Nasiona pospolite chronią żołądek i jelita… Ponadto są łatwo dostępne i tanie!
Siemię lniane jest niezwykle korzystne dla zdrowia jelit. Zmielone lub zmiażdżone działają jako naturalny lek na zaparcia. Nasiona lnu należą do najzdrowszych nasion na świecie. Są bogate w błonnik, magnez i kwasy tłuszczowe omega 3.
Len ma niską zawartość węglowodanów, ale jest niezwykle bogaty w rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik, co oznacza, że wspomaga również detoksykację jelita grubego, może pomóc w utracie tłuszczu i może zmniejszyć apetyt na słodycze.
Nasiona lnu mają zdolność obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Wysoka zawartość witaminy B1-tiaminy w nasionach lnu poprawia pamięć i koncentrację.
Nasiona lnu są bezglutenowe.
Nasiona lnu są również bardzo przydatne przy odchudzaniu. Wraz z nimi ważne jest, aby przyjmować odpowiednią ilość płynów, ponieważ aby zadziałały, muszą puchnąć w jelitach.
Chroni żołądek i jelita
Siemię lniane zawiera bardzo korzystny śluz, który pokrywa żołądek i jelita ochronnym filmem. Dlatego szczególnie nadaje się na problemy trawienne.
Nasiona lnu od dawna stosowane są jako delikatny, naturalny środek przeczyszczający. Znany od wieków pozytywny wpływ na żołądek i jelita został również potwierdzony naukowo. W ziarnach znajduje się dużo błonnika i substancji śluzowych, które potrafią wiązać duże ilości wody. Nasiona pęcznieją, znacznie zwiększają objętość stolca i wraz z błonnikiem wspomagają ruch jelit. Jednocześnie śluz tworzy ochronny film na błonie śluzowej żołądka i jelit , co jest niezwykle przydatne w przypadku przewlekłych stanów zapalnych żołądka i jelit.
Dla zdrowych naczyń krwionośnych, serca i mózgu
Olej lniany jest również doskonałym środkiem zapobiegawczym w leczeniu porażenia mózgowego. Według badań kwas linolowy zawarty w oleju lnianym zapobiega krzepnięciu krwi w tętnicach i żyłach.
Zrównoważony stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 jest bardzo ważny dla zdrowego serca i mózgu. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i chroni przed cukrzycą. Kwasy Omega-3 działają przeciwzapalnie, wspomagają regenerację tkanek i wzmacniają układ odpornościowy.
3 ciekawe sposoby wykorzystania nasion lnu:
1) Nasiona lnu i jogurt.
Potrzebujemy:
- 1 łyżka nasion lnu
- 1 szklanka jogurtu.
Zmiel lub grubo zmiażdż nasiona lnu. Wymieszaj je z jogurtem i odstaw na 5 minut. Następnie ponownie wymieszaj i gotowe. Stosować rano i wieczorem przez 2 tygodnie. Jeśli lubisz, możesz zastąpić jogurt mlekiem.
2) Nasiona lnu i marmolada.
Potrzebujemy:
- 1 łyżka nasion lnu
- 1 łyżka marmolady.
Zmiel lub grubo zmiażdż nasiona lnu. Wymieszaj je z marmoladą i gotowe. Rozsmaruj na kawałku chleba i zjedz. Spożywaj codziennie. Marmoladę można zastąpić miodem do smaku.
3) Napój z nasion lnu na zaparcia i odchudzanie.
Potrzebujemy:
- 3 łyżki nasion lnu
- 1 litr wrzącej wody.
Wieczorem wsyp nasiona lnu do miski z wrzącą wodą. Pozostaw pod przykryciem na noc. Rano odcedź napój i jest gotowy do użycia. Weź 3-4 razy dziennie, 1,5 decylitra, pół godziny przed posiłkiem. Codziennie przygotowywany jest nowy napój, bo musi być świeży. Stosować przez 10 dni. Następnie zrób sobie przerwę na 10 dni i powtórz w razie potrzeby.
Zawsze zmiel nasiona lnu przed spożyciem, gdyż w ten sposób dostarczą Ci one wszystkich dobroczynnych substancji. Niemielone nasiona nie zaszkodzą ci, ale też nie dadzą tego, czego potrzebujesz.
Codziennie spożywaj 20 g, czyli w przybliżeniu jedną łyżkę stołową, zmielonych nasion lnu lub jedną do dwóch łyżeczek oleju lnianego. Obydwa najlepiej spożywać z produktami mlecznymi, aby dostarczyć Ci jak najwięcej składników odżywczych.
Comments