Niszczy kości, niszczy wątrobę i powoduje raka. To najgorszy rodzaj alkoholu.

Zapalenie stawów to niezwykle bolesna przypadłość, która dotyka ogromną liczbę ludzi na całym świecie.

Dna moczanowa jest jednym z najczęstszych rodzajów tej choroby. Przyczyną tego schorzenia jest nadmierna ilość kwasu moczowego we krwi, co wpływa na powstawanie kryształów kwasu moczowego i ich odkładanie się w stawach i wokół nich.

1. Czym są napoje destylowane?

Badania wykazały, że spożywanie alkoholu destylowanego może zwiększać ryzyko dny moczanowej i nasilać jej objawy. Ale czym właściwie są destylaty?

Napoje alkoholowe dzielą się na dwie główne kategorie: niedestylowane i destylowane . Pierwszą grupę stanowią napoje, które powstają w wyniku procesu fermentacji, czyli przemiany cukru w ​​etanol przy pomocy bakterii lub drożdży. Do najbardziej znanych napojów niedestylowanych zalicza się wino i piwo, które charakteryzują się stosunkowo niską zawartością alkoholu.

Destylacja to proces następujący po fermentacji. Polega na oddzieleniu alkoholu od wody i innych składników, co prowadzi do zwiększenia procentowej zawartości alkoholu w napoju .

Napoje destylowane obejmują między innymi:

 • wódka,
 • gin,
 • brandy,
 • whisky,
 • koniak,
 • rum,
 • tequila,
 • absynt,
 • alkohol,
 • śliwowica,
 • brandy,
 • nalewki alkoholowe.

2. Alkohol powoduje raka

Alkohol jest silnym czynnikiem rakotwórczym. Ryzyko zachorowania na nowotwór wzrasta proporcjonalnie do ilości spożytego alkoholu, począwszy od pierwszego drinka dziennie.

Alkohol jest silnym czynnikiem rakotwórczym. Ryzyko zachorowania na nowotwór wzrasta proporcjonalnie do ilości spożytego alkoholu, począwszy od pierwszego drinka dziennie. Alkohol powoduje 30 procent nowotworów u mężczyzn i 41 procent nowotworów u kobiet. „W przypadku kobiet jest to głównie rak piersi” – wyjaśnił psychiatra.

Jego zdaniem udowodniło to badanie IARC dotyczące alkoholu, które zostało zaprezentowane w styczniu w Luksemburgu. Alkohol powoduje raka przewodu pokarmowego począwszy od jamy ustnej, poprzez przełyk, wątrobę, trzustkę i okrężnicę. „To nie dotyczy tylko alkoholików, ale także zwykłych konsumentów alkoholu” – podkreśliła Okruhlica.

„Ryzyko związane z jednym drinkiem nie jest duże, ale jest większe niż w przypadku całkowitej abstynencji” – stwierdził. Jak dodał, na Słowacji jest najwięcej pacjentów leczonych z powodu alkoholu. Jednocześnie alkohol jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród osób w wieku od 15 do 40 lat.

3. Jak alkohol wpływa na dnę moczanową?

Dna moczanowa to specyficzny rodzaj zapalenia stawów, który jest spowodowany zbyt dużą ilością kwasu moczowego we krwi.

Grupa naukowców przeprowadziła badania mające na celu poznanie wpływu spożywania alkoholu na rozwój i przebieg dny moczanowej. W eksperymencie wzięło udział 724 pacjentów, u których w ciągu roku obserwacji wystąpił co najmniej jeden atak.

Naukowcy skupili się na związku pomiędzy spożyciem alkoholu w ciągu ostatnich 24 godzin a ryzykiem nawrotu choroby . Wyniki tych badań, które opublikowano w American Journal of Medicine, wykazały istotną zależność dawka-odpowiedź.

Naukowcy doszli do wniosku, że spożywanie alkoholu, nawet umiarkowane, niezależnie od rodzaju napoju, wiązało się ze zwiększonym ryzykiem nawrotów dny moczanowej. Oznacza to, że osoby cierpiące na artretyzm powinny znacznie ograniczyć, a jeśli to możliwe całkowicie, napoje alkoholowe.

Jednak pomimo wielu przeprowadzonych badań nadal istnieje wiele niejasności. Niektórzy naukowcy twierdzą, że alkohol nie ma bezpośredniego wpływu na rozwój dny moczanowej, inni zalecają, aby nie przekraczać 14 jednostek tygodniowo , a jeszcze inni sugerują całkowite zaprzestanie picia alkoholu.

Ponadto udowodniono, że najgorszy wpływ na rozwój i przebieg choroby mają napoje destylowane . Alkohol etylowy zawarty w tych napojach jest odpowiedzialny za niekorzystne zmiany w układzie moczowym i może zwiększać ryzyko zachorowania na dnę moczanową nawet o 85 proc . Im wyższa zawartość alkoholu, tym większy wpływ napoju na tworzenie się kryształów kwasu moczowego i nasilenie objawów zapalenia stawów.

Czy te informacje są dla Ciebie przydatne? Udostępnij ten post swoim znajomym!

Przy współpracy z: terapia leczenia uzaleznień

Comments

Loading...