Polacy przyjmują końskie dawki tej witaminy. Konsekwencje mogą być tragiczne.

Polacy zaczęli przyjmować końskie dawki tej witaminy. Konsekwencje mogą być tragiczne!

Niedobór witaminy D dotyka wiele osób i może mieć wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Suplementacja jest jednym ze sposobów zrównoważenia jej poziomu, nie oznacza to jednak, że witaminę D można przyjmować bez umiaru. Nadmiar stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

1. Nadmiar witaminy D jest szkodliwy dla zdrowia

Suplementacja witaminy D jest zalecana wszystkim Polakom. Należy jednak robić to z umiarem i dopiero po konsultacji ze specjalistą, który dobierze odpowiednią dawkę w zależności od stanu zdrowia. Czas spędzony na słońcu i spożywanie produktów bogatych w tę witaminę nie prowadzi do przedawkowania, ale bezmyślna suplementacja tak. Nadmiar witaminy D może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Przyjmowanie witaminy D w dawkach dla koni może prowadzić do zwiększonego wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego , co prowadzi do hiperkalcemii. Może to spowodować uszkodzenie nerek, serca i innych narządów.

Wysoki poziom wapnia sprzyja tworzeniu się kamieni nerkowych i zwiększa ryzyko nadciśnienia. Nadmiar witaminy D negatywnie wpływa także na układ nerwowy i prowadzi do osłabienia mięśni. Do najczęstszych objawów przedawkowania witaminy D zalicza się nieregularne bicie serca, ból brzucha, wymioty, drażliwość , letarg, wzmożone pocenie się, a nawet drgawki.

2. Zachowaj ostrożność podczas suplementacji witaminą D

Witamina D jest niezwykle ważna dla naszego organizmu, a jej nadmiar i niedobór są niebezpieczne dla zdrowia. Przed wprowadzeniem suplementacji najlepiej przeprowadzić badania, aby lekarz mógł dobrać odpowiednią dawkę.

Ogólny brak witaminy D w naszym społeczeństwie jest spowodowany klimatem. Za dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, a od listopada do marca jest za mało światła słonecznego. Witaminę D zaleca się przyjmować rano, wraz z pierwszym posiłkiem, ponieważ dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Lepiej unikać przyjmowania go wieczorem, gdyż może zakłócać sen.

Czy te informacje były dla Ciebie przydatne? Udostępnij ten post swoim znajomym!

Comments

Loading...