Dlaczego narzekająca osoba odbiera energię życiową. Chroń się przed wyczerpaniem.

Umiejętność okazywania współczucia i empatii jest uważana za cechę pozytywną. Ale ważne jest, aby prawidłowo je ćwiczyć. Jeśli po rozmowie z inną osobą czujesz się wyczerpany, musisz zastanowić się, czy nie warto zmienić swojego zachowania.

W naszym życiu jest wiele problemów. Nasi krewni i przyjaciele również je mają i często musimy słuchać skarg na coś lub kogoś. Z jednej strony jest to naturalne, ludzie chcą jakoś rozładować napięcie, wypowiadać się, a my im w tym pomagamy. Z drugiej strony nieustanne słuchanie narzekań innych ludzi odbiera nam energię.

WPŁYW NEGATYWNEJ OSOBY

Niektórzy ludzie rozmawiają o swoich problemach, aby uzyskać wsparcie i poradę. A inni – aby przenieść swoją negatywną energię na innych. Musisz nauczyć się ich rozróżniać. Może ludzie należący do tej drugiej kategorii będą nazywać cię niewrażliwym egoistą, gdy odmówisz podążania za ich przykładem. Może spróbują zaszczepić poczucie winy lub inne nieprzyjemne uczucia. Nie zważaj na to. Rekompensacją będzie przypływ energii i poczucia własnej wartości po rezygnacji z toksycznych interakcji.

Dlaczego nie powinieneś słuchać skarg

Bo ten, kto tylko narzeka, nie zmienia swojego życia. Jest przyzwyczajony do takiej roli. Taki jest jego psychotyp i światopogląd. Wysłuchasz go i jak możesz mu pomóc? Nie dasz rady. Nie potrzebuje on pomocy, musi tylko obarczyć Cię swoimi problemami. Dlatego taka rozmowa bez celu nie ma sensu.

Narzekając podświadomie, a czasem i świadomie uwalnia się od poczucia winy za swoją porażkę. Z takimi osobami powinien pracować specjalista, który wie jak wpływać na ich sposób myślenia.

Największy negatywny wpływ na człowieka wywierają jego własne myśli o złych rzeczach. Nigdy nie rozwiążesz problemów wiecznie narzekających osób, bo nie zamierzają ich rozwiązywać. Nigdy nie pocieszysz ich duszy współczuciem, bo tego nie potrzebują. Jedyne do czego dążą, to uwolnienie się od odpowiedzialności za swój los.

Co się z nami dzieje, gdy nieustannie słuchamy narzekań innych

Oddajemy pozytywną energię donikąd. Chcemy pomóc, ale nie ma rozwiązania problemu. Próbujemy raz za razem i w rezultacie jesteśmy wyczerpani.

PIERWSZE OZNAKI WYCZERPANIA

  • Brak równowagi emocjonalnej
  • Trudności w rozwiązywaniu własnych problemów
  • Problemy z koncentracją
  • Pojawienie się negatywnych myśli

CO MOŻEMY ZROBIĆ, ABY PRZESTAĆ NARZEKAĆ

Być może narzekający na początku poczuje się urażony obojętnością. Ale w rzeczywistości, gdyby wszyscy przestali słuchać jego niekończących się rozmów o bezsensowności istnienia, musiałby w końcu rozwiązać swoje problemy, zamiast tylko o nich mówić lub przestać rozwodzić się nad złem.

Niech skarżący zrozumie, że nie ma nikogo odpowiedzialnego za to, co się dzieje, poza nim samym.

Nie okazuj „słabości”

Skarżący jest manipulatorem. Nie okazuj mu chęci podążania za jego przykładem. Więc zniszczysz dwoje – siebie i jego. Negatywne działanie osoby, która wciąż narzeka, nigdy się nie skończy. Wyczerpując Cię, znajdzie sobie kolejną ofiarę.

Ustal granice

Poproś, aby uszanowała Twoją prywatność. A także wybór tematu rozmowy. Możesz powiedzieć, że nie chcesz cały czas rozmawiać o „tragedii i kłopotach”. Wtedy osoba będzie zmuszona odwrócić uwagę od negatywnych emocji.

4,201 total views, 4 views today

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!