Inwazja kleszczy w Polsce. Atakują już nawet w miastach, zaczyna się epidemia boreliozy

Przyszła wiosna, zrobiło się ciepło, więc w Polsce zaczęły też atakować kleszcze. Wraz z nimi powraca borelioza. Odnotowano już setki przypadków choroby i zanosi się, że w tym roku będzie to prawdziwa epidemia.

Kleszcze atakują w Polsce. W całym 2018 roku odnotowano 1,3 tys.przypadków zachorowań na choroby odkleszczowe.

W tym roku może paść rekord, bo sanepid w samym tylko województwie warmińsko-mazurskim już odnotował 326 przypadków boreliozy. Wykryto też 5 przypadków neuroboreliozy.

Borelioza i epidemia kleszczy

Kleszcze mnożą się jak szalone i coraz więcej z nich jest zakażonych krętkami wywołującymi boreliozę. Są zagrożeniem już nie tylko w lasach, bo rozprzestrzeniają się w obszarach miejskich, np. w parkach i na trawnikach.

Usuwanie kleszcza

Nie należy usuwać kleszcza poprzez szarpanie, rozgniatanie i ukręcanie. Można użyć takich narzędzi jak lasso, pęseta, kleszczołapki. Pomocna jest także pompka próżniowa, za pomocą której można odessać kleszcza. Nie wolno naciskać jednak na odwłok owada, by nie zwymiotował treścią pokarmową.

Przy usuwaniu pasożyta najlepiej używać pęsety, którą należy uchwycić kleszcza jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem pociągnąć w górę. Miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować np. za pomocą spirytusu.

Jeśli resztki pasożyta pozostały w skórze, należy zgłosić się do lekarza w celu ich usunięcia – radzi Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Borelioza – objawy

Borelioza, czyli choroba z Lyme, może prowadzić do zaburzeń neurologicznych jak np. zaburzenia pamięci i koncentracji. Możliwe są też psychozy i zaburzenia emocjonalne. Po ukąszenia kleszcza pojawia się zaczerwienienie rozszerzające się obwodowo (rumień wędrujący).

Poza tym, po ugryzieniu we wczesnym stadium boreliozy występują zmęczenie oraz bóle i zawroty głowy. Później pojawia się np. porażenie nerwu twarzowego, zaburzenia widzenia, problemy z sercem, zapalenia stawów i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Borelioza to nie kleszczowe zapalenie mózgu, na które można się zaszczepić. Przed boreliozą nie ma całkowitej ochrony.

Comments

Loading...