Czy poznajecie roślinę ze zdjęcia – Nie każdy wie, ile to naprawdę jest warte.

Roślina, o której dzisiaj porozmawiamy, to nie tylko świetny środek aromatyzujący, ale także zioło posiadające wiele korzyści zdrowotnych.

Jest to drzewo liguryjskie, bez którego nasze babcie nie wyobrażały sobie niedzielnego rosołu, a jednocześnie obgryzały od czasu do czasu jego świeże liście. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej przydatnej roślinie, oferujemy Ci kilka interesujących informacji.

Dlaczego warto sięgnąć po dziurawiec zwyczajny?

Zioło to było znane już w starożytności i stosowane było głównie jako dodatek do żywności. Lubczyk nie tylko nadaje potrawom niepowtarzalny smak i aromat , ale także korzystnie wpływa na nasz układ trawienny. Roślina ta hamuje nadmierną fermentację w jelitach , wpływając tym samym na prawidłowy przebieg procesów trawiennych.

Co więcej, dodanie suszonych liści lubczyku do ciężkostrawnych potraw pomoże je rozjaśnić. Związki zawarte w tym zielu są skuteczne także przy infekcjach dróg moczowych. Dodatkowo zioło to wpływa na poziom libido i zwiększa je.

Dlatego wykorzystuje się go do produkcji preparatów przeznaczonych dla osób z zaburzeniami popędu seksualnego. Lubczyk można uznać za potężny lek naturalny, ponieważ jest bogata w chlorofil i inne substancje aktywne, które mają niesamowitą zdolność wchłaniania toksyn z organizmu.

Liście lubczyku doskonale wspomagają trawienie. Jak wykorzystać w kuchni?

Liście lubczyku charakteryzują się ostrym smakiem. W kuchni wykorzystuje się zarówno zioła świeże, jak i suszone, najczęściej do dań na bazie kapusty czy zup, gdyż poprawiają ich aromat i smak. Świetnie smakuje ze świeżym pieczywem i masłem. Stosując go należy zwrócić szczególną uwagę na ilość. Nadmiar może zepsuć smak potraw, bo jest on naprawdę wyraźny i trzeba go po prostu użyć mniej.

Inne korzyści zdrowotne lubczyku

Zwiększa wydzielanie soków, hamuje utratę apetytu i wprawia w ruch przewód pokarmowy. Zawarte w nim lotne olejki i gorzka substancja doskonale stymulują trawienie. Kwas anielowy zawarty w liściach ma działanie tonizujące na nerwy i umysł, jest skuteczny w anoreksji psychicznej. Liście liguryjskie spożywane w dużych ilościach zmniejszają apetyt i są skutecznym lekarstwem na nadmierny apetyt.

Lubczyk dla zdrowia:

  • Wspomaga wydalanie żółci – doskonała profilaktyka chorób pęcherzyka żółciowego ,
  • Likwiduje wzdęcia i wzdęcia,
  • Profilaktyka chorób układu krążenia, oczyszcza krew i naczynia krwionośne,
  • Działanie moczopędne – doskonale sprawdza się u osób cierpiących na częste stany zapalne pęcherza, nerek i układu wydalniczego,
  • Usuwa nadmiar wody z organizmu, jeśli spożywasz dużo soli, ligurt oczyści organizm z nadmiaru sodu .
  • Oczyszcza drogi oddechowe – usuwa śluz i ułatwia oddychanie .

Ekstraktem z herbaty liguryjskiej można z powodzeniem leczyć choroby stawów, takie jak reumatyzm, artroza czy dna moczanowa.

Możesz ugotować wszystkie części rośliny, ale korzeń ma najbardziej wyraźny efekt. Herbata z korzenia lubczyku kilka razy dziennie może skutecznie złagodzić wiele problemów zdrowotnych. Znakomity podczas grypy – lubczyk to nie tylko świetna profilaktyka, ale także pomoże Ci szybciej wrócić do zdrowia.

Lubczyk i trawienie:

Żuj 1-2 świeże liście Ligurii przed i po posiłku. Efekty są silne i natychmiastowe:

  • Zwiększają wydzielanie soków trawiennych, likwidują utratę apetytu i wprawiają w ruch przewód pokarmowy.
  • Działają przeciwzapalnie na przewód pokarmowy.
  • Wspomaga perystaltykę żołądka i uwalnianie żółci z pęcherzyka żółciowego.
  • Zalecany jest przy niestrawności, niedoborowym i nadkwaśnym zapaleniu żołądka, dyskinezie pęcherzyka żółciowego (leniwe żelazo).
  • Lubczyk znacząco przyspiesza metabolizm, dlatego jest najlepszym partnerem w zdrowym odchudzaniu.

Spożywa się go na kwadrans przed posiłkiem (1-2 świeże liście przeżuwa się przez dłuższy czas), w przypadku utraty apetytu lub utrzymujących się nudności. Działają wzmacniająco na nerwy i umysł, są skuteczne także przy anoreksji psychicznej.

Liście liguryjskie spożywane w dużych ilościach (5-10 liści na raz) działają odwrotnie, zmniejszając apetyt i będąc skutecznym lekarstwem na nadmierny apetyt.

Usuwa zbędne substancje z organizmu

Świeży lubczyk (drobno posiekany, dodawany do gorących zup i sosów, po obróbce cieplnej oraz do sałatek warzywnych), spożywany w ilości co najmniej 20 gramów dziennie, działa moczopędnie, przeciwskurczowo. Zalecany jest w przypadku zatrzymania moczu występującego pooperacyjnie, po ostrym zapaleniu pęcherza moczowego, po podaniu leków hamujących diurezę lub w niektórych stanach nowotworowych.

Dodatkowo można spożywać 1 łyżkę soku liguryjskiego co godzinę w ciągu dnia . Liście liguryjskie stymulują wytwarzanie moczu i jego wydalanie, przyczyniając się tym samym do masowego wydalania mocznika i innych substancji odpadowych z organizmu.

Dużo zdrowia!

Comments

Loading...