Najsilniejszy likwidator kleszczy za kilka groszy. Dzięki radom od sąsiada mam spokój przez cały rok

Cieplejsze dni są idealne, aby pobyć na łonie natury. Jednak znajduję się tam jeden z najbardziej niebezpiecznych mieszkańców lasów i łąk – kleszcze. Doradzimy jak naprawdę skutecznie zabezpieczyć się przed tymi groźnymi owadami.

Co musisz wiedzieć na początek?

Podstawową profilaktyką przeciw kleszczom są długie spodnie oraz górna część garderoby z długimi rękawami, dzięki czemu mamy odsłoniętą jak najmniejszą część skóry.

Unikaj wysokich traw i krzewów, w nich czyhają się kleszcze. Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj całe ciało i sprawdź, czy nie przyczepiły się gdzieś niechciane owady.

Sztuczka, która ochroni przed kleszczami

Wystarczy zwykła rolka do ubrań i olejek eteryczny. Wlej na dłonie niewielką ilość olejku eterycznego – kleszcze mają bardzo dobrze rozwiniętą percepcję węchową, a zapach określonych olejków eterycznych jest dla nich bardzo nieprzyjemny – wręcz toksyczny.

Rozprowadź niewielką ilość olejku na powierzchni rolki.

Niewielka ilość nie spowoduje tłustych plam na ubraniach, a wystarczy aby skutecznie ochronić przed owadami. Zanim wyjdziesz z domu, przejdź rolką po ubraniu, zwłaszcza w dolnej części spodni, rękawach i okolicach dekoltu. Nie każdy olejek eteryczny ochroni Cię przed kleszczami. Ważne jest, aby wybrać właściwy.

Olejek eteryczny z eukaliptusa

Możesz używać samodzielnie olejku eukaliptusowego. Jednak w połączeniu z olejkiem z trawy cytrynowej skutecznie odstrasza owady, komary i muchy.

Olejek cytrynowy

Ten olej jest uważany za bardzo skuteczny środek odstraszający kleszcze, pchły i wszy.

Olejek miętowy

Jest toksyczny dla owadów, a tym samym dla kleszczy. Jest to jeden z najskuteczniejszych naturalnych repelentów.

Olejek eteryczny z lawendy

Co najbardziej fascynujące, zapach lawendy przyciąga ludzi i koi, ale kleszcze nie są w stanie wytrzymać tego zapachu. To samo dotyczy much i komarów.

Trawa cytrynowa

Ma bardzo silny cytrusowy zapach i jest naturalnym repelentem przeciwko pchłom i kleszczom.

Kolejną zaletą tej metody jest to, że olejki eteryczne odstraszają również komary i inne uciążliwe owady. Oprócz rolki do ubrań możesz też zastosować inną popularną metodę – kilka kropel olejku wymieszaj z wodą i nanieś na odzież w formie sprayu.

Lista innych skutecznych olejków eterycznych o działaniu odstraszającym na Ixodes ricinus  (najpopularniejszy gatunek kleszcza w naszym kraju):

  • Rozmaryn
  • Majeranek
  • Bazylia
  • Cytryna
  • Goździk
  • Geranium

Jak przygotować repelent w sprayu?

Jeśli nie chcesz stosować chemicznych repelentów, możesz skorzystać z naturalnego sposobu. Potrzebujesz do jego przygotowania tylko wody, spirytusu salicylowego i olejku eterycznego.

SKŁADNIKI

  • 2 łyżeczki olejku eterycznego
  • 2 łyżeczki spirytusu salicylowego
  • 1 szklanka wody

PRZYGOTOWANIE

Wymieszaj wszystkie składniki w małej butelce z rozpylaczem.

Co kilka godzin spryskuj nim odzież i odsłonięte części ciała.

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!