Najlepsza rada aby Twoje storczyki znów pięknie zakwitły.

Jeśli storczyk nie zakwitnie, możliwe, że ziemia nie zawiera już wystarczającej ilości składników odżywczych, co widać na liściach rośliny.

Mamy dla Ciebie dwie świetne wskazówki, jak uratować storczyki – pierwsza to prawidłowe przesadzenie, a druga to użycie nietradycyjnego ale wypróbowanego i przetestowanego sposobu – umieszczenie rośliny w wodzie!

1 sposób – właściwy sposób posadzenia rośliny

Gdy liście są mniejsze lub zdeformowane, roślinę należy sadzić w nowym podłożu. Zobacz, jak prawidłowo sadzić storczyk z korzeniami powietrznymi!

W razie potrzeby storczyk należy przesadzać co dwa lata  do większej doniczki, najlepiej przezroczystej. Jednak przesadzanie może uszkodzić korzenie , dlatego należy uważać, aby nie uszkodzić zdrowych korzeni. Odwrotnie, uszkodzone i uschnięte korzenie należy przeciąć ostrym nożem.

Jedyna słuszna procedura

Ostrożnie wyjmij storczyka z doniczki, umyj korzenie i nadmiar podłoża wodą .

Znajdź uszkodzone, zgniłe lub suche korzenie i odetnij je ostrymi nożyczkami. Wskazówka: Następnie posmaruj korzenie mielonym cynamonem (służy jako naturalny środek dezynfekujący korzenie) i przenieś na nowe podłoże. Aby móc sadzić korzenie, konieczne jest usunięcie niektórych przeszkadzających liści dolnych.

Włóż do ciepłej wody!

Aby zapobiec pękaniu korzeni, należy moczyć je w ciepłej wodzie na 15-20 minut. Temperatura wody powinna wynosić 30°C. Ważnym krokiem po tym czasie będzie wytarcie punktu wzrostu storczyka do sucha.

W przeciwnym razie zacznie gnić. Wytrzyj również wszystkie liście do sucha. Dzięki ciepłej wodzie korzenie będą bardziej miękkie i bez uszkodzeń można je sadzić w doniczce.

Teraz weź przezroczystą doniczkę i ostrożnie włóż do niej wszystkie korzenie. Umieść storczyk na środku doniczki i przykryj ją keramzytem, ​​najlepiej tak, aby korzenie w ogóle nie dotykały ścian doniczki. Nie musisz się martwić, że korzenie przestaną rosnąć i kwitnąć. Ważne jest tylko, aby zdążyły wyschnąć między podlewaniem, dlatego ważna jest odpowiednia częstotliwość podlewania.

Jeśli przesadzisz storczyk zgodnie z tymi instrukcjami, będzie się dobrze rozwijać, nawet jeśli korzenie zostaną zasadzone w doniczce!

Wrzucam storczyk do wody i po latach w końcu zakwitnie!

Pani Lidia, która chce podzielić się swoim doświadczeniem, przywróciła storczyk do życia! Wybór był prosty, albo spróbować zrobić cud, albo storczyk wyląduje w koszu. Tak było z rośliną mojej mamy, która zapomniała o niej i kiedy przyjechaliśmy była zupełnie wysuszona, liście były nadęte i cała roślina wyglądała naprawdę okropnie.

Poradziłam znajomemu, który hoduje storczyki w ziemi. Inaczej pewnie nie miałabym odwagi, żeby to zrobić, ale ta wskazówka dała mi odwagę – w końcu nie ma w tym nic złego. Więc wyczyściłam storczyk z podłoża. Przygotowałam zwykły szklany kubek i na dno wylałem zwykłą wodę.

Wepchnęłam w to storczyka – ale nie zanurzyłam całkowicie korzeni, tylko dolną część i tak to zostawiłam. Liście zostały naprawione w jeden dzień, w dwa tygodnie roślina wypuściła pąki a kwiaty kwitły przez 5 miesięcy. Zawsze będą pojawiać się nowe pączki. Polecam wszystkim – Moje rośliny wrzucam do wody i nie uprawiam ich już w podłożu. A kiedy myślisz o wyrzuceniu storczyka, wrzuć go do szklanki wody. Podziała.

Powodzenia!

Comments

Loading...