Tani nawóz dla storczyków – jestem zaskoczona skutecznością. Podlej kilka razy, a pięknie rozkwitną

Storczyki to piękne i bardzo popularne rośliny. Kochają je wszyscy, nawet ci, którzy nie są wielkimi wielbicielami kwiatów. Któż z nas nie miał choć raz tej rośliny?

Nie wszyscy jednak wiedzą jak odpowiednio je pielęgnować. Orchidee są dość specyficzne i samo podlewanie im nie wystarczy. Aby nasz storczyk pięknie kwitł, musimy o niego odpowiednio zadbać.

Kluczem do sukcesu jest nawożenie, a produkt, który odżywi kwiat znajduje się w Twojej spiżarce.

To prostsze niż się wydaje. Nie musisz kupować specjalnego nawozu, wystarczy zwykła skórka banana, która zawiera dobroczynne dla kwiatów pierwiastki jak potas, azot, magnez i fosfor. Taka mieszanka doskonale odżywia storczyki w okresie kwitnienia. Nawóz ze skórki banana można wykonać na 3 sposoby.

Herbata

Skórkę banana zostawiamy na słońcu do momentu aż wyschnie i stanie się twarda. Po tym czasie dokładnie ją siekamy.

Odmierzamy 1 łyżeczkę pokrojonej skórki i zalewamy 200 ml wrzącej wody. Odstawiamy herbatę do wystygnięcia, a następnie podlewamy nią korzenie storczyka.

Puder

Skórkę banana należy pokroić na małe kawałki i ułożyć na blasze wewnętrzną częścią do góry. Wkładamy do piekarnika i suszymy. Po wyjęciu z pieca, odkładamy do przestudzenia. Tak przygotowaną skórkę mielimy na drobny proszek za pomocą blendera lub wałka.

Nalewka

Do przyrządzenia nalewki będą potrzebne 2 litry wody i 2 skórki z bananów. Zalewamy wodą skórki i odkładamy na 2 dni.

Po tym czasie należy przecedzić ciecz przez gazę. Do otrzymanego płynu dodajemy wodę w stosunku 1:1. Gotową nalewką podlewamy korzenie.

Skórką od banana można także nacierać liście storczyków, przez które roślina będzie pobierać odżywcze składniki. Istotny też jest moment, w którym nawozimy orchideę. W zależności od fazy życia rośliny, należy odpowiednio używać nawozu.

W okresie wzrostu nowego liścia, należy stosować nawóz podczas co drugiego podlewania. W tym czasie trzeba obserwować rozwój rośliny. W przypadku, gdy nowy liść jest w fazie wzrostu, należy podtrzymywać nawożenie.

Kiedy liść przestaje rosnąć, wówczas my także zaprzestajemy nawożenia. W okresie kwitnienia również można nawozić storczyki.

Dotyczy to jednak roślin, które mamy już jakiś czas. Jeżeli dopiero kupiliśmy kwitnącą orchideę, to trzeba minimum przez okres 3-4 miesięcy wstrzymać się od nawożenia.

Należy pamiętać, że podczas letnich upałów, a także w okresie jesienno-zimowym, wzrost storczyków jest znacznie wolniejszy. Wówczas trzeba je nawozić maksymalnie raz miesięcznie.

Przygotowanie skutecznego nawozu jest bardzo proste. Odpowiednie nawożenie sprawi, że storczyki odwdzięczą się bujnym kwitnieniem.

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!