Dzięki sodzie rośliny będą zdrowsze i bujniejsze. Cztery mało znane przepisy na niesamowity rozkwit.

Soda oczyszczona to znany, lubiany i co ważne skuteczny środek do czyszczenia i sprzątania domu. Mało kto wie jednak, że z powodzeniem można stosować ją również do pielęgnacji roślin – tych w domu i tych w ogrodzie.

Dzięki sodzie będą one zdrowsze, mocniejsze i bardziej odporne na choroby i szkodniki. Poznajcie cztery zastosowania sody w pielęgnacji kwiatów – zapamiętajcie je i stosujcie. Naprawdę warto! Na początek uspokajamy sceptyków: mimo że soda oczyszczona jest związkiem syntetycznym, to jednak w 100 proc.

bezpiecznym – tak dla nas, jak i dla środowiska. Na jej korzyść przemawia również fakt, że jest tania i kupimy ją właściwie w każdym sklepie spożywczym. Sodą zastąpimy wiele chemicznych środków stosowanych w gospodarstwie domowym, również tych do pielęgnacji i ochrony roślin.

1. Soda oczyszczona zwalczy szkodniki i choroby grzybowe roślin – przepis

Sodą zlikwidujesz m.in. uporczywe mszyce, przędziorki i mączliki. Jej właściwości grzybobójcze wykorzystaj do walki z plamistością liści, mączniakiem i innymi grzybowymi chorobami roślin.

Aby przygotować roztwór na szkodniki i choroby, łyżeczkę sody rozpuść w litrze ciepłej wody i dodaj kilka kropli płynu do mycia naczyń, mydła w płynie lub oliwy z oliwek (dzięki obecności tłuszczu, płyn będzie lepiej przylegał do roślin). Roztworem przemywaj liście a najlepiej opryskaj całą roślinę. Zabieg powtórz kilka razy, w odstępnie trzech – czterech dni.

2. Soda do czyszczenia liści

Do litra wody dodaj szczyptę sody. Takim roztworem od czasu do czasu przemywaj liście swoich roślin. Zniknie nie tylko kurz i inne zabrudzenia, kwiaty będą również bardziej odporne na atak grzybów i szkodników.

3. Odżywka wzmacniająca z dodatkiem sody

Łyżeczkę sody, tyle samo siarczanu magnezu (czyli tzw. soli Epsom zwanej też solą gorzką – do kupienia m.in. w aptekach), pół łyżeczki amoniaku spożywczego (kupisz w większości marketów) rozpuść w ok. 4 litrach wody. Odżywką podlewaj rośliny nie częściej niż raz w tygodniu. Będą mocniejsze (również korzenie) i bardziej bujne.

4. Sodą zdezynfekujesz doniczki

Odkażające właściwości sody warto wykorzystać czyszcząc stare doniczki (znikną również białe ślady po twardej wodzie i nawozach). Do donicy wsypujemy sodę, szorujemy wilgotną szczotką lub ściereczką. Dokładnie płuczemy i zostawiamy, by dobrze wyschły.

Comments

Loading...