Soda oczyszczona – najlepszy przyjaciel Twojego ogrodu: Fantastyczny nawóz do ogórków i innych upraw

Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie jest bardzo wszechstronne. Chroni ona rośliny przed szkodnikami i chorobami oraz zmniejsza kwasowość gleby.

Niewiele osób wie, że soda oczyszczona jest nieszkodliwa dla upraw rosnących w ogrodzie i dlatego może być stosowana zarówno do dorosłych roślin, jak i do sadzonek.

Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować odżywczy roztwór, który wesprze wzrost i owocowanie roślin. 

Dzięki niemu ogórki będą zielone i piękne, a zbiory obfite i zdrowe. 

Potrzebujesz:

  • 60 g kg sody oczyszczonej
  • 10 l gorącej wody

Postępowanie:

Przygotuj pojemnik, najlepiej konewkę lub większe wiadro. Dodaj sodę oczyszczoną do gorącej wody i wymieszaj.

Pozostaw do ostygnięcia do temperatury pokojowej. Wlej 0,5 l nawozu do korzeni każdej sadzonki. Nawóz idealnie nadaje się do aplikacji rano lub wieczorem, przy suchej pogodzie.

Spray ochronny:

Zmieszaj 50 g sody oczyszczonej z 10 l wody i 50 g mydła w płynie. Dobrze wymieszaj i rozpyl na liście. Wykonaj 3 takie zabiegi w sezonie.

Uważaj jednak, aby nie używać więcej sody oczyszczonej. Przy wyższych dawkach niż zalecane liście mogą zacząć żółknąć, a rośliny przestaną się rozwijać.

Soda przy zachowaniu odpowiedniej ilości zwiększa i wydłuża okres owocowania. Pomaga zwalczać szkodniki, choroby grzybowe i różne owady, np. mszyce. Poprawia również smak ogórków.

Domowa sztuczka na mszyce

Przygotuj roztwór, wlewając 2 łyżeczki sody do 1/2 litra wody. Należy jednak uważać na tę metodę i przestrzegać dokładnej dawki. Jeśli dawka zostanie przekroczona, liście mogą poczernieć. Spryskaj wybraną roślinę, aby pozbyć się szkodników.

4,221 total views, 1 views today

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!