L4 – najważniejsze kwestie związane z pracodawcą

Zwolnienie lekarskie, e-Zwolnienie oraz L4, to ten sam dokument, który jest wystawiany wyłącznie przez lekarza. Na podstawie niego stwierdza się tymczasową niezdolność pracownika do wykonywania swoich obowiązków. Zasady wystawiania zwolnień lekarskich są dla większości pracowników znane oraz jasne, ale niektóre kwestie wciąż budzą wątpliwości. Sprawdź i przeczytaj o najważniejszych informacjach związanych z L4!

Jakie informacje widzi pracodawca na wystawionym L4?

  • Imię i nazwisko pracownika,
  • PESEL lub numer dowodu osobistego albo paszportu pacjenta,
  • Zalecenia lekarskie,
  • Daty początku i końca L4,
  • Adres przebywania chorego w trakcie zwolnienia lekarskiego,
  • Nazwa, adres placówki medycznej,
  • Podstawowe dane lekarza wystawiającego zaświadczenie,
  • Dane pracodawcy.
Virtual hospital, telemedicine, medical online, telehealth, healthcare and modern technology concept. Doctor working on digital tablet with medical icons on virtual screen and blurred hospital and patients as background

Podczas zatrudnienia, na podstawie jakiej umowy przysługuje pracownikowi L4?

W dalszym ciągu krąży mit o tym, że płatne L4 można uzyskać tylko podczas zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ osoby, które zostały zatrudnione na podstawie umowy zlecenie, również mogą przejść na płatne chorobowe. Prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego przysługuje wszystkim pracownikom, którzy płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne, więc jeśli podczas zatrudnienia na podstawie umowy zlecenie również je opłacasz, możesz na nie przejść.

W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę pracownikowi przysługuje prawo do skorzystania z możliwości pójścia na płatne L4 po 30 dniach od rozpoczęcia opłacania składek.

Sytuacja jednak różni się przy umowach zlecenie, gdyż płatne zwolnienie lekarskie jest dostępne dla pracownika dopiero po 90 dniach od rozpoczęcia płacenia składek.

 

Czy istnieją sytuacje, w których możliwe jest otrzymanie L4 od 1 dnia zaludnienia w nowej firmie? 

Jak najbardziej tak. Jest kilka przypadków, w których pracownik może przejść na płatne zwolnienie lekarskie już w 1 dniu swojego zatrudnienia, a są to sytuacje, kiedy pracownik:

 

  • Jest absolwentem szkoły lub szkoły wyższej oraz został objęty ubezpieczeniem chorobowym nie później niż 90 dni od dnia ukończenia szkoły, lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • Podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, w czasie nie krótszym, niż 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
  • Stał się niezdolny do pracy poprzez wypadek w drodze do pracy lub z pracy,
  • Jest posłem lub senatorem oraz dodatkowo przystąpił do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji,
  • Jest funkcjonariuszem Służby Celnej oraz przyjął propozycję pracy i tym samym stał się pracownikiem w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Czy pracownik może otrzymać L4 tylko podczas wizyty stacjonarnej?

Nic bardziej mylnego. Po zwolnienie lekarskie możemy zgłosić się zarówno podczas wizyty w gabinecie lekarza, jak i na konsultacji online.

Wielu pacjentów dalej mylnie myśli, że L4 uzyskane za pośrednictwem telemedycyny, może być nieakceptowalne przez niektórych pracodawców. Jednak tak nie jest. Lekarze, którzy oferują swoje usługi na platformach internetowych, wystawiają takie same dokumenty, jak w gabinetach stacjonarnych. Pracodawcy nie dostają żadnej informacji, że dane zwolnienie lekarskie zostało wystawione podczas e-Wizyty.

Czy możliwe jest, aby samodzielnie skrócić L4 i wrócić szybciej do pracy?

Nie, nie jest to możliwe. W sytuacji, w której pracownik podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim czuje się dobrze i chciałby wrócić do pracy, nie może sam podjąć tej decyzji. Każdorazowo musi zgłosić się do lekarza i uzyskać jego zgodę, ponieważ to właśnie lekarz specjalista podejmuje decyzję o szybszym powrocie pracownika do pracy.

Każdorazowo o konieczności wystawienia pacjentowi L4 decyduje lekarz. Jeśli uzna on, że nie ma konieczności wydania pacjentowi dokumentu, może mu odmówić, zarówno podczas wizyty w gabinecie stacjonarnym, jak i podczas konsultacji za pośrednictwem platformy telemedycznej.

Comments

Loading...