Jeśli na Twoim ciele pojawi się taka wysypka, przyczyną może być cicha choroba, która dotyka obecnie coraz więcej osób.

Ta cicha choroba dotyka dziś coraz więcej ludzi!

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma problem z trawieniem glutenu, nawet o tym nie wiedząc. Problem ten fachowo nazywany jest nietolerancją glutenu. Charakteryzuje się niepożądanymi reakcjami na gluten, białko występujące w pszenicy, jęczmieniu. Człowiek przekona się o tym dopiero, gdy na kilka dni wykluczy ze swojej diety gluten i jego problemy zdrowotne znikną całkowicie.

Celiakia jest najcięższą postacią nietolerancji glutenu. Jest to choroba autoimmunologiczna, która dotyka około 1% populacji i może prowadzić do uszkodzenia układu trawiennego. Znacznie większy odsetek osób cierpi na łagodniejszą postać nadwrażliwości na gluten, która nie powoduje poważnych problemów zdrowotnych, jednak ta postać również powoduje różne trudności i wpływa na codzienne funkcjonowanie.

Aby pomóc Ci ustalić, czy możesz być wrażliwy na gluten, przygotowaliśmy listę 7 najczęstszych objawów nadwrażliwości na gluten.

7 najczęstszych oznak, że możesz mieć problem z nietolerancją glutenu:

1) Rogowacenie mieszkowe


Popularna nazwa tej choroby to także „skórka z kurczaka”. Zwykle pojawia się na udach i kończynach górnych/tricepsach/lub łokciach. Jej główną przyczyną jest brak kwasów tłuszczowych omega-3, będący konsekwencją destrukcyjnych procesów zachodzących w jelitach pod wpływem glutenu.

2) Częste bóle głowy


Uporczywe lub częste bóle głowy są również oznaką nietolerancji glutenu. Oczywiście ból może być również spowodowany innymi czynnikami, takimi jak odwodnienie lub stres. Jeśli wykluczysz inne możliwości, gluten często pozostaje potencjalnym winowajcą. Jeżeli bóle głowy nie ustępują przez dłuższy czas, warto udać się do lekarza, który pomoże ustalić ich przyczynę.

3) Choroby autoimmunologiczne

W niektórych przypadkach nietolerancja glutenu i choroby autoimmunologiczne są ze sobą powiązane. Są to przede wszystkim następujące choroby: choroba Hashimoto, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina skóry, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, łuszczyca i stwardnienie rozsiane. Spróbuj przez jakiś czas unikać glutenu i zobacz, czy objawy Twojej choroby ustąpią.

4) Problemy trawienne

Jednym z najczęstszych objawów wrażliwości i nietolerancji glutenu są problemy trawienne, takie jak gazy, biegunka, wzdęcia, skurcze czy uporczywe zaparcia. U dzieci najczęściej są to zaparcia.

5) Zawroty głowy

Innym objawem wrażliwości na gluten są zawroty głowy, uczucie oszołomienia lub uczucie braku równowagi.

6) Chroniczne zmęczenie

Chroniczne zmęczenie może być skutkiem czynników, które łatwo skorygować, takich jak odwodnienie czy brak snu. Istnieją jednak również poważniejsze przyczyny, które zwiastują wystąpienie jakiejś choroby lub alergii. Obejmuje to nietolerancję glutenu. Przejawia się to nie tylko zmęczeniem, ale także np. zamglonym umysłem, wyczerpaniem czy problemami z koncentracją

7) Fibromialgia

Fibromialgia powoduje silne zmęczenie i ból mięśni, ścięgien i stawów w różnych częściach ciała. Często osoby, u których zdiagnozowano fibromialgię, mają również nietolerancję glutenu, o czym nie wiedzą. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie fibromialgię, w tym samym czasie wykonaj test tolerancji glutenu.

Podziel się tą przydatną informacją także z rodziną i przyjaciółmi! Może komuś pomożesz…

Comments

Loading...