Piękna roślina doniczkowa i jednocześnie doskonały oczyszczacz powietrza: tej znanej rośliny nie powinno zabraknąć w żadnym domu.

Skrzydłokwiat to jedna z ulubionych roślin doniczkowych. Oprócz tego, że jest pięknym dodatkiem do wnętrza, posiada również przydatne funkcje.

Działa jak naturalny oczyszczacz powietrza, a także przypisuje się mu właściwości harmonizujące , dzięki którym wzmacnia więzi rodzinne. Jest to roślina bardzo mało wymagająca i praktycznie nie wymaga specjalnej pielęgnacji .

Ostrze działa jak naturalny odkurzacz, który doskonale oczyszcza powietrze z kurzu, szkodliwych oparów. Polecany do salonu, ale także do biura , idealnie sprawdza się, gdy ustawisz go na półce w pobliżu urządzenia elektrycznego, takiego jak komputer, telewizor itp.

Roślinie tej przypisuje się wiele mistycznych właściwości :

  • Zakładano, że jeśli samotna kobieta zacznie uprawiać tę roślinę, wkrótce odnajdzie szczęście u boku mężczyzny.
  • Mówi się, że poprawia energię domu i może przynieść dobre samopoczucie i szczęście właścicielom.
  • Mówi się, że działa jak barometr nastroju, a jeśli w rodzinie dochodzi do częstych kłótni, roślina przestanie kwitnąć, zacznie wysychać i może całkowicie uschnąć.
  • Wierzono, że jeśli ta roślina całkowicie rozkwitła dla ciebie, jej właściciel wkrótce urodzi długo wyczekiwane dziecko (mówi się, że pomaga kobietom, które są już zdesperowane w próbach zostania matkami).

Pielęgnacja

Ojczyzną tej rośliny jest Ameryka Południowa, więc uwielbia ciepło. Optymalna temperatura dla tej rośliny to 18 – 25 stopni i jeśli jest niższa, nie będzie się rozwijać. Ponieważ ostrze rośnie dziko w dżungli, nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego.

Jeśli promienie słoneczne padają bezpośrednio na roślinę, może to spowodować opadanie liści. W najgorętszych godzinach dnia najlepiej przenieść roślinę w cień lub przykryć ją. Skrzydłokwiat łatwiej toleruje cień i półcień, ale długotrwały brak światła może wpływać na kolor i wielkość liści – będą one kruche i małe. Najlepszą do tego lokalizacją jest okno wschodnie.

Pochodzi z wilgotnej dżungli i dlatego preferuje glebę wilgotną , ale nie podmokłą. Uwielbia mieć skraplane liście, a jeśli robisz to codziennie, będzie miała piękne, zdrowe liście. Do nawożenia używaj złożonego nawozu i podawaj odżywkę raz na 2 tygodnie wiosną i latem (od kwietnia do września).

Jesienią i zimą roślina potrzebuje odpoczynku, lepiej nie nawozić jej w tym okresie. Zimą wskazane jest również ograniczenie ilości podlewania. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, roślina będzie kwitła przez cały rok.

Co zrobić, jeśli roślina nie rozwija się?

Pomimo łatwej pielęgnacji, nawet podczas uprawy tej rośliny może zachorować lub przestać kwitnąć.Liście zaczynają wysychać, przestają kwitnąć lub ich liście zwiędną. Wszystkie te problemy mogą wystąpić z powodu kilku czynników.

1. Nieprawidłowe światło

Jeśli roślinie brakuje światła, liście tracą intensywny kolor, końce żółkną, a łodygi wyginają się. I odwrotnie, jeśli promieniowanie jest zbyt intensywne, liście są poparzone.

2. Nadmiar wody

Korzenie zaczynają gnić, a liście stają się czarne.

3. Brak wody

Liście są małe i zwiędłe, nie tak pięknie elastyczne jak wcześniej.

4. Atak szkodników

Sprawdź liście od dołu i potraktuj je odpowiednim środkiem grzybobójczym, jeśli pojawią się szkodniki.
Inne problemy

Gorzej kwitnie

Pamiętaj, aby zawsze usuwać suszone kwiaty i liście na czas. Im dłużej zostawisz je na roślinie, tym więcej zużyją składników odżywczych i tym mniej kwiatów będzie miała roślina. Jeśli nie kwitnie przez dłuższy czas, może brakować mu niezbędnych składników mineralnych, w takim przypadku należy zapewnić mu odpowiednie odżywienie.

Końce liści żółkną i wysychają

W tym przypadku roślinie przeszkadza zbyt suche powietrze i potrzebuje więcej wilgoci. Nie trzeba go więcej podlewać, ale zrosić liście. Pamiętaj, że wiosło pochodzi z wilgotnej dżungli i dlatego powietrze musi być stale nawilżane.

Życzymy powodzenia!

1,431 total views, 3 views today

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!