Wystarczy jedna łyżeczka, aby skrzydłokwiat miał duże liście i piękne kwiaty: Skuteczny trik babci.

Skrzydłokwiat to jedna z ulubionych roślin domowych.

Oprócz tego, że jest pięknym dodatkiem do wnętrza, posiada również właściwości użytkowe. Działa jako naturalny oczyszczacz powietrza, a także przypisuje się mu właściwości harmonizujące, dzięki czemu wzmacnia relacje rodzinne. Jest rośliną bardzo mało wymagającą i praktycznie nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Skrzydłokwiat działa jak naturalny odkurzacz, który doskonale oczyszcza powietrze z kurzu, szkodliwych oparów i elektrosmogu. Polecany jest do salonu ale również do biura, idealnie sprawdzi się jeśli ustawisz go na półce w pobliżu urządzeń elektrycznych typu komputer, telewizor itp. Tej roślinie przypisywano wiele mistycznych właściwości:

  • Wierzono, że jeśli samotna kobieta zacznie uprawiać tę roślinę, wkrótce odnajdzie swoje szczęście u boku mężczyzny.
  • Mówi się, że poprawia energię domu i może przynieść dobre samopoczucie i szczęście właścicielom.

  • Mówi się, że działa jak barometr nastroju i jeśli w rodzinie często dochodzi do kłótni, roślina przestaje kwitnąć, zaczyna usychać i może całkowicie uschnąć.
  • Wierzono, że jeśli ta roślina w pełni rozkwitnie, jej właścicielka wkrótce urodzi długo wyczekiwane dziecko (mówi się, że pomaga też kobietom, które już zdesperowane starają się o macierzyństwo).

Ciepłolubna

Ojczyzną tej rośliny jest Ameryka Południowa, więc uwielbia ciepło. Optymalna temperatura dla tej rośliny to 18-25 stopni, a jeśli jest niższa, roślina nie będzie się rozwijać. Ponieważ w naturze skrzydłokwiat rośnie w dżungli, nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego.

Jeśli promienie słoneczne padają bezpośrednio na roślinę, może to spowodować oparzenia liści. W najgorętsze godziny dnia najlepiej przenieść roślinę do cienia lub przykryć. Skrzydłokwiat łatwiej toleruje cień i półcień, ale długotrwały brak światła może wpłynąć na kolor i wielkość liści – będą kruche i małe. Najlepszą lokalizacją dla niego jest wschodnie okno.

Pochodzi z wilgotnej dżungli, dlatego preferuje glebę wilgotną, ale nie podmokłą. Uwielbia zamgławiać liście, a jeśli robisz to codziennie, będzie miał piękne, zdrowe liście. Do nawożenia używaj złożonego nawozu i karm go raz na 2 tygodnie wiosną i latem (od kwietnia do września).

Jesienią i zimą roślina potrzebuje odpoczynku i lepiej nie nawozić jej w tym okresie. Zimą wskazane jest również zmniejszenie ilości podlewania. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, Twoja roślina będzie kwitnąć przez cały rok.

Dlaczego skrzydłokwiat żółknie, a liście brązowieją na końcach?

Brązowienie końcówek liści skrzydłokwiatu może być oznaką zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu. Może to być również wynikiem braku wody. Miękki strumień wody powinien pomóc.

Nie należy jednak podlewać rośliny, aby bryła korzeniowa nie zgniła. Żółknięcie i brązowienie liści może być jedynie oznaką, że system korzeniowy zaczął gnić. Zgniłe korzenie należy zatem usunąć, a roślinę przesadzić do nowej gleby. Liście skrzydłokwiatu również żółkną w przypadku zbyt intensywnego oświetlenia. W takim przypadku warto przenieść roślinę w mniej nasłonecznione miejsce.

Sztuczka babci

Jeśli zależy nam na wzmocnieniu liści, warto zastosować genialny, babski trik. Domowa odżywka cukrowa to naturalny nawóz, który pomoże uratować roślinę doniczkową. Wystarczy rozpuścić 1 łyżeczkę cukru w ​​1 litrze przegotowanej wody.

Gdy mieszanina ostygnie, wlej ją na roślinę. Jednak używamy tylko takiej ilości domowej żywności, aby zwilżyć glebę. Dzięki jego stosowaniu raz w miesiącu liście będą duże i zielone. Rośliny też zaczynają pięknie kwitnąć.

Comments

Loading...