6 sposobów na pozbycie się zatkanego nosa bez stosowania sprayów.

Każdy, kto chociaż raz miał zatkany nos, zgodzi się z tym, że chcemy jak najszybciej pozbyć się tego uczucia. To właśnie niemożność oddychania przez nos sprawia nam największe problemy.

W efekcie oddychamy przez usta, co skutkuje suchością w gardle i kaszlem. Brak tlenu powoduje także bóle głowy, zły nastrój, drażliwość. Przywrócenie normalnego oddechu jest ważnym krokiem w leczeniu przeziębienia i można to zrobić w domu. Jeśli zastosujesz się do poniższych instrukcji, możesz to zrobić w ciągu jednego dnia.

1) Masuj punkt pomiędzy brwiami

Delikatnie i mocno masuj ten punkt przez jedną minutę. Masaż ten oddziałuje na błonę śluzową nosa:

  • zapobiega stanom zapalnym i wysuszeniu błony śluzowej nosa,
  • działa zapobiegawczo
  • zmniejsza ciśnienie w zatokach czołowych.

2) Naciśnij nad nozdrzami

Delikatnie naciśnij palcem wskazującym i środkowym i wykonuj okrężne ruchy w okolicy nozdrzy, które trwają 1-2 minuty. W ten sposób udrożnisz jamę nosową i będziesz mógł łatwiej wydmuchać nos.

3) Masuj punkt pomiędzy nosem a górną wargą

Delikatnie masuj obszar pomiędzy nosem a górną wargą przez 2-3 minuty. Masaż ten może pomóc zmniejszyć obrzęk nosa.

4) Użyj kremu nawilżającego

Przy wilgotności powietrza poniżej 40% błona śluzowa nosa wysycha i uniemożliwia swobodne oddychanie. Jeśli natomiast wydzieliny jest dużo, a wilgotność powietrza jest niska, mogą rozwijać się bakterie. Optymalne wartości powietrza wynoszą od 40% do 60%.

5) Rozgrzej nozdrza

Weź ciepłą chusteczkę (możesz ją podgrzać w kuchence mikrofalowej lub namoczyć w gorącej wodzie, a następnie wycisnąć). Nie powinno być gorąco, ale przyjemnie ciepło. Ciepło sprawi, że wydzielina stanie się bardziej płynna. Po tej procedurze wydmuchaj nos lub przepłucz nos roztworem soli fizjologicznej.

6) Jeśli zatkany nos jest spowodowany alergią, zaangażuj się w aktywność fizyczną

Kiedy serce bije szybciej, a ciało się rozgrzewa, znacznie łatwiej jest wydmuchać nos, ponieważ śluz z nosa staje się rozrzedzony. Wystarczy 15 minut ćwiczeń, aby pozbyć się zatkanego nosa spowodowanego alergią (jeśli unikasz alergenów).

Czy te informacje były dla Ciebie przydatne? Udostępnij ten post swoim znajomym!

Comments

Loading...