Soda oczyszczona – królowa czystości. Poznaj kilka pomysłów na skuteczne jej wykorzystanie w domu

Choć sodę oczyszczoną większość z nas kojarzy jedynie ze środkiem do pieczenia ciast, posiada ona o wiele więcej właściwości.

Jej silnie odkażające działanie jest wysoce skuteczne w walce z zanieczyszczeniami w domu. Soda oczyszczona jest świetną alternatywą dla chemicznych środków czyszczących, ponieważ jest bezpieczna dla zdrowia, nie wywołuje alergii ani nie zostawia po sobie uciążliwego zapachu. Oczywiście jej niewątpliwym atutem jest także jej niska cena.

Oto kilka z pomysłów na wykorzystanie sody jako domowego środka:

Środek do dziecięcych zabawek

Jeśli potrzebujesz odświeżyć stare zabawki dziecka, warto rozpuścić sodę oczyszczoną w ciepłej wodzie i przetrzeć je gąbką z tak przygotowanym roztworem. Taki preparat będzie również skuteczny przy usunięciu ze ściany obrazków narysowanych kredkami. Wystarczy je lekko przetrzeć gąbką, żeby malowidła zniknęły.

Nieprzyjemny zapach ze zlewozmywaka

Jeśli ze zlewozmywaka wydobywa się nieciekawy zapach, rozpuść sodę oczyszczoną z pół szklanki octu i wlej do odpływu. Po 5 minutach spłucz zlewozmywak gorącą wodą.

Odświeżacz zapachowy

Przykry zapach z kosza lub worka na śmieci można zneutralizować za pomocą łyżki sody wrzuconej na spód pojemnika, która jest naturalny absorbentem nieprzyjemnych zapachów.

Aby odświeżyć wnętrze lodówki, wystarczy przetrzeć półki oraz jej ściany ściereczką z roztworem sody, a pozostawiony środek na talerzyku czy w małym pojemniczku w lodówce będzie pochłaniał zapachy produktów spożywczych.

Nabłyszczacz srebra

Aby Twoja srebrna biżuteria odzyskała piękny blask, należy wyłożyć dno patelni folią aluminiową. Dodaj 60 gramów sody oczyszczonej, wlej 1 litr wrzątku i zanurz w niej biżuterię.

Następnie nastaw patelnię na małym gazie na około 15 minut. Już po jakimś czasie zauważysz, jak metal nabiera jaśniejszej barwy. Ten sposób możesz także wykorzystać do odświeżenia matowych sztućców.

Środek do tapicerki

Rozpuść sodę oczyszczoną w zagotowanej wodzie. Tym roztworem możesz przemywać meble typu kanapy, sofy czy fotele, których tapicerka wymaga odświeżenia. Po 15 minutach przetrzyj meble ścierką z samą wodą, a będą wyglądały jak nowe.

Środek na pleśń

Wymieszaj kilka łyżek sody z łyżką proszku do prania i szklaną wrzątku. Następnie za pomocą szczoteczki do zębów zmyj pleśń z okolic fug w łazience pod prysznicem.

Odkamieniacz czajnika

Wytrącający się osad z wody osadza się na wewnętrznych ściankach czajnika, w którym podgrzewamy wodę. Aby się go skutecznie pozbyć, wystarczy nalać do niego wody, dodać 1 łyżkę sody oczyszczonej zagotować, a następnie pozostawić na pół godziny.

Po tym czasie należy wypłukać czajnik, ponownie zagotować w nim kilka razy wodę, aby pozbyć się pozostałości z sody. Czajnik będzie czysty, a my zaoszczędzimy i czas, i pieniądze.

Płyn do garnków i patelni

Tłuste spody garnków i patelni to zmora wielu gospodyń kuchennych. Aby pozbyć się warstwy osadu i tłuszczu bez uciekania się do środków chemicznych, należy przygotować pastę na bazie sody oczyszczonej.

Do tego celu wystarczy wymieszać płyn do mycia naczyń z sodą oczyszczoną i nanieść pastę na brudne powierzchnie. Po kilkunastu minutach należy je umyć ciepłą wodą, tłuszcz po tym czasie powinien zniknąć.

Środek do pojemników i gąbek kuchennych

Pojemniki na żywność nierzadko trudno jest domyć. Dlatego warto odświeżyć je gąbką kuchenną posypaną sodą oczyszczoną, a bardziej uporczywe plamy i zacieki należy przetrzeć pastą z sodą i odrobiną ciepłej wody.

Same gąbki do mycia można także w łatwy sposób umyć, zaburzając je w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!