Drętwienie rąk: nie lekceważ tego objawu. Oto 7 groźnych chorób, z tym związanych.

Każdy z nas spotkał się na pewno z uczuciem zdrętwienia kończyn.

Dzieje się to zazwyczaj w momentach utrzymywania przez dłuższy czas tej samej pozycji, przez co krew nie krąży we właściwy sposób.

O ile zdarza się to sporadycznie, a stan ustępuje samoistnie, nie ma powodu do zmartwień. Jeśli jednak utrata czucia w rękach czy dłoniach zdarza nam się częściej i nie mija przez dłuższy okres, zalecane jest, aby skonsultować ten stan z lekarzem, ponieważ może być to oznaka poważniejszej choroby typu:

Osteochondroza

Drętwienie górnych kończyn trwające dłuższy okres jest najczęściej spowodowane problemami z kręgosłupem szyjnym.

Uszkodzenie nerwów w tym odcinku może powodować nie tylko drętwienie rąk (zazwyczaj palców i dłoni), ale także bóle głowy czy zaburzenia równowagi. Jeśli kontrolowanie właściwej postawy i regularnie wykonywane ćwiczenia nie pomagają, należy skonsultować się ze specjalistą.

Zespół cieśni nadgarstka

Ten stan najczęściej dotyka osoby, które wykonują jednostajne ruchy dłoni, np. podczas pracy przy komputerze, maszynie do szycia czy graniu na instrumentach.

Powtarzające się ruchy palców po dłuższym czasie powodują dolegliwości typu drętwienie czy mrowienie, które występują zazwyczaj rano po odpoczynku. Jest to efekt obrzęku ścięgien, których nerwy mają zakończenia w nadgarstku.

Zakrzepica żył

Na skutek zatrzymania skrzepów krwi w żyle przepływ krwi jest utrudniony, przez co substancje odżywcze oraz tlen nie mogą być transportowane do wszystkich części kończyny.

W miejscu skrzepów powstają obrzęki, mogą również występować inne poważniejsze powikłania typu zgorzel czy separacja skrzepliny, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i szybkie wdrożenie leczenia.

Niedokrwistość

Częstym skutkiem ubocznym anemii jest upośledzenie krążenia krwi, co może także wywoływać uczucie zdrętwienia rąk.

Neuralgia splotu ramiennego

Stan zapalny ramienia, który utrzymuje się długo i nie jest leczony, może wywoływać ból, a następnie drętwienie całego ramienia.

Stwardnienie rozsiane

Drętwienie i ból rąk mogą występować przy tej chorobie, jako że w wyniku uszkodzenia błon komórek nerwowych oraz rdzenia kręgowego zostaje zaburzony przepływ impulsów odpowiedzialnych także za funkcje ruchowe.

Udar

Uest to zdecydowanie najbardziej niebezpieczna przyczyna drętwienia rąk. Jeśli zauważysz także inne objawy, takie jak ból głowy, zaburzenie widzenia oraz problemy z mową, należy bezzwłocznie wezwać karetkę.

Pamiętaj, aby każde długotrwałe drętwienie rąk skonsultować z lekarzem specjalistą.

Comments

Loading...