11 skutecznych sposobów na złagodzenie bólu rwy kulszowej. Skuteczniejsze niż leki przeciwbólowe.

Najdłuższy i najgrubszy nerw ciała człowieka to nerw kulszowy. Zaczyna on się przy dolnym odcinku kręgosłupa, a kończy aż na stopach. Podrażnienie tego nerwu powodowane jest przez dyskopatię i zwyrodnienia, a objawy tego, czyli objawy rwy kulszowej może dawać bardzo nieprzyjemne objawy. Podstawowy objaw to ostry ból, a poza nim może pojawić się mrowienie, drętwienie, osłabienie mięśni w kończynie, a nawet opadanie i niedowłady stopy (tak zwany paraliż).

Poniżej prezentujemy 11 sposobów, które mogą zmniejszyć ból podrażnionego nerwu kulszowego:

1. Ćwiczenie „kocich grzbietów”

Wyrównuje ono biodra oraz poprawia elastyczność kręgosłupa.

Full length portrait of attractive young woman working out at home in living room, doing yoga or pilates exercise on mat. Cat Pose, Marjaryasana, asana paired with Cow Pose on the inhale. Side view

freepik.com

2. Rozciąganie (stretching)

Pomaga ono zmniejszyć ucisk, a co za tym idzie ból nerwu.

Beautiful sporty fit blond young woman in blue tank top sportswear working out outdoors on summer day, doing Standing Backward Bend yoga posture, Half Wheel pose, full length

freepik.com

3. Naprzemienne unoszenie kończyn

Wzmacnia mięśnie pośladków oraz odciąża dolną część pleców.

Należy ustawić się na czworakach, a dłonie oprzeć pod barkami na podłodze. Kolana muszą dotykać podłogi równo pod biodrami. Podczas gdy plecy i miednica muszą, aby utrzymywane stabilnie, należy podnosić lewą rękę oraz prawą nogę, a następnie zmienić kończymy i podnieść prawą rękę oraz lewą nogę.

Side view of young pregnant woman working out at home. Caucasian model doing balance exercise bird dog on the bed. Beautiful city scenery in the window on the background

freepik.com

4. Ćwiczenie „motylek”

Dzięki temu ćwiczeniu można rozciągnąć mięsień gruszkowaty, który w momencie, gdy jest przykurczony, może podrażniać nerw kulszowy. Pozwala ono również na „otworzenie bioder”

Aby wykonać to ćwiczenie, należy usiąść na podłodze ze złączonymi stopami, a kolana maksymalnie rozłożyć na boki. Dłońmi lub łokciami należy docisnąć kolana do podłogi i wytrzymać w takiej pozycji przez 12-15 sekund, a następnie puścić napięcie.

5. Moczenie stóp w specjalnej mieszance

Do miski z wodą należy dodać około szklankę soli oraz około 500 ml octu. Ocet ma właściwości przeciwzapalne, więc jest bardzo pomocny przy tym schorzeniu. Mieszankę należy dokładnie wymieszać. Wieczorem należy moczyć w niej nogi, a następnie wytrzeć ręcznikiem i założyć na przykład skarpetki, aby mieć pewność, że nogi całą noc będą ciepłe. Bardzo ważne jest, aby kolejnego dnia nie przechłodzić stóp i nie chodzić boso.

Aby zabieg przyniósł pożądane rezultaty, należy powtarzać go od 3 do 4 razy w tygodniu.

6. Akupunktura

Ten zabieg jest bardzo często stosowany w dzisiejszych czasach, mimo że wywodzi się już ze starożytności. Polega on na wbijaniu igieł w miejsca na ciele, które są napięte lub bolące.

freepik.com

7. Plastry rozgrzewające lub termożele (kompresy żelowe ciepłe lub zimne)

Podczas objawów bólowych zimna temperatura pomaga na zmniejszenie uczucia bólu oraz zmniejsza stany zapalne. Ciepła temperatura natomiast pozwala na rozluźnienie mięśni.

Używać termożeli można nawet dwa razy dziennie poprzez przykładanie kompresu na około 20 minut. Czas, w jakim kompres ma być przyłożony, jest zależny od wytrzymałości chorej osoby i można go skracać lub wydłużać.

Plastry rozgrzewające działają jednorazowo od 12 do 24 godzin i są bardzo proste w użyciu, ponieważ wystarczy go jedynie przykleić na bolące miejsce.

culturamix.com

8.Terapia poprzez punkty spustowe

Terapia ta polega na głębokim masażu lub też na wywieraniu nacisku w miejscach ciała, które są bolesne.

Przy rwie kulszowej można zastosować ten rodzaj terapii na mięsień gruszkowaty, który przykurczony uciska na nerw kulszowy. Można też w razie potrzeby stosować na wszystkich mięśniach, które znajdują się wzdłuż tego nerwu.

9. Aktywność fizyczna

Dla kręgosłupa najlepsze jest unikanie długiego bezruchu lub siedzenia, dlatego szczególnie w razie bólów rwy kulszowej bardzo ważne jest, aby pamiętać o ruchu. Siedząc przed telewizorem czy też komputerem należy jak najczęściej wstawać, aby rozruszać kręgosłup.

10. Właściwa postawa

Bardzo ważne jest, aby siedząc opierać całe stopy o podłoże oraz utrzymać prosty kręgosłup. Podczas długiego stania należy pamiętać, aby odciążać nogi na zmianę, a w samochodzie odpowiednio wyregulować siedzenie i zagłówek.

11. Odpowiednia pozycja podczas spania

Przy bólach nerwu kulszowego należy pamiętać, aby pozycja spania nie była niedbała. Najbardziej odpowiednimi pozycjami są:

• Leżenie na plecach z wałkiem albo zwiniętym ręcznikiem/kocem pod kolanami. W ten sposób odciążony jest odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa
• Leżenie na boku – noga, która znajduje się wyżej, musi być zgięta w kolanie i przyciągnięta do klatki piersiowej. Dobrze jest podłożyć pod nią wałek lub poduszkę, dzięki czemu biodra będą wyrównane.

Comments

Loading...