Liście laurowe – drzewko we własnym domu. Instrukcja krok po kroku jak wyhodować.

Przygotowanie nasion liści laurowych

Zanim nasionka liści znajdą się w glebie, należy wykonać wertykulację. Jest to częściowe naruszenie integralności skorupy. W celu wykonania takiego zabiegu należy delikatnie potrzeć ziarenko nożem lub też papierem ściernym.

Po takim zabiegu należy moczyć liście w ciepłej wodzie nawet przez kilka dni.

W momencie, gdy nasiona liści laurowych w miarę spęcznieją, należy wsadzić je w naczyniu wypełnionym wilgotnym, kalcynowym piaskiem. Nasionko powinno znajdować się w głębokości mniej więcej 1 centymetra.

Naczynie należy następnie przykryć folią i poczekać do wykiełkowania. Pamiętaj, aby naczynie znajdowało się zarówno w jasnej, jak i ciepłej przestrzeni.

Co jakiś czas warto również podlewać piasek. Gdy pojawią się pierwsze kiełki to zdejmij folię. Następnie poczekaj, aż pojawi się kilka pierwszych liści. Wtedy przesadź roślinę do doniczki.

Rozmnażanie

W praktyce wyhodowanie laurowych liści jest banalnie proste. Najpierw po prostu wytnij zieloną gałązkę mierzącą około 20-25 centymetrów z krzaka.

Następnie posegreguj sadzonki w zależności od ilości liści. Koniec gałązki przetnij na ukos, a następnie użyj stymulatora wzrostu korzeni.

Łodygę umieść najlepiej w przekrojonej butelce lub w szklance wypełnioną mokrym piaskiem. Pamiętaj również, aby podlać i przykryć naczynie. To pozwoli uzyskać wysoką wilgotność, która jest wymagana.

Mniej więcej 2-3 razy w tygodniu podlewaj roślinkę. Efekty ukorzenienia będzie można zauważyć po około 3-4 miesiącach. Po upływie tego czasu będzie można przesadzić już roślinę do niewielkiej doniczki.

Przesadzanie sadzonek

Doniczkę, do której przesadzisz roślinę musisz wypełnić za pomocą warstwy drenażowej oraz kawałkiem mchu torfowego, dwóch części kompostu oraz perlitu. W wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych możesz nabyć także gotowe podłoże z przeznaczeniem na sukulenty. Warto zapamiętać, że im większa będzie doniczka, tym krzak sam w sobie będzie wyższy.

Bez pośpiechu i delikatnie rozprowadź młodziutkie pędy całego system korzeniowego w glebie, a następnie posyp je ziemią.

Gdy proces przesadzania będzie skończony, to donicę umieść w miejscu półcienia lub rozproszonego oświetlenia. Pamiętaj, że narażenie rośliny na bezpośredni działanie słonecznych promieni może być szkodliwe.

Pielęgnacja i zbiór

Jak już zapewne nie jednej osobie udało się zauważyć, najlepszymi warunkami do rozwoju dla drzewka laurowego jest wilgotne powietrze. Stąd też regularnie spryskuj drzewko wodą bądź też postaw nieopodal doniczki jakikolwiek pojemnik napełniony wodą.

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!