Codziennie rozciągaj się przez kilka minut i zapomnij o bólu pleców w ciągu dnia. Porada fizjoterapeuty.

Nadeszła nowa epidemia bólów szyi i pleców. Ich przyczyną może być niewłaściwa postawa i zbyt długie siedzenie w jednej pozycji (np. przy komputerze).

Z czasem dolegliwości mogą stać się przewlekłe i poważnie skomplikować życie.

Jedną z form ćwiczeń, która ostatnio zyskuje na popularności, jest rozciąganie. Pomaga ono złagodzić osłabiający ból, poprawia metabolizm i uelastycznia ciało.

Rozciąganie jest korzystne dla wszystkich grup wiekowych. Zwiększa krążenie krwi i pomaga w utracie wagi. Pomaga zachować młodość stawów i więzadeł oraz zapobiega chorobom związanym z wiekiem, takim jak osteochondroza i zapalenie korzonków nerwowych.

Stretching dla początkujących

Nasi czytelnicy znajdą tu prosty, skuteczny zestaw ćwiczeń rozciągających, które mogą zastąpić wizytę u masażysty lub pomóc w walce ze skurczami mięśni.

Obszar szyjny

ĆWICZENIE NA MIĘŚNIE SZYI

Mięśnie szyi są rozciągane w okolicy mostkowo-obojczykowej. Ćwiczenie jest proste: Wyprostuj plecy i odchyl głowę w prawo. Spróbuj dotknąć prawego ramienia. Przez 30 sekund utrzymuj głowę w tej samej pozycji. Ćwiczenie można powtórzyć, obracając głowę w drugą stronę. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, podeprzyj delikatnie głowę lewą lub prawą ręką.

ROZCIĄGANIE SZYI

Ćwiczenie wzmacniające mięśnie szyi i trapezu. Pierwszą pozycją do wykonania ćwiczenia jest pozycja siedząca. Połóż ręce tuż nad karkiem na plecach z ugiętymi łokciami. Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund. Następnie powoli podnieś głowę i puść ją. Można również delikatnie pociągnąć głowę do tyłu rękami.

Rozciąganie ramion

ORZEŁ

Rozciągamy mięsień czworogłowy i mięśnie ramion. Jak to zrobić: Wyprostowane ręce rozłóż na szerokość klatki piersiowej, a następnie skrzyżuj je przed sobą. Następnie lewą ręką zwiąż łokieć. Następnie połóż prawą rękę na lewym ramieniu, a lewą na prawym.

Łokcie trzymaj równolegle do podłoża, a podbródek przyciągnij jak najbliżej klatki piersiowej. Tę pozycję należy utrzymać przez 30 sekund. Kontynuuj ćwiczenie, zmieniając ręce.

Rozciąganie górnej części pleców

ROZCIĄGANIE MIĘŚNIA GRZBIETOWEGO

Mięśnie te obejmują mięsień czworogłowy i mięsień grzbietu. Można to zrobić, unosząc prawą rękę nad głowę. Prawa ręka powinna dotykać górnej części pleców. Lewą dłoń należy położyć na prawym łokciu. Następnie delikatnie pociągnij prawą rękę w lewą stronę.

Następnie pochylamy ciało prosto w lewą stronę. Uważaj, aby nie pochylić się do przodu ani do tyłu. Tę pozycję należy utrzymać przez 20-30 sekund. Następnie powtórz ćwiczenie w odwrotnej kolejności.

SKRZYDŁA MOTYLA.

Rozciąganie mięśnia piersiowego większego. Możesz wykonać to ćwiczenie, kładąc dłonie na ramionach. Połóż lewą rękę na lewym ramieniu, a prawą na prawym. Wyciągnij łokcie na zewnątrz, tak jakbyś sięgał do łokci. Utrzymaj tę pozycję przez 5-10 sekund. Następnie przesuń łokcie do przodu i ściśnij boki ciała. Utrzymaj tę pozycję przez 5-10 sekund.

Odcinek lędźwiowy

ĆWICZENIE Z LINĄ

To ćwiczenie zmniejsza ból w okolicy lędźwiowej i poprawia pracę żołądka. Rozciągane są mięśnie brzucha w części grzbietowej, skośnej i tylnej. Ćwiczenie to można wykonać, siedząc na krześle ze stopami płasko opartymi o podłoże. Ramiona powinny być skierowane w tym samym kierunku co głowa.

Przez 30 sekund wytrzymaj i oddychaj przez 5 razy. Powtórz tę czynność dla każdej strony.

Comments

Loading...