Od zawsze tylko tak czyszczę piekarnik – to idealne rozwiązanie – szybkie, tanie i bez wysiłku!

Piekarniki bez wątpienia są zbawczym środkiem przyrządzania prawdziwych dzieł kulinarnych, jednak mają wadę, która doskwiera niejednej gospodyni – nie wyczyszczą się same. Przystępując do sprzątania łatwo możemy się przekonać, iż jest to żmudny proces… ale na wszystko jest metoda!

W myśl domeny „pracuj mądrzej, a nie ciężej”, warto zastosować się do 8 poniższych wskazówek:

1 . Na dobry początek – wyjmujemy wszelkie odłączne części piekarnika i zanurzamy je w wodzie z dodatkiem octu (bądź po prostu namaczamy w rozcieńczonym occie).

2 . Męczy was szorowanie, prawda? Myślę, że piekarnik też nie najlepiej to znosi. Na ratunek może przyjść sól! Wystarczy posypać piekarnik grubą warstwą tego białego cuda, rozgrzać do 50 stopni, a po kilku minutach od ostygnięcia umyć jego powierzchnię wodą i gąbką. Voilà!

3 . Niezwykle wszechstronna substancja – soda oczyszczona. Rozsypujemy ją po piekarniku w ilości ok. 50 g, polewamy wodą mineralną do pełnego pokrycia proszku i rozgrzewamy piekarnik do 100 stopni, czekając około 20 minut, aż woda odparuje.

3. Jak zwykle, przyda się soda oczyszczona! Około 50 g sody wysypujemy do piekar

4 . Warto także zabawić się w małego chemika i wymieszać ocet z płynem do naczyń w proporcjach 1:1, by następnie za pomocą butelki z atomizerem rozpylić mieszankę po piekarniku, a po chwili rozetrzeć gąbką po powierzchni i zostawić na 30 minut. Po upływie tego czasu po prostu usuwamy brud gąbką.

5 . Sprzątanie piekarnika może być wręcz poezją! Nie wierzycie? Dwie lub trzy łyżeczki mydła w płynie rozrzedzamy w ciepłej wodzie i tak jak w powyższej metodzie – piekarnik spryskujemy dokładnie, by po kilku godzinach lekką ręką brud zetrzeć ładnie.

6 . Polubiliście chemiczne specyfiki własnej roboty? Spieszę wam z kolejnym! Do 6 łyżek octu dodajemy po 8 łyżeczek sody oczyszczonej oraz płynu do mycia naczyń i cienką warstwą powstałej mikstury polewamy piekarnik. Po upływie 10 minut wystarczy przetrzeć ściereczką.

5. Można też rozcieńczyć 2-3 łyżeczki mydła w płynie w ciepłej wodzie. Ponownie

7 . Poznajcie poskromiciela najbardziej problematycznych plam: 1 łyżeczka kwasku cytrynowego + 50 g sody oczyszczonej + łyżka skrobi spożywczej – będzie wam się świetnie współpracowało!

8 . W przypadku, gdy wolicie gotowe chemiczne produkty do czyszczenia waszego piekarnika, pamiętajcie o ochronie skóry dłoni za pomocą rękawiczek i o konieczności pozostawienia zaaplikowanego produktu przez 20-30 minut, by mógł dobrze zadziałać. Często cierpliwość przynosi lepsze efekty, niż pośpiech.

Warto podzielić się tymi praktycznymi wskazówkami z innymi!

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!