Te liście są błogosławieństwem dla twojego zdrowia: Leczą płuca, oczyszczają krew i nie znajdziesz lepszego pomocnika w odchudzaniu.

Lubczyk czyli sekretna przyprawa babci. Zioło to należy do rodziny wytrzymałych ziół i przypraw, które są łatwe w uprawie przy minimalnej pielęgnacji, a ich zastosowanie jest naprawdę wszechstronne.

Lubczyk znany jest również jako roślina o wielu smakach o niepowtarzalnym aromacie. Na początku smakuje słodko, a na końcu nabiera gorzkich tonów. Dlatego nasze babcie wciąż miały go pod ręką i przygotowywanie ulubionych potraw nie mogło się bez niego obejść. Z łatwością możesz na przykład zastąpić nią zupę ze sklepu. Ale to nie wszystko!

Lubczyk dla zdrowia

To nie tylko przyprawa, która doda smaku potrawom, ale także bardzo przydatna dla naszego zdrowia roślina.

  • Działa korzystnie na drogi moczowe – pomaga przy bolesnych stanach zapalnych, działa moczopędnie.
  • Dodatkowo wspomaga produkcję enzymów trawiennych, co ułatwia trawienie i przyspiesza metabolizm.
  • Silny smak i mocny aromat działają również przeciw wzdęciom i wzdęciom.
  • Lubczyk może chronić organizm przed stanami zapalnymi, które powodują choroby stawów.
  • Oprócz dobroczynnego wpływu na drogi moczowe jest również doskonałym pomocnikiem w przypadku przerostu prostaty.Jego aromat działa odprężająco na napiętą i zestresowaną psychikę.
  • Przygotowywano z niej różne aromatyczne odwary, dressingi, a nawet dodawane do kąpieli.
  • Poprawia również krążenie krwi, pomaga przy reumatyzmie i powikłaniach pęcherzyka żółciowego.

Wsparcie prawidłowej pracy płuc

Tradycyjna medycyna wykorzystuje lubczyk do redukcji śluzu w płucach, co poprawia oddychanie i wymianę tlenu w organizmie. Lubczyk zawiera olejki eteryczne, które łagodzą podrażnienia płuc i poprawiają ogólną kondycję już po 4 dniach stosowania.

Wspiera zdrowe stawy

Zioło uważane jest za naturalny środek i wsparcie zdrowych stawów oraz leczenie reumatyzmu. Nie ma skutków ubocznych, co jest bardzo rzadkie.

Łagodzi alergie

Uspokajające działanie lubczyka w naturalny sposób pomaga zwalczać objawy alergii. Kwercetyna, związek zawarty w lubczyku, hamuje uwalnianie histaminy oraz zmniejsza podrażnienia wywołane nadwrażliwością na niektóre składniki natury.

Lubczyk w domu

Babcie używały lubczyka nie tylko do sosów, zup czy mięsa. Jej liście – suszone lub świeże – były przechowywane w szafkach i komorach na żywność, gdzie działały jako środek odstraszający szkodniki.

Użyj wszystkich części

Korzenie lubczyka można suszyć, mielić i stosować jako przyprawę do posiłków. Możesz dodawać liście i łodygi do bulionów, sałatek i sosów. Młode liście nadają potrawom aromatyczny zapach selera. Możesz wysuszyć liście i zrobić różne domowe przyprawy, sole smakowe lub domowe substytuty roślinności.

Możesz zbierać liście przez cały sezon. Korzeń lubczyka zbieramy dopiero w trzecim roku po lecie. Korzeń suszymy i mielimy na przyprawę.

Jak to uprawiać?

W jednym gospodarstwie nie potrzebujesz dużo, potrzebujesz tylko 1-2 szybko rosnących roślin. Marzec, najpóźniej w kwietniu, to idealny czas na zasianie lubczyka w swoim ogrodzie. Nasiona do siewu bezpośredniego można znaleźć w każdym centrum ogrodniczym lub supermarkecie.

Drugą opcją jest rozmnażanie się z sadzonek (po prostu wpychasz sadzonki do gleby i pozwalasz im się zakorzenić). Alternatywnie można kupić sadzonki i posadzić je w ogrodzie – to też jest najłatwiejsza opcja.

Lubczyk jest bardzo wytrzymały i dlatego nie ma problemu z zimowaniem w ogrodzie. Lubi opinię w półcieniu i wystarczającej ilości wilgoci – nie zapomnij o tym, zwłaszcza w gorące letnie dni.

Herbata lecznicza z lubczyka:

1 łyżeczkę posiekanych liści gotuje się w 250 ml wody przez 10 minut. Receptura ta wpływa korzystnie na stany zapalne dróg moczowych i jednocześnie działa odtruwająco po nadmiernym spożyciu alkoholu lub nikotyny.

Przyprawa do zup

Składniki:

Lubczyk z szypułkami (wykorzystamy tyle lubczyka, ile chcemy zrobić z przypraw, dla mnie to prawda, że ​​im więcej, tym lepiej)

  • 400 ml wody
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka świeżego majeranku (jeśli nie suszony)
  • 2 łyżki oleju słonecznikowego (lub w razie potrzeby)

Przygotowanie:

Lubczyk dokładnie spryskujemy i mielimy na maszynce do mięsa. Włóż do garnka, dodaj wodę i gotuj przez 15 minut. Odcedź miksturę przez białe płótno, dobrze wyciśnij Do płynnej mieszanki dodać sól, 2 łyżki oleju i majeranek i smażyć do przepołowienia ekstraktu. Wlać do filiżanek i odwrócić do góry nogami.

Powstały koncentrat można dodawać do zup oraz, w zależności od smaku, do sosów.

Comments

Loading...