Błędy podczas podlewania i uprawy kapryśnych fiołków – Od teraz Twoje fiołki będą rosły jak szalone

Uwielbiamy fiołki domowe ze względu na ich aksamitne kwiaty oraz ogromną różnorodność kształtów i odcieni. Pomimo pozornej bezpretensjonalności podlewanie fiołków, nawożenie i opieka nad tymi skromnymi pięknościami wymaga pewnej wiedzy.

Zebraliśmy w jednym artykule najczęstsze błędy, które podczas uprawy fiołków często popełniają zarówno początkujący, jak i doświadczeni miłośnicy roślin domowych.

PODLEWANIE FIOŁKÓW

W naturze Saintpaulia (łac. Saintpaulia), którą zwykliśmy nazywać fiołkiem, rośnie w górzystych regionach Afryki Wschodniej. I nie ma nic wspólnego z leśnymi fiołkami, które na początku maja pokrywają ziemię pachnącym dywanem.

Roślina została odkryta w 1892 roku przez barona Waltera von Saint-Paul. Fiołek afrykański został zaprezentowany szerokiej publiczności na międzynarodowej wystawie kwiatów w Gandawie w 1893 roku. Do tej pory wyhodowano już ponad 30 000 odmian Saintpaulia.

Teraz powinieneś zrozumieć, dlaczego woda do nawadniania tego kwiatka powinna być cieplejsza niż temperatura pokojowa.

Saintpaulias kochają wilgotne powietrze, jak na brzegach górskich rzek, które płyną w ich ojczyźnie. Ale nie tolerują, gdy woda dostaje się bezpośrednio do środka doniczki. Może to prowadzić do gnicia liści.

Dlatego nie warto wlewać zbyt dużej ilości wody do samej doniczki. Zamiast tego umieść obok niego lub pod nim pojemnik z wodą. Doświadczeni hodowcy kwiatów argumentują, że nawadnianie knotami, które już wcześniej przedstawiliśmy czytelnikom, z pewnością pomogą aby fiołki bujnie kwiknęły.

OŚWIETLENIE

Co dziwne, ale ten gość z gorącej Afryki nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego. Pod ich wpływem fioletowe liście ulegają spaleniu, a roślina zaczyna więdnąć.

Zachęcamy do umieszczenia Saintpaulia na północnym, zachodnim lub wschodnim oknie.

Różne odmiany fiołków wymagają różnej ilości światła. Zwróć uwagę na ich liście, przy braku światła rozciągają się, a przy nadmiarze pochylają się nad krawędziami doniczki.

OPTYMALNA TEMPERATURA

Fiołki mogą kwitnąć przez długi czas i obficie w temperaturze 20 stopni. W żadnym wypadku nie powinny być narażone na przeciągi. Pod wpływem zimnego powietrza ich liście mogą zbladnąć lub system korzeniowy może zgnić.

NAWOŻENIE

Uwielbiamy fiołki za ich bujne kwitnienie. Pomoże w tym nawożenie ich wystarczającą ilością składników odżywczych. Najłatwiej znaleźć w sprzedaży nawozy z napisem „For Saintpaulias”.

Muszą być używane zgodnie z instrukcją podlewania. Pozytywny wpływ na jakość kwitnienia i ogólny stan zdrowia fiołków ma nawożenie potasem i manganem.

Substancje te są łatwe do uzyskania, przygotowując naturalny nawóz według naszej receptury. Weź świeżą skórkę od banana i zalej wodą. Odstaw na kilka dni w ciepłym miejscu. Następnie lekko podlej fiołek ciepłą wodą, a kolejno już przygotowanym naparem.

ZAPOBIEGANIE CHOROBOM

Jedną z powszechnych chorób fiołków jest mączniak prawdziwy. Może to być spowodowany wieloma czynnikami np. niedostatecznym oświetleniem, wysoką wilgotnością powietrza połączoną z niskimi temperaturami, zbyt bliskim sąsiedztwem chorych roślin, nadmiarem azotu i brakiem potasu w glebie.

Mączniak prawdziwy jest łatwy do wyleczenia, jeśli zaczniesz go leczyć, gdy zostaną wykryte pierwsze oznaki choroby. Fioletowe liście dotknięte tą dolegliwością wyglądają, jakby były posypane białym pyłem.

Mączniaka prawdziwego można leczyć specjalnymi preparatami sprzedawanymi w sklepach dla ogrodników. Ale możesz użyć domowego sposobu. Wystarczy, że zalejesz 50 gramów zmielonego czosnku dwoma litrami wody. Odstaw go na jeden dzień, odcedź i potraktuj nim dotkniętą chorobą roślinę.

Przestrzegając reżimu nawadniania, temperatury i wilgotności niezbędnej do wzrostu fiołków, osiągniesz ich piękne kwitnienie i ochronisz przed mączniakiem prawdziwym.

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!