Zauważyłam, że mój okap działał tylko na 50%: Szwagierka pokazała mi trik, dzięki któremu szybko usunę cały brud i tłuszcz – różnica jest ogromna.

Czy Ty też masz w swojej kuchni okap, który wymaga czyszczenia? Szwagierka pokazała mi tę idealną i prostą wskazówkę.

Odkąd mam nową kuchnię, nie czyściłem filtra w okapie. Jednak gotując, miałam świadomość, że nie działa to tak, jak powinno. Jego wydajność spadła o ponad połowę i stopniowo doszliśmy do etapu, w którym powoli nie warto było go włączać.

Wszystko przez lepki tłuszcz i brud. Dosłownie działają jak klej i tym samym znacznie ograniczają jego pełną funkcjonalność. Nie wiedziałam jak dokończyć sprzątanie, a gdy wspomniałam o tym koleżance, poradziła mi proste usprawnienie. Czyszczenie filtra w ten sposób nie wymaga dużo czasu i wysiłku . Wynik? Filtr jest idealnie czysty i ponownie w 100% sprawny.

Potrzebujemy:

  • Taca do pieczenia
  • Tabletka do zmywarki 2w1
  • Gotująca się woda
  • Stara szczoteczka do zębów

Przygotowanie:

Wyjmij filtr z okapu.

Umieść go w blasze do pieczenia. Teraz wezmę jedną tabletkę do zmywarki.

Umieść go na filtrze. I zalewam gorącą wodą.

Następnie bierzemy starą szczoteczkę do zębów i za jej pomocą przesuwamy tabletkę po powierzchni rusztu. Tabletka szybciej się rozpuszcza i jednocześnie oczyszcza powierzchnię tuż przed oczami. Po całkowitym rozpuszczeniu tabletki pozostawiam siatkę w roztworze.

Wystarczy 10 minut, aby tabletka w końcu poradziła sobie ze wszystkimi pozostałymi zanieczyszczeniami . W ciągu tych 10 minut kilka razy obracam filtr. Ważne jest, aby rozwiązanie dotarło do wszystkich problematycznych obszarów, a pozostały tłuszcz całkowicie się rozpuścił. Następnie wystarczy wyjąć filtr z blachy i opłukać go pod bieżącą wodą.

Filtr znów jest jak nowy – zmianę widać już na pierwszy rzut oka. Gdy go włączysz, przekonasz się, że znów działa na 100%.

Tak, i ja też zazwyczaj upijam dwie pieczenie na jednym ogniu: czyszczę filtr i jednocześnie dokładnie myję blachę do pieczenia.

Inne metody czyszczenia okapu

Oczyścić okap płynem do mycia naczyń

Skuteczne sposoby czyszczenia okapu są różne, jednak tak naprawdę wszystko zależy od jego stanu. Jeśli zabrudzenia na zewnątrz nie są tak widoczne, wystarczy również detergent zmieszany z letnią wodą. Metoda jest bardzo prosta i szybka. Na wilgotną gąbkę nanieść środek czyszczący, a następnie dokładnie przetrzeć kapturek.

Wnętrze można wyczyścić wodą z octem, którą wlewa się do butelki ze spryskiwaczem. Pozostawić roztwór na około 15 minut , następnie wyszorować wnętrze ekstraktora szorstką stroną gąbki.

Wyczyść okap kuchenny sodą oczyszczoną

Jeśli brud wydaje się uporczywy, jednym z najskuteczniejszych sposobów czyszczenia okapu jest soda oczyszczona. Prawdopodobnie znasz już właściwości czyszczące i odtłuszczające tego białawego proszku, który często wykorzystuje się do różnych prac domowych. Preparat pomaga usunąć szczególnie zaschnięte plamy z pościeli czy materacy. Będzie zatem idealny do nabłyszczenia kaptura.

Jak kontynuować ?

Do szklanki wsyp kilka łyżek sody oczyszczonej i niewielką ilość wody.

Proporcje zależą od stanu sprzętu i ilości zanieczyszczeń. Roztwór nanieść na zanieczyszczone miejsca i pozostawić na 15 minut. Następnie czyścić wilgotną szmatką, aż biały osad całkowicie zniknie. Czystość gwarantowana!

Jak wyczyścić filtr tłuszczowy okapu kuchennego?

Oprócz opakowania zewnętrznego, urządzenie posiada również filtr, który w przypadku zabrudzenia może spowodować degradację otaczającego powietrza. Dlatego należy go myć tak często, jak to możliwe. Tyle że gdy tłuszcz się tam osiada i gromadzi, jego wydalanie jest bardzo pracochłonne.

Dlatego rozsądniej byłoby wycierać go codziennie, najlepiej po każdym gotowaniu. To właściwie najbardziej skomplikowana część do czyszczenia, gdyż to właśnie w tym filtrze skupia się największa ilość tłuszczu wchłoniętego przez okap.

Zaleca się czyszczenie raz w miesiącu. Zależy to jednak również od rodzaju gotowania. Jeśli będziesz więcej gotować na parze, zanieczyszczenie nie będzie tak duże, jak w przypadku regularnego przygotowywania smażonych potraw.

Czy można go czyścić bezpośrednio w zmywarce?

Możliwe, że tak, ale pod jednym warunkiem. Nie wolno stosować tabletek 3 w 1 lub 5 w 1, gdyż zawierają one składniki wpływające na zawartość chromu we wszystkich filtrach przeciwtłuszczowych odkurzacza. Dlatego jeśli filtr nie jest wykonany ze stali nierdzewnej, lepiej unikać zmywarki.

Jeśli filtry są metalowe, zalecamy umieszczenie ich w zlewie z letnią wodą, odrobiną neutralnego mydła i nakrętką lub dwiema amoniaku. Pozostawić na kilka godzin, aż tłuszcz wchłonie. Następnie rozprowadź miękką gąbką i spłucz letnią wodą. Po tym czyszczeniu filtr w Twoim okapie będzie jak nowy.

Życzymy Ci wszystkiego najlepszego.

Comments

Loading...