Rwa kulszowa – Wypróbuj te 6 prostych ćwiczeń, na szybkie pozbycie się bólu

Nerw kulszowy to najdłuższy nerw ludzkiego ciała. Biegnie od kręgosłupa przez pośladek, udo, łydkę i kostkę, a kończy się dopiero na stopie.

Ból nazywany rwą kulszową może więc obejmować bardzo duży obszar na ciele i sprawiać wiele trudności w codziennym funkcjonowaniu i poruszaniu się. Kontuzje, napięte mięśnie, siedząca praca- to wszystko przyczynia się do występowania problemów bólowych.

Doskonałym sposobem poradzenia sobie z nimi są ćwiczenia rozciągające.

Regularne wykonywanie poniższego zestawu prostych ćwiczeń, wzmocni Twoje ciało, rozluźni mięśnie i sprawi, że staniesz się bardziej gibka. Zapobiegnie też występowaniu rwy kulszowej lub załagodzi objawy, gdy dopadnie Cię ta nieprzyjemna dolegliwość.

1. Połóż się wygodnie na macie do ćwiczeń.

Oddychaj równo i miarowo. Głowę możesz oprzeć na poduszce. W tej pozycji przyciągnij prawe kolano do klatki piersiowej, po czym chwyć je obiema dłońmi i przytrzymaj w tej pozycji przez około pół minuty.

Powoli wróć do pozycji wyjściowej, następnie powtórz to samo z nogą lewą. Wykonaj kilka powtórzeń obiema nogami.

2. By wykonać kolejne ćwiczenie, pozostań w tej samej pozycji leżącej na macie.

Pod głową nadal możesz mieć poduszkę, ale nie jest to konieczne. Obie nogi podnieś do góry, a następnie przyciągnij je jednocześnie do klatki piersiowej, obejmij dłońmi i pozostań w pozycji przez trzydzieści sekund. Powróć do pozycji wyjściowej i całość powtórz 3 razy.

3. Znowu pozostań w pozycji leżącej na plecach.

Nogi tym razem ugnij w kolanach. Całe stopy powinny opierać się o podłoże. Podnieś prawą nogę i stopę oprzyj o kolano lewej. Prawa noga powinna być prostopadle ułożona względem nogi opartej o ziemię.

Obie dłonie zapleć pod udem lewej nogi i pociągnij ją do siebie w kierunku klatki piersiowej. Poczujesz, jak rozciągają się mięśnie. Wytrzymaj około 30 sekund. Powróć do pozycji wyjściowej, powtórz to samo z przeciwną nogą. Wykonaj po trzy powtórzenia.

4. Kolejne ćwiczenie rozpocznij w pozycji klęku podpartego.

Kolana ustaw dokładnie w jednej linii z biodrami. Napnij mięśnie brzucha i zaokrąglij powoli plecy, głowę skieruj ku dołowi pomiędzy swoimi rękami.

Spokojnie i powoli przejdź do odwróconej pozycji łuku. Tym razem opuść plecy, a głowę skieruj do góry. Powtórz to ćwiczenie około 15 razy. Pamiętaj o głębokim oddechu i powolnym ruchu.

5. Tym razem połóż się na macie na brzuchu.

Nogi ugnij w kolanach i spróbuj je złapać dłońmi lub oprzeć dłonie na stopach mając łokcie ugięte w kierunku sufitu. Wytrzymaj 15 sekund, powtórz kilka razy.

Na koniec pozwól sobie na odrobinę medytacji i rozluźnienia.

Połóż się wygodnie na plecach. Nogi ugnij w kolanach i spróbuj je opuścić lekko w lewo, następnie w prawo. Potem wróć do pozycji wyjściowej. Nogi mogą pozostać ugięte, ale możesz je też wyprostować.

Ramiona rozłóż na boki na kształt litery T. Zamknij oczy, wyrównaj oddech i pozostań w tej relaksującej pozycji, jak długo tylko chcesz.

Regularne ćwiczenia pomogą zachować Ci sprawność na dłużej i zniwelują doskwierający Ci ból.

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!