10 ukąszeń owadów: Co zrobić z każdym z nich.. Lepiej tego nie bagatelizuj, bo może źle to się skończyć

Ustalono, że na Ziemi żyje ponad 4 miliony gatunków owadów, każdy z nas pada ofiarą ich ukąszeń…

Latem, gdy wyjeżdżamy na wakacje poza miasto, ryzyko pogryzienia jeszcze bardziej wzrasta.

Na szczęście w naszej szerokości geograficznej jest niewiele owadów, których ukąszenie niesie śmiertelne zagrożenie dla ludzi, ale nawet ugryzienie komara lub mrówki może powodować wiele problemów.

pomoc przy ukąszeniach owadów i węża

Aby pomóc ci uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, powiemy Ci jak rozpoznawać ukąszenia pospolitych owadów i jak zapewnić niezbędną pierwszą pomoc.

Kleszcze

Lato niesie ze sobą wzrost aktywności kleszczy, małych stawonogów z klasy pajęczaków, które przenoszą zagrażające życiu choroby, w tym kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę.

pierwsza pomoc dla ukąszeń owadów

Aparat ustny pasożyta jest zaprojektowany w taki sposób, że umożliwia przyklejenie się do skóry niemal bezboleśnie. W tym przypadku osoba nie odczuje bólu i może wykryć kleszcza na swoim ciele dopiero za kilka dni.

Może się zdarzyć, że kleszcz ugryzł i odpadł. Następnie w miejscu ukąszenia pojawi się czerwona plamka o obwodzie kilku centymetrów, a w środku znajduję się czarna lub czerwona kropka.

W każdym przypadku ugryzienia przez kleszcza najlepiej natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie masz jednak możliwości dotarcia do szpitala, możesz samodzielnie go usunąć.

pierwsza pomoc dla parzących owadów

Kleszcz może być źródłem dość dużej liczby chorób, dlatego po usunięciu kleszcza należy go zachować do badań (kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza). Zwykle można to zrobić w szpitalu chorób zakaźnych lub laboratorium.

Komary

Ugryzienia komarów wyglądają jak spuchnięte, wielkości grochu zaczerwienienie, które uporczywie swędzi. Z reguły nie trzeba podejmować specjalnych środków, ale nie zawsze tak jest.

pierwsza pomoc dla ukąszeń owadów

Niektóre osoby reagują na komary z dość poważnymi objawami alergicznymi, które reagują ostrym obrzękiem po ukąszeniu.

Nawet jeśli nie ma mocnej reakcji alergicznej na ukąszenia komarów, nadal występują pęcherze i swędzenie. Dlatego zaleca się położenie czegoś zimnego na miejsce ukąszenia, aby zmniejszyć obrzęk, a następnie smarować pęcherze dowolną maścią łagodzącą ukąszenia.

Pszczoły

Łatwo jest rozpoznać użądlenie pszczoły. Ponieważ w miejscu ugryzienia pozostaję żądło.Skóra wokół niego zwykle zmienia kolor na czerwony, pojawia się obrzęk. Osoba odczuwa ostry ból i uczucie pieczenia, a po pewnym czasie mocne swędzenie.

Żądło, aby trucizna nie dostała się do krwioobiegu, należy natychmiast usunąć. Lepiej to zrobić za pomocą sterylnej pęsety lub przyrządu do usuwania kleszczy.

Aby złagodzić obrzęk, potraktuj ugryzienie alkoholem, octem, roztworem sody, weź dowolne leki przeciwhistaminowe.

Dla osób uczulonych na użądlenia pszczół ugryzienie może stanowić prawdziwe zagrożenie dla życia. Jeśli objawy alergii szybko się rozwiną, zagrażają życiu, pszczoła ugryzła twarz, ugryzły więcej niż trzy pszczoły, użyj adrenaliny i wezwij karetkę.

pierwsza pomoc dla ukąszeń owadów

Osy

Lato to czas dojrzałych owoców i jagód. Jednak jedząc je, należy uważać, aby nie znaleźć w nich osy lub pszczoły.

Objawy po ataku osy są podobne do tych, które występują po użądleniu pszczoły. W miejscu ukąszenia występuje uczucie pieczenia, skóra pęcznieje i zaczerwienia się. Czasami pojawia się ból głowy, wysoka gorączka i wysypka na ciele.

Osa może ugryźć osobę kilka razy. Podobnie jak w przypadku pszczół ważne jest, aby nie było alergii na jad owadów, w przeciwnym razie może wystąpić wstrząs anafilaktyczny.

pomoc przy ukąszeniach owadów

Szerszenie

W miejscu ugryzienia szerszeni pojawiają się zaczerwienienia i obrzęk tkanek, mogą pojawić się również pęcherze. Ponieważ szerszenie są większe niż ich krewni, ich trucizna jest bardziej toksyczna. W miejscu ukąszenia występuje palący ból, który jest jeszcze ostrzejszy niż w przypadku użądlenia osy.

Jeśli po ugryzieniu szerszeni osoba czuje zimno w kończynach, jego uszy i usta stają się niebieskie, trudno jest mu oddychać, pilnie potrzeba skonsultować się z lekarzem.

pierwsza pomoc dla ukąszeń owadów

Jusznica deszczowa (Końska mucha)

Jej ukąszenie pozostawia zauważalny ślad przy obrzęku wokół niego, występuje uczucie pieczenia, następnie swędzenie, zawroty głowy.

Aby ograniczyć wpływ jej śliny, musisz uszczypnąć ugryzione miejsce palcem. Zastosować okłady z lodu, opłukać ukąszenie zimną wodą, posmarować alkoholem.

pierwsza pomoc dla ukąszeń owadów

Pchły

Pchły to bezskrzydłe owady ssące krew, które pasożytują na zwierzętach domowych i dzikich. Natychmiast po ugryzieniu pcheł odczuwany jest silny ból przypominający ukłucie igłą.Na skórze pozostają małe czerwonawe plamy z bardzo małym otworem pośrodku i ciemnoczerwonym obrzeżem wokół niego. Najczęstszą lokalizacją ukąszeń jest szyja, talia, kostki, nogi, łokcie i kolana.

Plamki silnie swędzą i często krwawią, w wyniku czego tworzą się na nich strupki krwi. Charakterystycznym znakiem ukąszeń pcheł jest duża ich liczba na jednym obszarze skóry.

Oprócz nieprzyjemnych doznań, ukąszenia pcheł są niebezpieczne, ponieważ przenoszą one wąglika, brucelozę, tularemię i inne choroby. Ślina pasożytnicza może powodować zarówno ostre, jak i przewlekłe reakcje alergiczne.

Zaatakowany obszar należy umyć wodą z mydłem, wytrzeć, a następnie zastosować środek antyseptyczny. Aby usunąć obrzęk, rany przeciera się octem, rozcieńczonym z  wodą w stosunku 1: 1 lub roztworem kwasu cytrynowego.

Mrówki

Większość mrówek nie jest niebezpieczna dla ludzi. Ugryzienie czerwonej mrówki wygląda jak ugryzienie komara. Na skórze pojawia się różowa plama, która następnie swędzi. W momencie ukąszenia odczuwane jest uczucie pieczenia, jakby wrząca woda rozprysnęła się na skórze.

Comments

Loading...
error: Zakaz kopiowania !!