To lepsze niż jakakolwiek pigułka – nauczył mnie dziadek. Roślina, która rośnie dookoła i leczy praktycznie wszystkie dolegliwości.

Wiosenna roślina lecznicza, z którą nie poradzi sobie nawet aloes: boi się każdej choroby, a rośnie całkowicie bezpłatnie!!

Na pewno nie raz widzieliście tę roślinę, wszak rośnie ona na każdym rogu i spotkanie z nią nie zawsze jest przyjemne. Ta zielona roślina rośnie praktycznie wszędzie, ale szczególnie na skraju lasu i na łąkach. Powinieneś wiedzieć, że jego uzdrawiająca moc zadziwiała ludzi od czasów starożytnych.

Pokrzywa każdemu kojarzy się z bolesnymi pęcherzami w kontakcie ze skórą, jednak gdy dowiesz się, jak bardzo może ona pomóc Twojemu organizmowi, spojrzysz na nią zupełnie inaczej. Pokrzywa pomaga w oczyszczaniu organizmu, działa przeciwbólowo, zwalcza anemię i cukrzycę, jest bogata w żelazo i magnez oraz wzmacnia układ odpornościowy. W niektórych obszarach określa się je mianem „ognia uzdrawiającego”.

Pokrzywa od zawsze była uważana za roślinę jadalną , pijano ją jako zioło, a także stosowano jako substytut zielonych warzyw – jednak najbardziej znana jest jako zioło lecznicze. Naukowcy udowodnili, że regularne spożywanie naparu z pokrzywy jest tanią i doskonałą terapią w walce z anemią, ze względu na bardzo wysoką zawartość żelaza i magnezu. Ponadto twierdzą, że pokrzywa ma również właściwości hemostatyczne i remineralizujące, tj. Pozytywnie wpływa także na procesy metaboliczne.

Lekarze zalecają osobom chorym na cukrzycę spożywanie pokrzywy. Świeży sok z pokrzywy ma znaczącą właściwość obniżania poziomu cukru we krwi. Napar z pokrzywy polecany jest także osobom cierpiącym na choroby serca, nadciśnienie czy alergie.

Liście pokrzywy, ugotowane i przygotowane w formie pasty, nałożone bezpośrednio na bolące miejsce, mogą również łagodzić bóle reumatyczne. Okłady herbaciane przyspieszają także gojenie bólu gardła. Pokrzywa zawiera aglutyninę (rodzaj przeciwciała), lecytynę, która jest odporna na obróbkę cieplną i hamuje rozwój patogenów.

Jak i gdzie zbierać pokrzywę?

  • w czystym miejscu (oczywiście)
  • przed kwitnieniem (wtedy jest najcenniejszy, po przekwitnięciu składniki trafiają do kwiatów)
  • małe pokrzywy można zbierać o długości kilku centymetrów, z większych zbiera się tylko cztery górne liście
  • reszta dużej pokrzywy jest niejadalna , włóknista i niewystarczająco poddająca się obróbce cieplnej, co może powodować wymioty.
  • Młodą pokrzywę wystarczy ugotować na parze, starszą kilka minut – wtedy przestanie się palić.

Pokrzywa w kosmetykach:

Pokrzywę wykorzystuje się także w kosmetyce, zwłaszcza do płukania włosów. Płukanie można przygotować na bazie wody (miękka woda służy do rozpuszczenia jak największej ilości substancji aktywnych) oraz octu winnego lub jabłkowego – tego typu płukankę stosuje się w ostatniej fazie mycia włosów.

Pokrzywa w ogrodzie:

Rzadko jest pożądana jako roślina ogrodowa, ale może być stosowana jako wysokomineralny nawóz. „Owsiankę pokrzywową” przygotowuje się poprzez zanurzenie całej pokrzywy w wodzie i pozostawienie na kilka dni, aż zacznie fermentować . Mimo, że pachnie bardzo brzydko, bardzo dobrze odżywia warzywa.
Kulinarne zastosowanie pokrzywy. Można go stosować podobnie jak szpinak, jako składnik zup, sosów, koktajli, ciast itp.

Suszoną pokrzywę można dodawać do jajecznicy, omletów, bułek, babeczek.

Comments

Loading...