Uwolnij rwę kulszową: plecy są jak nowe, a ból zniknął w jednej chwili – przekonaj się

Każdy z Was prawdopodobnie doświadczył bólu kręgosłupa, zwłaszcza jeśli siedzisz przed komputerem dość długo, ciężko pracujesz fizycznie lub masz np. kiepskiej jakości materac w łóżku.

Istnieje wiele czynników wyzwalających ten nieznośny ból, ale jeśli chcesz, aby ból złagodził się i żebyś mógł znów funkcjonować jak poprzednio, doradzimy Ci kilka prostych ćwiczeń.

Jeśli ból pleców występuje w lędźwiach, udach lub stopie, prawdopodobnie masz do czynienia z problemem zwanym rwą kulszową. Czasami wystarczy jedno z tych ćwiczeń i przychodzi ukojenie. Jeśli jednak chcesz utrzymać rwę kulszową i dolną część kręgosłupa w dobrej kondycji, powinieneś wykonywać te ćwiczenia regularnie!

Pozycja wielbłąda i paschimotanasana

Pozycja wielbłąda

Popularna pozycja jogi – wielbłąd. Uklęknij na kolanach i ułóż je na szerokość miednicy, połóż dłonie na biodrach, pociągnij tułów do góry i rozluźnij dolną część pleców. Następnie odchyl się do tyłu i chwyć pięty dłońmi (lub połóż dłonie na stopach). Podczas wydechu wciągnij klatkę piersiową i napręż pośladki, a głowę odchyl do tyłu.

Pochylone siedzenie

W jodze ta pozycja (asana) nazywana jest paschimotanasaną. Usiądź i rozstaw stopy szeroko. Pochylaj się do przodu z wyciągniętymi rękami, tak nisko jak dasz radę. Powtórz kilka razy. Efekt tej serii:

  • Wzmacnia i odmładza mięśnie brzucha i dolnej części pleców
  • Rozciąga kręgi (średnio kręgosłup można wydłużyć nawet o 7 cm)
  • Odmładza nerwy kręgosłupa, zwłaszcza odcinka lędźwiowego

Pozycja żaby i wyrzuty w bok

Pozycja żaby

Uklęknij  i oprzyj się na dłoniach. Powoli pochylaj się do przodu – zaczniesz odczuwać intensywne napięcie po wewnętrznej stronie ud. Kiedy osiągniesz maksymalny punkt, zatrzymaj się. Powtórz 10 razy.

Wyrzuty w bok

Przykucnij i wyciągnij lewą stopę w bok. Prawe kolano powinno znajdować się na jednej linii z prawą kostką. Skieruj czubek lewej stopy ku sufitowi. Powtórz analogicznie 10 razy każdą stronę.

Rozciąganie motyla

Usiądź na ziemi po turecku, z tą różnicą, że jedna stopa ma dotykać drugiej. Wyprostuj plecy i delikatnie zacznij wpychać łokcie w kolana lub po prostu przyciśnij dłonie do kolan.

1,454 total views, 2 views today

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!