Cudowne odżywienie, które nie pozwoli storczykom przestać kwitnąć: nigdy wcześniej nie były tak piękne.

Czasami zdarza się, że nawet przy odpowiedniej pielęgnacji orchidea nie kwitnie i więdnie.

Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, aby zapewnić orchidei dokładnie to, czego potrzebuje i ponownie dobrze się rozwijać. Wypróbuj tę cudowną odżywkę, która stymuluje kwitnienie i sprawi, że Twoje storczyki będą piękniejsze niż kiedykolwiek.

Ale wcześniej porozmawiajmy o tej eleganckiej roślinie. Orchidea – charakterystyka

Storczyki (Orchis) pochodzą z tropikalnych regionów Ameryki Południowej, Azji i Australii. Większość odmian storczyków to epifity, czyli byliny, które rosną wysoko nad ziemią, zwykle w koronach egzotycznych drzew.

Ich korzenie nie mają kontaktu z ziemią i zwisają niedbale, pobierając wodę i minerały z powietrza. Jednak storczyki (w przeciwieństwie do jemioły, która jest także epifitem) nie szkodzą roślinom, na których żyją. Używają go jedynie jako wsparcia, ale nie wpływają negatywnie na jego stan.

Storczyki charakteryzują się stosunkowo gęstymi, mięsistymi, podłużnymi liśćmi. Rośliny mają zwykle jedną lub kilka łodyg kwiatowych , a ich kwiaty, które utrzymują się na łodygach do 9 miesięcy, mogą mieć różne kolory i kształty.

Phalaenopsis to najpopularniejszy gatunek na Słowacji.

Odmiana ta nie jest trudna w uprawie i kwitnie długo.

Orchidea – wymagania i zasady uprawy

Ze względu na to, że storczyki pochodzą z obszarów tropikalnych i subtropikalnych, mają stosunkowo specyficzne wymagania co do uprawy , dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo o nie dbać.

Poniżej znajdują się najważniejsze zasady uprawy storczyków:

1.Jasne stanowisko z rozproszonym światłem – Epifity nie mają bezpośredniego kontaktu ze słońcem, ponieważ gałęzie egzotycznych drzew skutecznie blokują jego promienie. Warto zatem umieścić je w pomieszczeniu przy oknie zasłoniętym firanką.

2.Wysoka wilgotność powietrza – Lasy tropikalne charakteryzują się specyficznym mikroklimatem. Jest tam nie tylko ciepło, ale i bardzo wilgotno, dzięki czemu korzenie mogą swobodnie pobierać z powietrza niezbędną wodę i minerały, nie tracąc przy tym swojego pięknego wyglądu.

3.Umiarkowana temperatura – W strefie tropikalnej i subtropikalnej temperatura w ciągu dnia waha się od 20 do 30°C, a w nocy i zimą często spada o kilka stopni. Takie wahania temperatury najłatwiej zapewnić roślinie latem, wynosząc ją na zewnątrz. Zimą jednak można wyłączyć grzejnik na noc, aby schłodzić powietrze w pomieszczeniu.

4.Przepuszczalne, lekkie podłoże z kory, włókna kokosowego i keramzytu – Korzenie muszą mieć przestrzeń do swobodnego rozwoju i przyjmowania cennych minerałów. Taka „gleba” chroni je również przed gniciem i chorobami grzybiczymi.

5.Rzadkie, ale obfite podlewanie – Biorąc pod uwagę, że w słowackich domach trudno utrzymać prawidłowy poziom wilgotności powietrza, roślinę należy podlewać regularnie, najlepiej rzadko, ale obficie. Storczyki są wrażliwe na jakość wody.

Nie lubią wody „twardej”, czyli z dużą zawartością wapnia. Dlatego wodę do podlewania storczyków należy zawsze rezerwować. Alternatywnie możesz użyć wody deszczowej lub wody destylowanej.

Procedura rozpoczęcia kwitnienia

Najpierw napełnij orchideę czystą wodą aż do korzenia, włóż ją do miski i odstaw na około 1 godzinę. Następnie spuść wodę, osusz doniczkę i zastosuj nawóz.

Do nawozu do piwa potrzebujemy:

  • 2 łyżki piwa
  • 1 litr wody

Przygotowanie:

Do butelki ze spryskiwaczem wlej dwie łyżeczki piwa i dodaj wodę. Wstrząśnij i spryskaj liście orchidei. Możemy je także przetrzeć wacikiem nasączonym tym roztworem. Następnie wsypujemy ten nawóz do korzenia, wkładamy doniczkę do miski i odstawiamy na 20 minut. Dzięki temu nawozowi liście będą zawsze pięknie zielone i rozpocznie się również obfite kwitnienie. Tę metodę nawożenia należy powtarzać mniej więcej raz na 15 dni.

Doświadczenie zadowolonego czytelnika

Chcę podzielić się swoim doświadczeniem ze storczykiem, który dostałem w prezencie w zeszłym roku i kwitł przez około 4 miesiące – coś niesamowitego, wszyscy przyszli go podziwiać. Ale kiedy kwiaty nagle opadły, orchidea zaczęła wyglądać naprawdę okropnie, więc przyciąłem ją i postępowałem zgodnie ze wskazówkami ogrodników, ale nic.

Kiedyś wdałam się w dyskusję na porada.sk i tam pani opisała swoje doświadczenia związane z przejęciem storczyka i dodała zdjęcie PRZED, które przedstawiało dokładnie tę samą biedną roślinę, jaką miałam w domu. Liście pomarszczone i brak oznak nowego kwitnienia nawet po kilku miesiącach. Skorzystałam więc z jej rady i orchidea naprawdę ożyła.

Potrzebujemy:

  • Nierozcieńczone piwo
  • Wacik

Przygotowanie:

Z piwa, które właśnie otworzył mój mąż, przelałam je do małej miseczki, namoczyłam w nim wacik i po prostu przesunęłam storczyki po liściach – delikatnie myjąc powierzchnię. Nie robiłam tego codziennie (mniej więcej co 2-3 dni), dopiero gdy mężczyzna miał w ręku piwo, od razu przypomniała mi się moja orchidea.

Po około dwóch tygodniach naprawdę zaczęła kiełkować, miała jędrne liście i znacznie ładniejszy kolor. Po pewnym czasie wypuściły mi nowe pąki i teraz kwitnie już drugi miesiąc i jest przepięknie. Nadal nacieram liście piwem, polecam – piwo ma cukier i witaminy B i D, które działają jak stymulator życia dla storczyka. Lucyna

Do nawozu mlecznego potrzebujemy:

  • 1 łyżeczka mleka
  • 1 litr wody

Przygotowanie:

Do pojemnika wlać łyżeczkę mleka i zalać wodą. Wymieszaj, wlej do korzenia i tak jak w przypadku nawozu piwnego odstaw w misce na 20 minut. W międzyczasie przygotuj roztwór z 2 części mleka i 1 części wody i przetrzyj nim liście wacikiem. Tak odżywiona orchidea z pewnością Cię uszczęśliwi!

Do wody czosnkowej potrzebujemy:

  • 3 ząbki czosnku
  • 1 litr przegotowanej wody

Przygotowanie:

Weź 3 ząbki czosnku, najlepiej rozgniecione lub wyciśnięte, i włóż je do szklanki. Wlać litr ciepłej przegotowanej wody. Zamknij pokrywkę i pozostaw do zaparzenia na 24 godziny.

Jak stosować ten wywar?

Stosowanie wody czosnkowej jest jedną z najskuteczniejszych metod odżywiania storczyków i zapobiegania rozwojowi chorób. Czosnek ma właściwości grzybobójcze, a także pomoże pozbyć się szkodników.

Przelej do miski i zanurz w niej doniczkę ze storczykami. Pozostawić do namoczenia na 30 minut. Następnie odcedź, pozwól nadmiarowi płynu spłynąć i wytrzyj garnek do sucha. Do odżywiania storczyków możesz także użyć suszonego czosnku.

Pamiętaj jednak, że nie może zawierać soli, barwników, wzmacniaczy smaku ani konserwantów , które mogą mieć negatywny wpływ na Twoje rośliny. Można rozpuścić jedną łyżeczkę suszonego czosnku w wodzie i w tej mieszance namoczyć kwiaty lub taką samą ilość wylać na podłoże.

Powodzenia!

Comments

Loading...