Ile kofeiny jest w kawie? Wyjaśniamy!

Jak kofeina wpływa na organizm?

Kofeina to substancja psychoaktywna zawarta w owocach kawy. To ona odpowiada za pobudzające działanie czarnego napoju. Nie zapominajmy natomiast, że kofeina może uzależniać, dlatego warto kontrolować ilość wypijanej kawy.

Kofeina bezpośrednio oddziałuje na ludzki układ nerwowy. Pobudza do działania, stymuluje mózg do zwiększonej produkcji endorfin, natomiast w nadmiarze może też sprzyjać zwiększonemu uwalnianiu kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu.

Osoby uzależnione od nikotyny mogą obserwować u siebie typowe objawy odstawienne, jak rozdrażnienie, agresja, apatia, rozkojarzenie, gonitwa myśli, a nawet stany depresyjne. Wszystko to mija po wypiciu kawy, dlatego kofeina jest tak silnie uzależniającą substancją.

Nadmiar kofeiny – uważaj na niepożądane reakcje organizmu

Osoby, które nadużywają kofeiny, czyli po prostu piją zbyt dużo kawy, a do tego regularnie sięgają po napoje energetyczne zawierające kofeinę, prędzej czy później zauważą u siebie bardzo niepożądane objawy. Do najważniejszych z nich zaliczymy:

 • Bóle głowy;
 • Apatię;
 • Nadpobudliwość;
 • Drgawki;
 • Problemy z zasypianiem;
 • Silne, przewlekłe zmęczenie;
 • Otępienie;

Są to wystarczające powody, aby nawet będąc wielkim fanem kawy, nie przesadzać z ilością wypijanego czarnego napoju. I to pomimo faktu, że kawa sama w sobie jest całkiem zdrowa, mając pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego, a nawet wykazując działanie profilaktyczne w rozwoju chorób otępiennych, na czele z chorobami Parkinsona i Alzheimera.

Ile kofeiny zawierają poszczególne rodzaje kawy?

Nie można konkretnie odpowiedzieć na pytanie o zawartość kofeiny w kawie, ponieważ wszystko zależy tutaj od jej rodzaju. Jeśli np. pijesz wyłącznie espresso, to nie chcąc przekroczyć zalecanej dziennej dawki kofeiny możesz wypić mniej filiżanek niż ktoś, kto preferuje kawę rozpuszczalną.

Konkrety? Oto one. Sprawdź, ile kofeiny dostarczają popularne rodzaje kawy:

 1. Espresso– zawiera aż 65 miligramów kofeiny w jednej filiżance.
 2. Kawa parzona– popularna plujka to kawa umiarkowanie kofeinowa, ponieważ jeden kubek o pojemności 250 ml zawiera między 70 a 140 miligramów tej substancji.
 3. Kawa rozpuszczalna– raczej nieszkodliwa, ponieważ 220 mililitrów tej kawy dostarcza zaledwie około 50-80 miligramów kofeiny.
 4. Cappucino– zawiera tyle samo kofeiny co espresso, na bazie którego powstaje.
 5. Kawa bezkofeinowa– to może być zaskoczenie, natomiast okazuje się, że kawa bezkofeinowa także zawiera śladowe ilości kofeiny (do kilku miligramów w 200 mililitrach napoju).

Jaka jest zalecana dawka kofeiny?

Zalecenia medyczne wskazują, że aby uniknąć negatywnego wpływu kofeiny m.in. na pracę mózgu i serca, nie należy przekraczać dobowej dawki 300 mg. Maksymalnie i okazjonalnie (np. w czasie gorącego okresu w pracy czy wytężonej nauki) można sobie pozwolić na przyjęcie do 500 mg kofeiny na dobę – oczywiście dotyczy to osób dorosłych.

Gdzie warto wpaść na kawę w Katowicach?

Jeśli kochasz kawę, a do tego cenisz sobie wysoką jakość napoju przyrządzonego z najlepszych ziaren, to musisz wpaść do kawiarni Kafej, która mieści się przy ulicy Chorzowskiej 5, bardzo blisko ścisłego centrum Katowic.

W Kafej kawę specjalnie dla Ciebie przyrządzi profesjonalny barista. Skosztujesz również rewelacyjnych wypieków prosto z manufaktury cukierniczej Słodki Kafej oraz zjesz pożywne, zdrowe śniadanie, zarówno w wersji mięsnej, wegetariańskiej, jak i wegańskiej.

Menu kawiarni znajdziesz na jej stronie internetowej https://kafej.pl/.

Comments

Loading...