Po 50-tce w końcu pozbierałam się: te proste ćwiczenia pomogły mi, ból zniknął w kilka dni.

Coraz więcej osób cierpi na bóle pleców . Ból przewlekły powstaje głównie w wyniku siedzącej pracy i wygodnego trybu życia. Brak ruchu powoduje osłabienie mięśni pleców, co skutkuje nieprawidłową postawą i w konsekwencji bólem.

Jednak zużycie kręgosłupa wiąże się również z wiekiem, dlatego należy zwracać na nie należytą uwagę. Jak w przypadku większości problemów zdrowotnych, ważna jest profilaktyka. Odnosi się to również w tym przypadku. Najskuteczniejszą profilaktyką są proste ćwiczenia.

Które możesz wykonywać w domu, a jeśli staną się Twoją codzienną rutyną, nie tylko zapobiegną bólom pleców, ale także je usuną. Ponadto pamiętaj, że ból pleców może również wynikać z niewłaściwych technik podnoszenia.

Właściwa technika podnoszenia przedmiotów

W żadnym wypadku nie należy próbować podnosić ciężaru pochylając się do przodu. Zegnij nogi w kolanach i przykucnij, aby uchwycić ładunek. Aby utrzymać go jak najbliżej ciała, podczas podnoszenia staraj się przenosić główny ładunek na nogi, a nie plecy. 

Nigdy nie podnoś ciężkich przedmiotów powyżej poziomu ramion. Należy również uważać, aby nie obracać ani nie przechylać ciała podczas podnoszenia lub przenoszenia ciężkich przedmiotów.

Praca siedząca

Sztywność mięśni może również powodować ból pleców. Jest to spowodowane nieprawidłowym siedzeniem w biurze lub w samochodzie, z czego wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy. Nawet najmniejszy niepoprawny ruch może doprowadzić do wzmożonego napięcia mięśni, co prowadzi do przeciążenia, a w konsekwencji do bólu .

Jeśli pracujesz na komputerze, lokalizacja monitora odgrywa ważną rolę. Im niżej się znajduje, tym bardziej plecy zaokrąglają się. Dlatego powinien znajdować się na wysokości oczu i być maksymalnie wyśrodkowany. Równie ważna jest wysokość stołu, na którym znajduje się monitor i klawiatura. Łokcie powinny być ustawione pod kątem 90 stopni, a ramiona rozluźnione.

Skuteczne ćwiczenia pleców, które możesz wykonywać w domu.

Jeśli istnieją powody, dla których nie możesz włączyć aktywnego ruchu do swojego codziennego życia, przynajmniej naucz się tych prostych ćwiczeń, które pomogą Ci zwalczyć ból pleców.

Usiądź na macie w tureckim przysiadzie, połóż dłonie na kolanach i powoli obróć klatkę piersiową. Ściągnij łopatki i zegnij plecy.

Podczas wydechu przyciągnij głowę do klatki piersiowej, zginając plecy, trzymając kolana prosto w dłoniach. Zrób wydech i poczuj, jak kręgosłup się rozciąga. Powtórz kilka razy.

Wróć do pozycji wyjściowej po turecku. Połóż lewą dłoń na ziemi i wyciągnij prawą rękę nad głową w lewo. Pociągnij jak najdalej. Utrzymuj pozycję twardą.

Powtórz na drugą stronę. Pamiętaj o regularnym oddychaniu.

Połóż prawą rękę na lewym kolanie a palce lewej ręki na ziemi za plecami, rozciągnij tak, aby poczuć, że kręgosłup jest naciągnięty i skręć w lewo.

Powtórz na drugą stronę. Wykonuj również ruch obrotowy, podbródkiem skierowanym w stronę barku.

Wróć do pozycji wyjściowej. Z tureckiego przysiadu zmień pozycję, kładąc obie dłonie na podłodze przed sobą, powoli przesuwając się do przodu i klękając na podłodze kolanami. Kolana muszą być ustawione dokładnie na wysokości bioder, a ramiona powinny być skierowane prostopadle do nadgarstków.

W tej pozycji ponownie ugnij plecy z oddechem, jak w pierwszym ćwiczeniu siedzącym. Głowa jest skierowana ku górze.

Podczas wydechu pociągnij głowę w dół, brodę skierowaną w stronę klatki piersiowej i zaokrąglij plecy. Powtórz kilka razy.

Wróć do pozycji wyjściowej. Przenieś ciężar na lewą rękę, prawą podnieś jak najwyżej, odwróć głowę do góry, oczy patrzą na podniesioną rękę.

Następnie wsuń prawą rękę pod lewą, ponownie wskazując palce jak najdalej, aby mięśnie pleców maksymalnie się rozciągnęły.

Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, umieść lewą rękę za głową. Pozostań w tej pozycji i oddychaj spokojnie. Powtórz na drugą stronę.

To ćwiczenie jest świetne na tył pleców. Połóż się na macie, przyciągnij prawe kolano do klatki piersiowej i powoli skręć w lewo. Przyciągnij prawe ramię do ziemi i wyciągnij rękę. Odwróć głowę i spójrz w kierunku swojej dłoni. Oddychaj regularnie i przytrzymaj przez kilka sekund.

Dla jeszcze lepszego efektu możesz podnieść kolano nieco wyżej.

Powtórz na drugą stronę.

Na koniec pozostań przez chwilę na macie, dłońmi do góry, relaksuj się, oddychaj regularnie. Skoncentruj się na swoim ciele, kręgosłupie, jak się czujesz po wykonaniu tych ćwiczeń. Powinieneś uwolnić się od bólu i napięcia.

1,663 total views, 3 views today

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!