Dziesięć ukąszeń owadów: Co można zrobić – Lepiej tego nie lekceważyć. W przeciwnym razie może to doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Wiadomo, że na Ziemi żyje ponad 4 miliony gatunków owadów. Każdy z nas ulega ich ukąszeniom… Ryzyko ukąszenia jest większe w lecie, gdy wyjeżdżasz na wakacje poza miasto.

Niestety, w naszej szerokości geograficznej jest bardzo niewiele owadów, które stanowią zagrożenie dla człowieka. Jednak nawet ukąszenie przez komara lub owada może spowodować poważne problemy.

Pokażemy Ci, jak rozpoznać typowe ukąszenia owadów i udzielimy Ci pierwszej pomocy, abyś mógł uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Kleszcze

Lato przynosi wzrost aktywności kleszczy – małych stawonogów należących do rodziny pajęczaków, które przenoszą choroby zagrażające życiu, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu lub borelioza. Aparat gębowy pasożyta jest tak skonstruowany, że wbija się w skórę i nie powoduje prawie żadnego bólu. Ofiara nie wyczuje kleszcza aż do kilku dni po jego odejściu.

Czasami kleszcz może się ugryźć i odpaść. Wokół miejsca ukąszenia pojawia się czerwona plama o średnicy około centymetra z centralnie umieszczoną czarną kropką. Ważne jest, aby w przypadku ukąszenia przez kleszcza natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Jeśli nie masz możliwości dotarcia do szpitala, możesz usunąć go samodzielnie. Choroby przenoszone przez kleszcze mogą przenosić się z kleszcza na inne choroby. Można to zrobić w szpitalu zakaźnym, laboratorium lub klinice.

Komary

Ukąszenie komara wygląda jak czerwony, opuchnięty, uporczywie swędzący guzek wielkości ziarnka grochu. Chociaż jest to norma, nie zawsze można zastosować specjalne środki ostrożności. U niektórych osób występują poważne reakcje na ukąszenia komarów, powodujące silny obrzęk.

Mimo że nie występują ciężkie reakcje alergiczne na ukąszenia komarów, nadal może pojawić się swędzenie i pęcherze. Aby zmniejszyć obrzęk, najlepiej przyłożyć do miejsca ukąszenia coś zimnego. Następnie należy posmarować pęcherze dowolnym kremem łagodzącym ukąszenia.

Pszczoły

Comments

Loading...