Dlaczego ludzie masowo usuwają plastikowe okna – mają wiele wad o których się nie mówi.

Historia okien plastikowych rozpoczęła się w 1952 roku, kiedy słynny projektant Heinz Pasche opatentował pierwsze ramy okienne z PVC. Wynalazca zaprojektował nowy typ okna z tworzywa sztucznego, jednak bardzo daleki od obecnej wersji – stalową ramę obramowaną półmiękkim tworzywem sztucznym.

Pomimo odkrycia PVC w Ameryce, Niemcy jako pierwsi rozpoczęli produkcję okien PCV. W 1959 roku wynalazek Heinza Pasche został wprowadzony do produkcji przez niemiecką firmę Rehau. W tym samym czasie pojawił się solidny profil okienny z PCV.

PLASTIKOWE OKNA I DRZWI

W sukcesie Rehau pomogła udana kampania reklamowa: części mieszkańcom stare drewniane okna wymieniono na nowe plastikowe całkowicie za darmo. Stopniowo Niemcy, a potem cały świat zachodni, przyzwyczaili się do tego, że okna plastikowe są piękne, modne i opłacalne.

Okna z profili PCV bardzo szybko zdobyły rynek poradziecki. I jest zrozumiałe, dlaczego: mimo dość wysokich kosztów, okna te pozwalają zaoszczędzić znacznie więcej pieniędzy na ogrzewaniu domu i umożliwiają utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz mieszkania nawet w surowych warunkach zimowych.

Niemniej jednak dzisiaj jest już inny trend: ludzie zaczynają porzucać plastikowe okna. W starszych dzielnicach tendencja ta nie jest jeszcze tak widoczna, ale tam, gdzie trwa budowa nowych mieszkań i domów, okna plastikowe nie są już tak popularne.

Dlaczego? Czy ich zdolność do zatrzymywania ciepła pogorszyła się w ostatnich latach? Oczywiście nie. Tyle, że przez lata masowej eksploatacji okien plastikowych, ujawniły się nie tylko ich zalety, ale i wady, o których sprzedawcy rzadko wspominają.

WADY OKIEN PLASTIKOWYCH

 

Toksyczne dodatki

PVC zawiera szeroką gamę toksycznych dodatków, w szczególności stabilizatory na bazie ołowiu, fungicydy i plastyfikatory. Ołów jest jednym z najgorszych pierwiastków występujących w przyrodzie. Może dostać się do ludzkiego ciała z powietrzem, pożywieniem, wodą.

Gromadzi się w organizmie powodując poważne problemy zdrowotne.Osoby starsze i dzieci są szczególnie wrażliwe nawet na małe dawki ołowiu.Duzi europejscy i rosyjscy producenci stosują w swojej produkcji nieszkodliwe stabilizatory. Ale na tych podwójnie oszklonych oknach nie ma żadnych oznaczeń. Dlatego sam nie będziesz w stanie określić, czy w Twoim oknie jest ołów, czy nie.

Problemy z wentylacją

Okazało się, że główną zaletą okien plastikowych – izolacja pomieszczenia przed wnikaniem powietrza z zewnątrz – jest również ich główna wada.

W budynkach wielorodzinnych system wentylacji opiera się na naturalnym przepływie świeżego powietrza zewnętrznego przez szczeliny w ramach okiennych i drzwiach wejściowych. Powietrze, przechodząc przez wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu, pochłania szkodliwe zanieczyszczenia i wydostaje się kanałami wentylacyjnymi w kuchni i łazience.

Szczelność plastikowego okna blokuje naturalny dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, zakłócając tym samym wentylację. Z tego powodu okna zaparowują, tworzy się na nich kondensacja. Wilgotność w pomieszczeniu wzrasta, co sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów, grzybów i pleśni.

Okna, które nie „oddychają” ograniczają dopływ świeżego i czystego powietrza, zwiększając koncentrację kurzu. W rezultacie oddychanie staje się trudne. Dzieci zaczynają się źle czuć, a dorośli również narzekają na częste dolegliwości, bóle głowy, pogorszenie stanu zdrowia.

Gromadzą się pewne substancje, takie jak tlenek węgla z kuchenki gazowej, opary formaldehydu z mebli (MDF) i inne. Klimatyzatory i wentylatory nie zawsze skutecznie radzą sobie ze swoim zadaniem, często zaostrzając problem.

Według niemieckich naukowców nasilenie się niektórych dolegliwości w ostatnich dziesięcioleciach jest bezpośrednio związane z niezdrowym mikroklimatem w mieszkaniach z oknami PCV.

Uszkodzenia mechaniczne

Jak przyznają sami producenci okien, po uszkodzeniach mechanicznych plastik jest prawie niemożliwy do naprawy lub odtworzenia. Zadrapania i wgniecenia pozostaną na plastiku na zawsze.Jeśli szybę można wymienić, zarysowań i wgnieceń na ramach nie można naprawić. Takie uszkodzenie jest szczególnie widoczne na jasnych powierzchniach.

Złożoność naprawy

Plastikowe okno jest bardzo trudne do naprawy. Należy pamiętać, że profil PVC to dość złożona konstrukcja.

Duży współczynnik rozszerzalności profilu PCV

Oznacza to, że w ekstremalnych temperaturach materiał okna znacznie się rozszerza, a przy zimnej pogodzie kurczy. Może to spowodować pęknięcia plastiku.

Niebezpieczeństwo włamania

Okna plastikowe są dość łatwe do włamania. Można je otworzyć od zewnątrz za pomocą ostrego i cienkiego przedmiotu (nóż, śrubokręt itp.). Wystarczy, że intruz włoży narzędzie pod spoinę otwieranego skrzydła i ostrożnie przejdzie całą wysokość, naciskając jak dźwignię.

W 1995 r. Szwecja zakazała wszystkich produktów z PCV, a Dania wprowadziła podatek od PCV i ftalanów.

Niemcy, liderzy w produkcji okien PCV, coraz rzadziej montują je w swoich domach, zdają sobie sprawę z ich wad, dlatego też często zamawiają ramy z naturalnego drewna.

Eksperci zalecają rezygnację z plastikowych okien na rzecz drewnianych, które zapewniają świeże powietrze z zewnątrz lub zainstalowanie zaworów wentylacyjnych na plastikowych oknach.

Jeśli zdecydujesz się zamówić okna PCV, poproś sprzedawcę o certyfikat jakości, ponieważ plastik może być różny, z różnymi poziomami zagrożenia dla środowiska. Należy pamiętać, że okna to inwestycja długoterminowa i nie należy na nich oszczędzać.

Comments

Loading...