Powinnaś mieć tę roślinę w każdym pokoju: nie musisz jej kupować, wystarczy 1 liść aby ją rozmnożyć.

Niepozorna zielona roślina, która jest ostatnio bardzo popularna. Nic dziwnego, że oset jest naprawdę bardzo korzystny we wnętrzach.

Odświeża powietrze, działa korzystnie na drogi oddechowe oraz odstrasza muchy i komary. Jego przenikliwy zapach działa odprężająco i jest gotowym balsamem dla zmęczonej i zestresowanej psychiki. Sąsiad dał mi go lata temu.

Kilka sadzonek ukorzeniłem w wodzie i pięknie wyrosły. Teraz mam go w każdym pokoju i rozdaję całej rodzinie. Nie musisz więc kupować nowej rośliny , zapytaj, czy ma ją ktoś w Twojej okolicy. Wystarczy kilka sadzonek i masz nowe rośliny.

Kubańskie oregano

Roślina ma kilka nazw: kubańskie oregano, meksykański eukaliptus czy uratowany czeski wierszyk, czyli wspomniany już oset. Możesz użyć świeżej rośliny, na przykład pocierając jej liście w dłoni i wdychając jej aromat . Pomaga rozluźnić zatkany nos i działa jak spray do nosa.

Ogólnie rzecz biorąc, ma pozytywny wpływ na relaksację dróg oddechowych i nie jest zbędny nawet podczas swobodnego stania w pomieszczeniu. Uwalnia do powietrza olejki eteryczne, dzięki czemu znacznie lepiej oddycha nam się w pomieszczeniu, w którym znajduje się roślina.

Naturalny środek odstraszający komary i owady

Chociaż twoje drogi oddechowe ją kochają to komary, ćmy i owady trzymają się od niej z daleka. Podobnie jak mięta, ta roślina ma silne działanie odstraszające. Będzie to również dla Ciebie świetne rozwiązanie w ciągu roku.

Zrób z niego herbatę

Oderwij kilka liści, zalej wodą i pozostaw na chwilę do zaparzenia. Jeden liść wystarcza na jedną filiżankę . Taki ekstrakt przyniesie Ci ulgę w przeziębieniu, ale również pomoże przy kaszlu i bólu gardła. Może również łagodzić bóle głowy. Jego spożycie pomoże np. przy nadciśnieniu, astmie czy problemach trawiennych.

Na tym jednak jego efekty się nie kończą. W przypadku niewielkich obrażeń skóry, infekcji skóry lub drobnych oparzeń należy podać infuzję i natrzeć dotknięty obszar. Ma również pozytywny wpływ w leczeniu reumatyzmu i blizn, czy z jego pomocą siniaki szybciej się zagoją.

Wykorzystaj jego uzdrawiającą moc poprzez syrop

Oto jak przygotować syrop leczniczy z ostu.

Potrzebujemy:

  • Zamykany szklany pojemnik
  • Co najmniej 50 większych listków ostu – im więcej, tym lepiej
  • Cukier z kaszy manny (w zależności od wielkości kubka i ilości listków ok. 759 g do 1 kg)
  • Cytryna, limonka, pomarańcza – do smaku
  • kwasek cytrynowy

Przygotowanie:

Delikatnie opłucz liście w zimnej wodzie i pokrój na pół, aby uwolnić jak najwięcej soku. Cytrynę, limonkę lub pomarańczę dokładnie umyć i pokroić w plasterki. Później naprzemiennie układaj liście, cukier, sok z cytryny i cytrusy w czystej szklance, aż pojemnik będzie całkowicie pełny.

Po prostu go zamykamy i stawiamy za oknem. W ciągu kilku tygodni powinieneś zauważyć, że cukier się rozpuści lub możesz go delikatnie wymieszać i w razie potrzeby ponownie skompresować. Regularnie sprawdzamy zawartość kubka, uważając, aby na powierzchni nie tworzyła się pleśń. Gdy zawartość pojemnika jest całkowicie płynna, odcedź przez płótno i dobrze wyciśnij.

Przechowujemy w lodówce. Syrop nie podrażnia żołądka, pomaga rozluźnić ubytki, jest niesamowicie silny na stany zapalne gardła, oskrzeli i inne jesienno-zimowe dolegliwości. Spożywam łyżeczkę 3 razy dziennie. Dodaję go również do jogurtu, płatków owsianych. Dzieci bardzo to lubią! 🙂

Potrafi robić niesamowite rzeczy!

Odmiana Plectranthus purpuratus (komarzyca) najlepiej działa na nieżyt nosa . Jeśli potrzebujesz skutecznego domowego środka na przeziębienie, spróbuj zrobić herbatę z tej rośliny. Oderwij kilka liści, podlej wodą i pozostaw na chwilę do zaparzenia. Jednak jeden liść wystarczy na jedną filiżankę.

Taki ekstrakt przyniesie Ci ulgę w przeziębieniu, ale też pomoże przy kaszlu i bólu gardła. Może również łagodzić bóle głowy. Na tym jednak jego efekty się nie kończą. Wyciąg z tej niepozornej rośliny może również pomóc w leczeniu drobnych urazów skóry, oparzeń czy infekcji skóry, a także w przypadku szybszego gojenia blizn i siniaków.

Pomaga również łagodzić objawy reumatyzmu oraz korzystnie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi czy cholesterolu. Działa korzystnie na serce, a nawet pomaga usunąć kamienie nerkowe i żółciowe. Jeśli nie masz tej rośliny w domu, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość.

Bardzo łatwo się rozmnaża, wystarczy ją włożyć do wody lub posadzić bezpośrednio w podłożu.

1,697 total views, 10 views today

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!