Po co dodawać ocet do pralki podczas prania – okazuje się, że działa lepiej niż droga chemia.

Pralka znacznie ułatwia nam życie i oszczędza czas. Wybór sprzętu jest ogromny, więc zawsze można znaleźć niedrogą i dobrą pralkę. Regularnie czyszczona może służyć nam przez wiele lat, ale nie zawsze gwarantuje to niestety idealne pranie.

Ocet pomoże poprawić jakość Twojego prania. Dziś powiemy Ci, jak pomocny może być ocet dodawany do prania i jak można nim wyczyścić automat.

DO CZEGO SŁUŻY OCET

Ocet można wykorzystać nie tylko do gotowania. W ostatnim wiele osób zaczęło zwracać większą uwagę na ekologiczne środki czystości, które można bezpiecznie stosować w domu, w którym mieszkają małe dzieci i zwierzęta. Jednym z takich środków jest ocet.

Doskonale usuwa nieprzyjemne zapachy, dezynfekuje powierzchnię oraz usuwa zabrudzenia. A co z praniem? Możesz użyć octu stołowego do prania i pozbycia się plam na ubraniach. Zastanówmy się, jak i dlaczego dodać go do pralki.

Zmiękczacz do tkanin

Ocet zmiękcza grube tkaniny, dlatego dodaje się go zamiast specjalnego płynu do tkanin. Był on już używany do prania mocno zabrudzonych rzeczy, nawet w czasach, gdy nie było specjalnych odplamiaczy.

Ocet oprócz zmiękczenia tkaniny niweluje nieprzyjemne zapachy, a po jego użyciu ubrania nie elektryzują się. Zaleca się dodanie 100 ml octu do przegródki na proszek i płyn do płukania, zwłaszcza podczas prania ręczników. Po praniu z dodatkiem octu są miękkie jak puch.

Wybielacz

Biel ubrań stopniowo staje się szara lub żółtawa i traci swój piękny wygląd. Aby temu zapobiec, po pierwsze, lepiej nie prać białej bielizny w pralce z innymi rzeczami. Po drugie warto dodać 100 ml octu do wody do płukania lub do komory na płyn do płukania w urządzeniu. Ocet utrzyma biel i usunie żółte plamy potu na ubraniach i pościeli. Ta metoda sprawdza się dobrze także w przypadku zasłon i obrusów.

Delikatne tkaniny, takie jak pościel i stroje kąpielowe, można prać w occie bez innych detergentów. Wystarczy namoczyć ubrania w wodzie z 50 ml octu i odstawić na 15 minut, następnie dobrze wypłukać i powiesić do wyschnięcia.

Środek do usuwania plam i nieprzyjemnych zapachów

Plamy na odzieży możesz usunąć, nakładając ocet na poplamiony obszar za pomocą butelki z rozpylaczem. Pozostaw ocet na 10 minut, a następnie zmyj. Ta metoda jest odpowiednia do usuwania plam z tkanin bawełnianych i poliestrowych. Zasłony, poduszki i poszewki można prać octem, aby pozbyć się zapachu nikotyny, wilgoci i stęchlizny.

Usuwa osady mydła

Podczas prania rzeczy nie zawsze dobrze są wypłukane. Proszki do prania bardzo dobrze piorą, ale po kilku praniach pozostawiają na ubraniach warstwę mydła. Brak spłukiwania odzieży może powodować swędzenie i podrażnienie wrażliwej skóry. Dlatego od czasu do czasu należy dodawać do pralki 200 ml octu, szczególnie podczas prania pościeli i ręczników.

Sierść zwierząt domowych na ubraniach

Jest wszędzie, jeśli w domu mieszka kot lub pies. Dodaj do prania 100 ml octu. W ten sposób duża część sierści zostanie wypłukana już podczas prania.

Usuwa kamienia i pleśni w maszynie

Musisz systematycznie wyczyścić pralkę zarówno z kamienia, jak i pleśni. Zapachu pleśni nie można pomylić z niczym innym. Najczęściej pojawia się ona na gumce bębna pralki. Szczególnie w przypadku prania butów sportowych lub innych mocno zabrudzonych rzeczy bęben należy czyścić za każdym razem, gdy takie rzeczy są prane, aby na praniu nie pozostał brud.

Aby zdezynfekować maszynę i oczyścić ją z brudu i kamienia, dodaj 200 ml octu do przegródki na detergent. Teraz włącz tryb prania w wysokiej temperaturze, nie niższej niż 60 stopni. Po zakończeniu prania odłącz pralkę i wytrzyj bęben i gumową uszczelkę wewnątrz octem stołowym.

Po tym ustaw tryb płukania. Następnie wytrzyj bęben i gumę w urządzeniu czystą szmatką. Pozostaw drzwiczki otwarte, aby przewietrzyć maszynę. Aby zapobiec tworzeniu się pleśni w pralce, po każdym praniu należy pozostawić drzwi otwarte. Dzięki temu rzeczy lepiej się wypiorą, a maszyna posłuży przez wiele lat.

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!