Zapomnij o zaniedbanej łazience: Naturalne sposoby, które wyczyszczą całą łazienkę i zabijają bakterie – 20-letnie płytki wyglądają jak nowe.

Mamy dla Ciebie kilka świetnych pomysłów na to, jak mieć krystalicznie czystą i lśniącą łazienkę w domu bez drogich chemikaliów.

Tej rady udzieliła mi moja teściowa, która znała najlepsze gadżety do sprzątania domu. Tak bardzo mi się spodobała, że używam jej od lat. Łazienka jest fantastycznie czysta.

Łazienka jak nowa za kilka złotych

Oto moja w 100% wypróbowana i przetestowana porada dotycząca łazienki, jeśli potrzebujesz wybielić zabrudzone fugi między płytkami. I uwierz mi, wypróbowałam już chyba wszystkiego, od wybielacza, przez ocet, po szare mydło. Fugi były o odcień dwa bielsze, ale nie o to chodziło.

Wszyscy mówią mi, że mam nową łazienkę!

A tak wyczyściłam fugi w przedpokoju, chodzisz tam nawet w brudnych butach, a wyczyściłam ją perfekcyjnie. A więc – namoczyłam pędzel z włosiem średnio twardym i wylałam na fugi proszek do pieczenia (około 2-3 opakowań).

Pozwoliłam mu działać przez chwilę. Następnie spłukałam wodą, w której rozpuściłam opakowanie z kwaskiem cytrynowym. Fugi wyglądają jak nowe. Po wyczyszczeniu kafelki będą świecić jak nowe. A nowej łazienki w ogóle nie mam, kafelki mają już dobre 20 lat, ale błyszczą jak nowe!

Używam też proszku do pieczenia na kamień w toalecie – wylewam, zostawiam na noc a potem tylko spłukuję i mam spokój. Proszek do pieczenia to mój wierny towarzysz!

To urządzenie jest odporne na zapachy z odpływu

 • Odkąd chemia dosłownie zjadła moją wannę pod prysznicem, już jej nie używam i staram się jej unikać najlepiej, jak potrafię.
 • Używam tej sprawdzonej rzeczy, gdy mamy problem z nieprzyjemnym zapachem z kanalizacji
 • Wieczorem wsypuję 2 opakowania proszku do pieczenia i pozostawiam na noc, rano po prostu spłukuję silnym strumieniem wody.
 • Mam spokój na dwa tygodnie.
 • Polecam szczególnie osobom mieszkającym na wyższych pietrach budynku.
 • Z pomocą proszku do pieczenia wymyśliłam również idealne domowe rozwiązanie zatkanych rur.
 • Jest świetny, działa szybko i niezawodnie.
 • Zanim wsypuję do odpływu, usuwam jak najwięcej włosów i brudu na powierzchni.

Potrzebujemy:

 • 200 g proszku do pieczenia
 • 200 g soli
 • 150 g ciepłego octu
 • trochę gorącej wody

Jak to zrobić?

Wymieszaj razem sól i proszek do pieczenia. Wlej powstałą mieszaninę do zlewu i zalej ją ciepłym octem. Zalej gorącą wodą i odczekaj kilka minut. Mieszanka octu z proszkiem i solą całkowicie rozpuszcza wszystko, co zatkało odpływ.

Jak czyścić zabrudzoną fugę?

Najprostszym i najszybszym sposobem jest użycie dowolnego wybielacza. Nałóż go szczoteczką do zębów na wszystkie fugi i pozwól mu działać zgodnie z zaleceniami. Dokładnie spłucz, aby uniknąć zabrudzenia i pozostaw do wyschnięcia.

Ocet z sodą oczyszczoną jest również skutecznym wybielaczem do czyszczenia i dezynfekcji fug między płytkami. Do aplikacji użyj starej szczoteczki do zębów. W przypadku głębszych uszkodzeń niektórzy właściciele domów zalecają delikatne przeszlifowanie fug  papierem ściernym. Spowoduje to odsłonięcie czystej warstwy zaprawy. 

Uniwersalny środek do czyszczenia szkła, ceramiki sanitarnej, płytek

Potrzebujesz:

 • woda (jeśli masz zbyt twardą wodę, użyj wody destylowanej)
 • ocet
 • świeży rozmaryn
 • butelka z rozpylaczem

Rozmaryn można znaleźć wśród ziół w każdym supermarkecie. To niesamowicie pachnąca roślina. Weź garść rozmarynu i umieść w słoiku z dżemem z pokrywką. Zalej go białym octem i zamknij pokrywkę. Umieść w ciemnym miejscu i pozwól mu parzyć się przez kilka dni (od 4 do 5). Dobrze wstrząsaj każdego dnia.

Jeśli nie chcesz czekać kilku dni, a chcesz przyspieszyć, zagotuj ocet przed polewaniem rozmarynu. Po wypłukaniu ziół w occie przez kilka godzin, odcedź je (do tego nadaje się np. filtr do kawy). Upewnij się, że w roztworze nie pozostały żadne małe kawałki.

Teraz wystarczy wlać do opryskiwacza, dodać wodę destylowaną (w proporcji 1 część octu i 1 część wody) i gotowe. Środek czyszczący jest świetny w całej łazience, ale przede wszystkim do płytek i fug. Zapach octu znika podczas sprzątania, a lekki powiew rozmarynu zawładnie Twoim domem.

O wiele lepsze niż chemiczne zapachy środków do czyszczenia z drogerii!

Comments

Loading...