Triki ogrodnicze, które uratują Twoje plony – Nagietek chroni kapustę, sadź rumianek wśród fasoli.
Czy wiesz, że niektóre zioła i kwiaty mogą pomóc w obfitych zbiorach warzyw? Postępuj zgodnie z tym schematem, a będziesz mile zaskoczony!
Posadź nagietki w pobliżu ogórków, dyni, melonów i ziemniaków. Kwiaty poradzą sobie z nicieniami, mszycami i ślimakami, ale największy efekt osiągają w walce z grzybami.
Szczypiorek ochroni ogórki – I to nie tylko ogórki, ale także marchew i kapustę. Posadź go gęsto wokół grządek warzywnych i nie musisz martwić się inwazją mączniaka prawdziwego lub niebezpieczną szarą pleśnią.
Dodaj bazylię do pomidorów – Zapach i substancje biologiczne zawarte na liściach bazylii działają jak naturalna ochrona przed szkodnikami nie tylko pomidorów, ale także ogórków, cebuli, papryki czy kapusty. Bazylia odstrasza mszyce i pasożyty mięczaków, które mogą zniszczyć Twoje plony.
Rumianek doskonale chroni warzywa przed chorobami grzybiczymi oraz wspomaga ich zdrowy wzrost. Posadź rumianek wśród groszku, fasoli, sałaty, szpinaku lub selera.
Tymianek, nagietek i bazylia niezawodnie ochronią pietruszkę oraz fasolę przed szkodnikami.
Cebula i czosnek ochronią sąsiadów przed chorobami grzybiczymi (z wyjątkiem fasoli, grochu i kapusty).
Szałwia – To pożyteczne zioło odstraszy natrętne ćmy kapuściane lepiej niż chemikalia i spraye. Posadź ją blisko grządek warzywnych.
Rzodkiewki dobrze jest siać tam, gdzie później będzie cukinia i dynia. Przygotuje ona dla nich idealne warunki.
Ogórki i koperek to wspaniali sąsiedzi. Koper również doskonale ochroni ziemniaki.
Lawenda ochroni róże – Posadź lawendę w pobliżu róż, rezultat nie tylko będzie pięknie wyglądał, ale sprawi, że róże będą skutecznie chronione przed inwazją mszyc.
Petunie – te kwiaty zachwycają nas na balkonach czy tarasach, ale można je również doskonale wykorzystać w swoim ogrodzie. Posadź je blisko pomidorów, papryki lub fasoli. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a ochronią Twoje warzywa przed mszycami innymi chrząszczami, które często szkodzą Twoim uprawą.
Comments