Jak zrobić domowe maggi z lubczyku: Jest zdrowe, tanie, a do jego przygotowania potrzebne są tylko trzy składniki

Kto nie zna maggi? Tradycyjna ciemna przyprawa w płynie popularnie stosowana jest w naszym kraju do ulepszania zup, ale także sosów czy różnych mieszanek mięsnych.

Jeśli nie masz pewności, aby kupić ją w sklepie, możesz przygotować naturalną maggi z lubczyku. To właśnie smak tego zioła dominuje w maggi.

Maggi nadaje się do zup i sosów

Sos ciemny Maggi to chyba najbardziej znany produkt marki o tej samej nazwie, która zasłynęła nie tylko tym aromatem, ale także popularnymi zupami z torebki. Założyciel firmy, Julius Maggi, wprowadził go na rynek już w XIX wieku jako skoncentrowany bulion w płynie.

Już wtedy sos sprzedawany był w typowej kwadratowej butelce, którą zachował do dziś. Ciemnobrązowy sos był jedną z pierwszych przypraw przeznaczonych do przyprawiania zup i sosów. Jednak dzięki bogatemu i intensywnemu aromatowi był w stanie poprawić smak każdej potrawy.

Maggi przypomina sos sojowy swoim charakterystycznym smakiem. Przypomina też sos sojowy swoim ciemnym kolorem, a w przeszłości nawet Maggi robiono z soi.

Wręcz przeciwnie, w oryginalnej recepturze brakowało lubczyku, ale teraz można go znaleźć w składzie sosu. To właśnie to zioło najbardziej przypomina smak Maggi. Nic dziwnego, że lubczyk jest często używany jako idealny naturalny zamiennik popularnego aromatu, który poza tym zawiera inne dodatki, takie jak L-glutaminian sodu, dekstroza i tym podobne. Oprócz tego klasyczne Maggi zawiera również dość dużo soli (28,47 g w 100 ml), która również nie jest zbyt korzystna dla naszego zdrowia.

Zdrowy naturalny aromat

Nie dotyczy to jednak Maggi z lubczyku, która w smaku jest bardzo zbliżona do oryginału, ale jest o wiele zdrowsza i można samemu regulować w niej ilość soli. Jeśli więc masz w ogrodzie bujną lipę, co wcale nie jest takie trudne, bo lipa jest mało wymagającą rośliną, nie wahaj się i zrób z lipy „maggi”. Dodatkowo ten naturalny aromat to idealny sposób na przetworzenie lubczyku i zachowanie jego smaku nawet przez kolejne miesiące w roku.

Przepis na proste maggi z lubczyku

Lubczyk to stosunkowo aromatyczne zioło przypominające seler z pietruszką. Jej smak i aromat są na tyle intensywne, że z tym ziołem lepiej oszczędzać. Potrzebujesz tylko kilku liści w swoim jedzeniu, więc jeśli zrobisz domowe maggi, wystarczy ci na dość długo, ponieważ prawdopodobnie będziesz ich używać oszczędnie. Ponadto przygotowanie naturalnych maggi jest stosunkowo łatwe i przede wszystkim nie wymaga wielu składników.

Jak to zrobić?

Będziesz potrzebować:

  • 1 duży pęczek lubczyku z łodygami (im więcej tym lepiej),
  • 400 ml wody,
  • 1 łyżeczka soli
  • 2 łyżki słonecznika lub oliwy z oliwek.

Przygotowanie:

Dokładnie umyj lubczyk i zmiel ją w maszynce do mięsa lub zmiksuj w robocie kuchennym. Włożyć do garnka, zalać wodą i gotować 15 minut. Następnie przecedź mieszaninę przez gazę i dobrze ściśnij. Dodaj sól i 2 łyżki oleju do płynnej mieszanki i gotuj, aż likier zredukuje się o połowę i uzyska gęstszą konsystencję przypominającą prawdziwe Maggi. Wlej gotowe maggi do szklanek i odwróć je do góry dnem. Przechowuj je w chłodzie – w lodówce powinny wytrzymać kilka tygodni do miesięcy.

Comments

Loading...