Rwa kulszowa to stosunkowo powszechny i bolesny problem. Nerw kulszowy to najdłuższy nerw w ludzkim ciele, który zaczyna się u dołu kręgosłupa i przechodzi przez mięśnie ud do mięśni stóp. Średnio do 40% ludzi doświadcza tego nieprzyjemnego bólu przynajmniej raz w życiu.
Objawy:
- Ból odczuwany jest w dowolnej części nerwu kulszowego (dolna część pleców, pośladki, uda).
- Utrata czucia w nogach lub stopach.
- Skurcze, chwytanie lub dźganie.
- Osłabienie, które powoduje łamanie kolan podczas wstawania.
- Zdecydowanie zmniejszone odruchy stawu kolanowego i ścięgna Achillesa.
8 pozycji jogi dla ulgi w rwie kulszowej
1. Stopa na krześle
Zacznij od umieszczenia jednej nogi na krześle i umieszczenia grzbietu przeciwnej ręki na zewnętrznej stronie kolana. Odłóż drugą rękę. Obróć górną część ciała z biodrami skierowanymi do przodu i utrzymaj tę pozę przez 30 sekund. Następnie powtórz na drugiej nodze.
2. Dociskanie kolan
Połóż się na plecach. Wyciągnij jedną nogę prosto do ziemi, a drugą przyciągnij za kolano do klatki piersiowej. Przyciągnij kolano do siebie tak, aby ramiona dotykały ziemi.
3. Kolana z boku
Połóż się na plecach. Połóż ręce na podłodze w literę „T”. Trzymaj ramiona na podłodze, ugnij nogi w kolanach i odwróć je na bok. Utrzymaj tę pozycję przez około minutę, a następnie połóż kolana po przeciwnej stronie.
4. Skręt w pozycji leżącej
Połóż się na plecach, jedną nogę wyciągnij i ugnij kolano pod kątem 90 °. Drugą ręką delikatnie odciągnij kolano w bok. Odwróć górną część ciała i twarz na drugą stronę i spójrz za rękę, którą wyciągasz na podłogę. Oba ramiona powinny być dociśnięte do podłogi.
5. Wykrok obrócony
Ta pozycja jest nieco bardziej skomplikowana, ale bardzo przydatna do otwierania bioder. Zacznij wstać, zrób krok do przodu, ugnij nogę w kolanie i wyciągnij drugą nogę do tyłu, opierając się na czubku. Odwracając plecy, umieść przeciwny łokieć na zewnątrz zgiętego kolana i połącz dłonie. Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund, a następnie powtórz po przeciwnej stronie.
6. Skręt podczas siedzenia
Pozycja wyjściowa jest z nogami wyprostowanymi przed sobą. Zegnij obie nogi w kolanach i złóż jedną na kolanie drugiej nogi. Jedną ręką oprzyj się o plecy, drugą oprzyj łokieć o zewnętrzną stronę zgiętego kolana. Odciągnij głowę do tyłu i utrzymaj tę pozycję przez co najmniej pół minuty.
7. Plecy kota
Idź na czworakach. Zegnij plecy, podnosząc klatkę piersiową i podnosząc głowę. Weź głęboki oddech i wstrzymaj oddech na 10 sekund. Z wydechem wyprostuj plecy, przyciągnij brodę do klatki piersiowej i przykucnij. Przytrzymaj tę pozycję przez 10 sekund i zwolnij. Powtarzaj te pozycje przez 1-2 minuty.
8. Pozycja dziecka
To najprostszy sposób na relaks. Uklęknij, wyciągnij ręce przed siebie, rozstaw kolana nieco szerzej niż szerokość bioder i podciągnij pośladki jak najniżej do pięt. Pozostań w tej pozycji tak długo, jak chcesz.
Comments