Przepis na leczniczą herbatę: Korzeń mniszka lekarskiego jest błogosławieństwem dla zdrowia.

Korzeń mniszka lekarskiego od wieków stosowany jest jako naturalny lek na różne schorzenia, m.in. problemy z nerkami, wątrobą, żołądkiem czy cukrzycą.

Korzeń mniszka lekarskiego i jego wpływ na zdrowie

Liście i kwiaty mniszka są jadalne i bardzo pożywne. Mniszek lekarski jest bogatym źródłem witamin A, C, D i B complex . Jest nawet bogaty w minerały takie jak cynk, żelazo, wapń, magnez i potas. Wspaniałą rzeczą jest to, że zioło to można łatwo włączyć do codziennej diety.

Lekko ostry smak liści mniszka nadaje się do sałatek, zup i dań zapiekanych. Korzenie mniszka można ugotować dla odmiany jako substytut herbaty lub kawy. Korzeń zbiera się jesienią we wrześniu/październiku lub wczesną wiosną.

Pomaga schudnąć

Korzeń mniszka lekarskiego jest bardzo korzystny dla osób, które chcą schudnąć . Fitochemikalia w mniszku oferują korzyści moczopędne i przeczyszczające, które pomagają zwiększyć objętość i częstotliwość oddawania moczu. Pomaga to pozbyć się nadmiaru wody z organizmu .

Korzeń mniszka lekarskiego hamuje apetyt, wspomaga rozkład tłuszczu i cholesterolu. Ma też bardzo mało kalorii. Wystarczy pić herbatę z korzenia mniszka 2 do 3 razy dziennie.

Możesz również dodać świeże zielone liście mniszka lekarskiego do sałatek lub zup. Nie jest dobrze używać tej rośliny przez długi czas. Może również niekorzystnie reagować z niektórymi lekami, dlatego przed zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem.

Wspomaga zdrowie wątroby

Korzeń mniszka lekarskiego działa jako silny środek wzmacniający na wątrobę i dlatego jest uważany za bardzo skuteczny dla prawidłowego funkcjonowania wątroby . Wspomaga metabolizowanie tłuszczu nagromadzonego w wątrobie oraz wspomaga prawidłową pracę wątroby. Zwiększa również przepływ żółci i wspomaga detoksykację wątroby.

Badania z różnych lat wykazały, że korzeń mniszka lekarskiego ma korzystny wpływ na toksyczność wywołaną paracetamolem, w profilaktyce i leczeniu chorób wątroby spowodowanych otyłością oraz na stres oksydacyjny wywołany alkoholem.

Reguluje wysokie ciśnienie krwi

Korzeń mniszka lekarskiego to naturalny środek moczopędny, który zwiększa oddawanie moczu, zarówno pod względem ilości, jak i częstotliwości . Nadmierne oddawanie moczu pomaga uwolnić nadmiar sodu bez utraty potasu. Pomaga również obniżyć wysokie ciśnienie krwi.

Mniszek lekarski jest bogaty w błonnik i potas, które pomagają regulować ciśnienie krwi. Błonnik mniszka lekarskiego jest również przydatny w obniżaniu poziomu cholesterolu, co również pomaga obniżyć ciśnienie krwi, ponieważ cholesterol jest jednym z czynników podwyższających ciśnienie krwi. Kiedy ciśnienie krwi i poziom cholesterolu są pod kontrolą, zmniejsza się ryzyko chorób serca.

Leczy drogi moczowe

Korzeń mniszka lekarskiego skutecznie pomaga usuwać złogi substancji toksycznych w nerkach i drogach moczowych. Jak wspomniano powyżej, korzeń mniszka lekarskiego jest bardzo skutecznym lekiem moczopędnym, który pomaga zwiększyć zarówno objętość moczu, jak i częstotliwość oddawania moczu.

Właściwe wydalanie moczu pomaga oczyścić nerki. Ponadto korzeń rośliny ma działanie dezynfekujące, które korzystnie wpływa na drogi moczowe. To z kolei pomaga zmniejszyć i zapobiec ryzyku infekcji dróg moczowych. Jednocześnie zmniejsza ryzyko chorób pęcherza moczowego.

Pomaga kontrolować cukrzycę

Mniszek lekarski może również pomóc diabetykom. Stymuluje produkcję insuliny z trzustki , co pozwala kontrolować poziom cukru we krwi. Właściwości moczopędne korzenia mniszka lekarskiego pomagają zwiększyć oddawanie moczu, co pomaga w usuwaniu nadmiaru cukru z organizmu.

Diabetycy są również bardziej podatni na choroby nerek i wątroby, a korzeń mniszka lekarskiego pomaga również zachować zdrowie tych narządów.

Korzeń mniszka lekarskiego uspokaja układ pokarmowy

Korzenie, liście i kwiaty mniszka są jadalne i mogą być stosowane do poprawy trawienia . Zioło to działa jak łagodny środek przeczyszczający, który wspomaga trawienie, pobudza apetyt i równoważy naturalne i pożyteczne bakterie w jelitach.

Może to zwiększyć uwalnianie kwasu żołądkowego i żółci, aby wspomóc trawienie. Zwiększa również ciśnienie w żołądku i rozluźnia zwieracze mięśniowe między żołądkiem a jelitem cienkim , co pomaga w prawidłowym trawieniu pokarmu. Ponadto wysoka zawartość błonnika zapobiega zaparciom.

Działa przeciw obrzękom i stanom zapalnym

Właściwości moczopędne mniszka pomagają metabolizować nadmiar płynów, co jest doskonałym lekarstwem na obrzęki i stany zapalne w organizmie. Zioło to doskonale nadaje się do leczenia retencji wody w kończynach dolnych. Korzeń mniszka lekarskiego zawiera potas, który pomaga zbilansować zawartość sodu w organizmie.

Pomaga to zmniejszyć obrzęk i stan zapalny z powodu obrzęku lub zatrzymywania wody. W walce z obrzękami pij herbatę z korzenia mniszka 2-3 razy dziennie. Pij herbatę z korzenia mniszka lekarskiego, aż obrzęk zniknie. Unikaj mniszka, jeśli masz problemy z woreczkiem żółciowym.

Korzeń mniszka lekarskiego poprawia zdrowie skóry

Korzeń mniszka lekarskiego jest bogaty w składniki odżywcze, które wspierają zdrowie skóry i zapobiegają problemom skórnym . Mlecznobiały płyn, który wydobywa się z mniszka podczas krojenia, jest bardzo korzystny dla zdrowia skóry.

Sok z łodygi mniszka lekarskiego ma charakter bardzo alkaliczny. Ponadto posiada właściwości bakteriobójcze, owadobójcze i grzybobójcze. Sok z mleka mniszkowego można nakładać bezpośrednio na skórę. Leczy swędzenie, półpasiec, egzemę i inne choroby skóry .

Korzeń mniszka lekarskiego ma doskonałe działanie detoksykujące, moczopędne i antyoksydacyjne, które są również skuteczne w leczeniu trądziku.

Poprawia zdrowie kości

Korzeń mniszka lekarskiego jest bogaty w przeciwutleniacze, które pomagają chronić przed uszkodzeniem kości, które pojawia się wraz z wiekiem, gdy kości słabną i stają się cienkie. Roślina zawiera wapń, który jest ważny dla wzrostu i wytrzymałości kości.

Niedobór wapnia wiąże się ze słabymi kośćmi. Jeśli pijesz herbatę z korzenia mniszka lekarskiego lub jesz liście tego zioła, możesz łatwo uniknąć osłabienia kości i próchnicy zębów. Mniszek lekarski zawiera również witaminę K, która również odgrywa ważną rolę w zdrowiu kości.

Witamina ta bierze udział w mineralizacji kości, co zmniejsza ryzyko złamań, zwłaszcza u kobiet po menopauzie zagrożonych osteoporozą.

Jak to przygotować?

Korzeń czyścimy, kładziemy na blasze do pieczenia i pozostawiamy do wyschnięcia na miejscu z wystarczającą ilością świeżego powietrza przez około 13 dni . Korzenie muszą być delikatne w dotyku. Kiedy korzenie są wystarczająco suche, umieszczam je w zamykanych słoikach z ciemnego szkła. Przechowujemy w suchym miejscu maksymalnie 1 rok.

Herbata lecznicza z korzenia mniszka lekarskiego

Zagotuj 10 g suszonego korzenia w 600 ml wody. Doprowadzić do wrzenia, przykryć pokrywką i gotować na małym ogniu przez około 5 minut. Ostudzić i wypić w ciągu dnia (rano, obiad i wieczorem 1 szklanka (200 ml).

Comments

Loading...