Leczy płuca, nerki i oczyszcza krew: tutaj jest instrukcja, jak wyhodować go w kwietniku i doniczce

Lubczyk to silna, solidna, wieloletnia roślina, która nie ma naturalnych wrogów i może bujnie rosnąć.

Oto najlepsze wskazówki dotyczące uprawy od naszej czytelniczki Katarzyny

Kupuj nasiona od sprawdzonych hodowców.

Zasadź nasiona w ogrodzie lub doniczce. Przed siewem zanurz je w wodzie na dwie do trzech godzin. Dobrym rozwiązaniem jest użycie gleby ogrodowej zmieszanej z glebą kwiatową.

Lubczyk nie lubi gleb gliniastych ani wapiennych, zawsze potrzebuje gleby dobrze odprowadzającej wodę i lekko zagęszczonej. Jest to jeden z niezbędnych warunków udanej uprawy.

Kolejnym sekretem jest uchwycenie odpowiedniego momentu, kiedy zdecydujesz się zasiać nasiona. Najlepszy czas będzie jesienią, od końca października do połowy listopada lub wiosną.

Lubczyk to solidna roślina bardzo odporna na szkodniki i choroby, ale w pierwszych miesiącach wegetacji jest delikatna i wrażliwa, dlatego sadząc ją w ogrodzie, małe rośliny zabezpieczaj folią lub pokrowcem co noc do końca kwietnia.

Jednym ze szczegółów, które należy wziąć pod uwagę jest stopień nasłonecznienia, na które jest narażona roślina. Lubczyk potrzebuje słońca, ale preferuje światło poranne i pośrednie.

Lecznicze właściwości lubczyka

Lubczyk to sekretna przyprawa babci. Należy do rodziny odpornych ziół, które są uprawiane w prosty sposób, z minimalną starannością, a ich zastosowanie jest naprawdę wszechstronne. Jest również znany jako roślina o niepowtarzalnym aromacie.

Na początku smakuje słodko, a potem nabiera gorzkich tonów. Dlatego nasze babcie zawsze miały go pod ręką. To nie tylko przyprawa, która doda smaku Twoim potrawom, ale także bardzo pożyteczna roślina dla naszego zdrowia. Działa korzystnie na drogi moczowe – pomaga przy bolesnych stanach zapalnych, działa moczopędnie.

Dodatkowo sprzyja produkcji enzymów, co ułatwia trawienie i przyspiesza metabolizm. Wyraźny smak i mocny aromat działają również na wzdęcia.

Lubczyk może ochronić organizm przed stanami zapalnymi, które powodują choroby stawów. Oprócz korzystnego wpływu na drogi moczowe jest również doskonałym pomocnikiem w przeroście prostaty, a jego zapach działa odprężająco na napiętą psychikę.

Wsparcie dla prawidłowej pracy płuc

Tradycyjna medycyna wykorzystuje lubczyk do redukcji śluzu w płucach, co poprawia oddychanie i wymianę tlenu w organizmie. Zawiera on olejki eteryczne, które pomagają złagodzić podrażnienia płuc i poprawić ogólną kondycję już po 4 dniach stosowania.

Łagodzi alergie

Uspokajające działanie lubczyku w naturalny sposób pomaga zwalczać objawy alergii. Kwercetyna, związek występujący w roślinie, hamuje uwalnianie histaminy i zmniejsza podrażnienia spowodowane nadwrażliwością na niektóre alergeny.

10 korzystnych efektów lubczyku na organizm i zdrowie:

  • Wspomaga trawienie, jeśli chcesz schudnąć będzie najlepszym pomocnikiem,
  • Przyspiesza metabolizm,
  • Wspomaga wydzielanie żółci – profilaktyka chorób pęcherzyka żółciowego,
  • Eliminuje wzdęcia,
  • Profilaktyka chorób układu krążenia, oczyszcza naczynia krwionośne,
  • Działanie moczopędne
  • Usuwa nadmiar wody z organizmu
  • Oczyszcza drogi oddechowe – usuwa śluz i ułatwia oddychanie,
  • działa na stawy
  • Znakomity w czasie grypy

Użyj wszystkich części rośliny

Comments

Loading...