Kiedy na zewnątrz robi się zimno, przełącz okna w tryb zimowy. Oto jak to zrobić.

W czasach, gdy ceny ogrzewania drastycznie rosną, wszelkie oszczędności mogą obniżyć koszty i komfort cieplny mieszkańców.

Przełączenie okien na tryb zimowy nie jest czynnością trudną i należy ją wykonywać dwa razy w roku, przed i po sezonie. Podczas instalacji prawdopodobnie nie powiedziano Ci, że plastikowe okna należy co roku ustawiać na tryb zimowy i letni.

Jednak ten mały szczegół odpowiada za lepszą izolację okien oraz poprawę wytrzymałości i trwałości okna. Niewielka zmiana ustawienia oznacza zmianę docisku skrzydła do ramy okna. Prosta czynność może zimą podnieść temperaturę o jeden stopień. Dlatego zimą zaleca się nieco większe dokręcenie okuć okiennych. Zapobiega to ucieczce ciepła i utracie energii cieplnej.

Latem, ze względu na upał, zaleca się lekkie poluzowanie okuć, aby zapewnić nieco lepszą cyrkulację powietrza.

Dlaczego warto dostosować tryby okna plastikowego?

Naprzemienne tryby letnie i zimowe okien plastikowych mogą przedłużyć żywotność konstrukcji. Zimą materiał kurczy się i rozszerza w miarę ogrzewania powietrza. Regulacja układu okiennego powoduje zmianę stopnia docisku skrzydła. W rezultacie zmniejsza się szybkość zużycia uszczelki i elementów złącznych.

Zmień tryb okna plastikowego, jeśli:

  • czuć nadmuch powietrza od strony okna. Nieprawidłowo ustawione położenie powoduje w zimie napływ zimnego powietrza od strony ramy okiennej;
  • okno nie otwiera się lub nie zamyka dobrze. Nieprawidłowo wybrana pozycja może spowodować zablokowanie się w trybie wentylacji;
  • skrzydło opadło. Przyczyną może być krytyczne zużycie zawiasów. Możesz pozbyć się problemu, przełączając ustawienia na tryb zimowy.

Jak zmienić ustawienie?

Nie jest to trudne i w większości przypadków wystarczy klasyczny klucz imbusowy lub szczypce.

W niektórych oknach można to również zrobić ręcznie. Generalnie okno zawsze jest fabrycznie ustawione na tryb letni. Dlatego konieczna jest zmiana ustawienia na zimowe. Miejsce zmiany trybu z letniego na zimowy znajduje się z boku oprawki w pobliżu rączki, zwykle kilka centymetrów pod nią, ale może też znajdować się w górę lub w dół.

Mimośród lub sworzeń to jedno z okuć służących do przenoszenia systemu okiennego z jednego trybu do drugiego. Kołki mogą mieć różne kształty. Zwykle okrągłe lub owalne ze specjalnym otworem na narzędzie.

Jak sprawdzić z okien czy mają tryb zimowy?

Nie każdy użytkownik wie, czy w jego mieszkaniu można zmienić tryb na zimowy lub letni. Można to sprawdzić sprawdzając sworzeń znajdujący się z boku skrzydła. Jeżeli nasadka posiada otwory na klucze lub ma kształt owalny, taki system pozwala na pracę w różnych pozycjach.

Zmiana ustawienia okna na tryb zimowy

Zwykle na trzpieniu znajduje się obrotowe wgłębienie, które przy prawidłowo ustawionym trybie zimowym powinno znajdować się jak najbliżej uszczelki. Z tej pozycji wrzeciono obraca się o 180 stopni, aby wznowić tryb letni.

Oprócz zmiany trybu okien z podwójnymi szybami, możesz wykonać kilka innych kroków, aby zaizolować swój pokój.

Sprawdź uszczelkę

Uszczelki okienne nie są wieczne. Stopniowo wysychają i niezależnie od tego, jak mocno dokręcisz zamek szyby, zimno nadal przenika do wnętrza. Dlatego należy sprawdzić stan uszczelki i jeżeli jest zadowalający nasmarować ją WD-40 i regularnie myć czystą wodą.

Jeśli są na nim pęknięcia, należy je wymienić. Jeśli na oknach pojawi się wilgoć, wokół nich utworzy się pleśń. W takim przypadku wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu styka się z zimną powierzchnią okien lub problemem może być słaba izolacja okien.

Pierwszą przyczynę tego problemu można łatwo rozwiązać poprzez odpowiednią wentylację i usunięcie roślin z parapetu (mogą być źródłem nadmiernej wilgoci). Jeśli przyczyną jest słaba izolacja, wycieki ciepła przez okna zwiększą problemy z pleśnią. Sytuację można poprawić przyklejając taśmę paroizolacyjną od wewnętrznej strony ościeżnicy okiennej, a od zewnętrznej strony ościeżnicy za pomocą folii dyfuzyjnej.

Czy te informacje były dla Ciebie przydatne? Udostępnij także post swoim znajomym.

Comments

Loading...