Oto dlaczego nie należy pozostawiać ładowarki w gniazdku bez ładowania urządzenia. Przeczytaj.

W sieciach społecznościowych krąży wiele plotek. Wśród nich znajdziesz takie, które twierdzą, że podłączona pusta ładowarka może spowodować pożar. Wiele osób zastanawia się zatem, czy to ryzyko naprawdę istnieje, czy też jest to tylko dezinformacja.

W tym artykule dowiesz się, dlaczego nie należy już zostawiać podłączonej pustej ładowarki! Smartfony i tablety są dziś integralną częścią naszego życia. W tym sensie nie jest niczym niezwykłym, że wieczorem decydujemy się na ładowanie kilku urządzeń jednocześnie w dzielonym gnieździe.

W rzeczywistości urządzenia elektroniczne stały się narzędziami, bez których nie możemy się obejść i są częścią niemal naszej codziennej rutyny. Czasami jednak zdarza się, że zasilamy i odłączamy telefon komórkowy bez odłączania ładowarki z gniazdka po naładowaniu. Oto zagrożenia, które podejmujesz, jeśli zostawisz podłączoną pustą ładowarkę.

Być może zapomniałeś odłączyć pustą ładowarkę od gniazdka ściennego. Niezależnie od tego, czy jest to ładowarka do telefonu, elektroniczny papieros czy inne urządzenie, istnieje ryzyko przegrzania urządzenia, jeśli nie będzie podłączone do sieci. Ponadto niektóre modele ładowarek nie są zgodne z przepisami dotyczącymi oznakowania i bezpieczeństwa elektrycznego.

Wykazano, że największym ryzykiem są modele z Chin. Niektóre mają niedoskonałą izolację między wejściem a wyjściem ładowarki, co wiąże się z ryzykiem porażenia prądem. Ponadto niektóre elementy elektryczne są źle zmontowane lub złej jakości. Takie ładowarki mogą spowodować zwarcie, a nawet pożar.

Dodatkowo bardzo złej jakości ładowarka, której podzespoły zostały nieprawidłowo zmontowane, może spowodować obrażenia. Ponadto mogą powodować większe zużycie energii. Gdy ładowarka jest podłączona bez połączenia z laptopem lub telefonem komórkowym, nadal pobiera prąd.

Choć zużycie to jest mniejsze niż gdyby urządzenie znajdowało się w gniazdku, ładowarka dba o przekształcenie napięcia prądu płynącego z gniazdka nawet wtedy, gdy urządzenie nie jest podłączone. Według Lawrence Berkeley National Laboratory, ładowarka będzie zużywać rocznie prawie 185 W przez 3 godziny dziennie, co nie jest bez znaczenia.

Aby uniknąć marnowania energii i oszczędzania pieniędzy, pamiętaj o odłączaniu ładowarek zaraz po zakończeniu ładowania urządzenia elektronicznego.

Jak przedłużyć pracę baterii telefonu?

Jest wiele sztuczek, które powinieneś wiedzieć o swoim telefonie. Aby wydłużyć czas pracy baterii telefonu, niektórzy wybierają szybką ładowarkę, inni podłączają telefon do portu USB, gdy tylko mają taką możliwość, a niektórzy przełączają go w tryb samolotowy, aby oszczędzać baterię.

Jednak, aby zachować baterię, oto kilka wskazówek:

Nie pozostawiaj go podłączonego zbyt długo podczas ładowania, ponieważ może to uszkodzić jego baterię. Nie próbuj ładować telefonu w 100%, ponieważ ładowanie baterii litowej nie jest dobrym pomysłem. W rzeczywistości wysokie napięcie może pogorszyć jakość baterii.

Podczas ładowania telefonu regularnie sprawdzaj poziom naładowania akumulatora, aby nie zostawiać go w gnieździe niepotrzebnie długo. Wskazane jest kilkukrotne ładowanie urządzenia elektronicznego w ciągu dnia bez pozostawiania go podłączonego przez dłuższy czas.

Nie wystawiaj telefonu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i zawsze zakrywaj go, aby się nie przegrzał. To są powody, dla których nie powinieneś już zostawiać pustej ładowarki podłączonej do gniazdka elektrycznego.

Comments

Loading...