Te zielone liście to zdrowotny cud: Każdy, kto ma to drzewo w ogrodzie, nie musi martwić się wysokim ciśnieniem krwi, wypadaniem włosów i alergiami.

Młode liście orzecha włoskiego można z powodzeniem wykorzystać dla poprawy naszego stanu zdrowia.

Nie musisz czekać, aż owoce dojrzeją – możesz także wykorzystać ich zielone liście. Mają ogromne korzyści dla zdrowia – najłatwiej zrobić z nich herbatę, zacier lub po prostu dodać je do kąpieli.

Co potrafi liść orzecha włoskiego

Jest doskonałym lekiem na żołądek, poprawia trawienie, oczyszcza śluz żołądka i jelit, oczyszcza je z pasożytów i ogólnie wzmacnia organizm.

Przypisuje mu się również zdolność do obniżania poziomu cukru we krwi. Wspomaga pracę wątroby. Doskonały w zapobieganiu lub leczeniu zapalenia dziąseł (do płukania należy używać herbaty).

Stymuluje reakcje obronne organizmu przed działaniem bakterii i wirusów. Wpływa pozytywnie na pracę stawów, żył i więzadeł.

Wspomaga pracę trzustki, działa przeciw wzdęciom. Pomocny w rekonwalescencji po operacjach. Obniżają ciśnienie krwi.

Oczyszcza krew, dzięki czemu leczy wypryski skórne, trądzik.
Ma działanie bakteriobójcze i dlatego jest również stosowany w leczeniu ropnych złogów w jamie ustnej.

Wzmacnia działanie układu odpornościowego. Pomaga ożywić zniszczoną skórę.

Jest skuteczny w grzybicy paznokci. Fantastyczny do płukania włosów, wzmacnia i zwalcza ich wypadanie. A kompresy z liści łagodzą ból spowodowany reumatyzmem.

Jest również skuteczny w przypadku skóry skłonnej do trądziku. Działa dobrze na egzemę, łuszczycę, a nawet na półpasiec. Łagodzi nadmierne pocenie się – świetny dodatek do kąpieli.

Ciepłe okłady z zaparzonych liści usuwają ropę, obrzęki i wrzody. Zewnętrznie stosowany jest również przy stanach zapalnych jamy ustnej, paradontozie, nadmiernej potliwości, zapaleniach oczu, żylakach i odmrożeniach.

Liście te to doskonały składnik kąpieli. Silny wywar usuwa nadmierne pocenie się stóp. Często używany jest również olej z orzecha włoskiego do pielęgnacji włosów, który oczyszcza skórę głowy i wzmacnia cebulki włosów.

Przepisy z liści orzecha włoskiego:

Liście orzecha włoskiego najlepiej zbierać od maja do sierpnia.

Nalewka przyspieszająca trawienie

Liście orzecha włoskiego można również podawać w postaci nalewki, ½ łyżeczki, 15 minut przed głównymi posiłkami.

Sposób przygotowania: Umieść 2 łyżki suszonych i drobno posiekanych liści orzecha włoskiego w szklanym słoiku. Wlej 100 ml alkoholu. Zamknij pojemnik i odstaw na 10 dni. Potrząsaj naczyniem kilka razy dziennie.

Odcedź nalewkę przez gazę i odstaw na kolejne 6 dni do lodówki. Ostrożnie odcedź i przechowuj w zakorkowanej butelce. Oznacz i przechowuj w ciemnym miejscu. Nalewka jest zdatna do użytku przez 2 lata.

Zmęczone oczy i zapalenie oczu

Gotuj suszone liście orzecha włoskiego przez dwie minuty we wrzącej wodzie i pozwól im się zaparzać przez kolejne 20 minut.

Po ostygnięciu przesącz zacier przez czystą szmatkę. Zanurz gazę w płynie i umieść ją na zamkniętych powiekach na około 10-20 minut. Powtarzaj zabieg kilka razy dziennie, używając tego samego zacieru, który wcześniej musisz zawsze trochę podgrzać.

Wyciąg z orzecha włoskiego

Wlej pół litra alkoholu i wsyp 100 gramów pokruszonych świeżych liści orzecha włoskiego i 5 g drobno posiekanych migdałów. Pozostaw w temperaturze pokojowej przez 2-3 tygodnie, od czasu do czasu wstrząśnij zawartością.

Codziennie wypij jedną łyżkę na czczo, najlepiej rano, aby poprawić trawienie.

Herbata z liści orzecha włoskiego

Zalej wrzącą wodą łyżeczkę liści orzecha włoskiego (pokrojonych w plasterki) i pozostaw do zaparzenia.

Taka herbata silnie oczyszcza krew, działa korzystnie na organizm przy problemach trawiennych, anoreksji, pasożytach jelitowych, ale także na żółtaczkę, a nawet cukrzycę.

Obniża też nieco ciśnienie krwi. Stosowany jako płyn do płukania ust pomaga leczyć zapalenie dziąseł i jamy ustnej. Powodzenia!

Comments

Loading...