Tylko 3 łyżki, a zamiokulkas wypuści dużo nowych liści. Instrukcje krok po kroku.

Zamiokulkas to roślina łatwa w uprawie, a jednocześnie charakteryzująca się pięknym dekoracyjnym ulistnieniem. Aby jednak prezentowała się świetnie, należy odpowiednio o nią zadbać. Dowiedz się, co jej dawać i jakich błędów nie popełniać podczas jej uprawy.

Co zrobić, gdy zamiokulkas żółknie i jak zmusić go do wypuszczenia nowych liści, dowiesz się w dzisiejszym artykule.

Błędy w uprawie

Zamiokulkas to wieloletnia roślina, która coraz częściej jest uprawiana jako roślina ozdobna. Popularność zyskała na przełomie XX i XXI wieku. Ta tropikalna roślina osiąga wysokość do 1 metra.

Ma grube, błyszczące, ciemnozielone liście dorastające do 10 cm długości i mięsiste łodygi zwężające się ku górze. Zamiokulkas nie wymaga zbytniej pielęgnacji i jest stosunkowo wytrzymałą rośliną. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach i dowiedzieć się, jakich błędów unikać podczas pielęgnacji.

Co jest najważniejsze?

Podlewanie tej rośliny ozdobnej nie musi być zbyt częste. Roślina gromadzi wodę w liściach i może bez niej przetrwać do 2-3 miesięcy. Jednak właściwy drenaż jest ważny.

Warto więc wysypać ekspandowaną glinę na dno doniczki. Zamiokulkas nie toleruje przeciągów, a także nagłych zmian temperatury. Lepiej kupować go w ciepłych miesiącach, aby nie zrzucał liści z powodu kontaktu z mrozem.

Zamiokulkas nie należy stawiać w miejscu bardzo nasłonecznionym. Najlepiej czuje się w cieniu lub półcieniu. Może również stać cicho z tyłu pokoju, a ze względu na niskie wymagania oświetleniowe nadaje się również do pomieszczeń takich jak łazienka i tak dalej.

Jeśli jednak chcesz, aby roślina rosła bujnie, powinna mieć również naturalne światło słoneczne , ponieważ jego brak zahamuje jej wzrost. Liście rośliny wyginają się w kierunku światła, dlatego warto od czasu do czasu obrócić doniczkę. Starsze rośliny należy przesadzać co 2-3 lata, młodsze można co roku przesadzać do nieco większych doniczek.

Doniczka na zamiokulkas powinna być wyposażona w duże otwory drenażowe. Należy również zastosować przepuszczalne, żyzne podłoże – np. ziemię pod palmy.

Najczęstsze błędy podczas uprawy:

  • wybór zbyt dużej i głębokiej doniczki
  • pomijanie warstwy drenażowej
  • używając garnka bez otworów drenażowych
  • niewystarczające nawożenie.

Czego nie lubi zamiokulkas?

Po pierwsze, nie zapominaj, że zamiokulkas jest rośliną doniczkową, więc nie nadaje się do ogrodów. Nie można jej postawić na balkonie czy tarasie, ponieważ nie jest odporna na mróz, a po kontakcie z mrozem roślina szybko obumiera. Temperatury poniżej 5°C mogą uszkodzić roślinę. Zamiokulkas również woli bardziej suche podłoże niż przelewanie.

Kiedy roślina wyschnie, zauważysz to szybko, ponieważ jej liście zaczynają się marszczyć. Jednak podlewając odzyskają piękny wygląd. Nadmierne podlewanie rośliny spowoduje jej gnicie. Jest to proces nieodwracalny, dlatego lepiej pamiętać o warstwie drenażowej i użyć doniczki z otworami w dnie, aby w razie potrzeby nadmiar wody mógł odpłynąć z podłoża.

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?

  • Niewłaściwa pielęgnacja rośliny może wpłynąć na jej wygląd.
  • Jeśli zamiokulkas ma pomarszczone liście, gnije lub usycha, to znaczy, że zrobiliśmy coś nie tak.
  • Zauważalne jest również spowolnienie wzrostu lub żółknięcie liści.

  1. Przyczyną żółknięcia i stagnacji może być przelanie.
  2. Pamiętajmy, że najlepiej podlewać roślinę, gdy jej podłoże lekko wysycha.
  3. Unikaj również polewania liści wodą, aby nie pokryły się nieestetycznymi plamami.
  4. Jeśli masz przelany zamiokulkas, należy go umieścić w nowym, świeżym podłożu.

Przyczyną braku nowych liści może być:

  • zły sezon
  • nieprawidłowe pH gleby
  • za mało światła
  • donica za mała
  • niewystarczające nawadnianie

Stosowanie pożywnego nawozu powinno poprawić kondycję rośliny i zachęcić ją do wypuszczania nowych liści.

Nawóz z soczewicy

Soczewica to roślina strączkowa uważana za kompletne źródło białka. Zawiera również wiele witamin i minerałów, dlatego jest ważnym elementem diety nie tylko wegan i wegetarian. Okazuje się również, że z soczewicy można przygotować skuteczny nawóz dla zamiokulkas. Domowy nawóz do soczewicy pobudzi roślinę do intensywnego wzrostu. Kolejną zaletą jego stosowania jest lepsza ochrona rośliny przed chorobami.

Proces wytwarzania nawozu z soczewicy

Nie jest to wcale trudne, a nawóz przygotowuje się dość szybko. Zagotuj litr wody, a następnie ostudź. Gdy woda osiągnie temperaturę pokojową, dodaj 3 łyżki soczewicy. Odstawić do namoczenia i po 4 godzinach odcedzić płyn, aby oddzielić go od soczewicy. Użyj tego naparu do podlewania i możesz powtarzać nawożenie raz w miesiącu. Roślina zamiokulkas nie ma dużych wymagań pokarmowych, ale przy regularnym nawożeniu będzie lepiej rosnąć i nabierze ładnego ciemnozielonego koloru.

Powodzenia!

Comments

Loading...