Genialny sposób na wyhodowanie w nich własnej uprawy ogórka: Nie wyrzucaj już plastikowych butelek – Krok po kroku.

Do siewu ogórków należy wybrać plastikowe butelki o pojemności co najmniej 6 l. Im większy pojemnik, tym lepiej rozwinie się system korzeniowy, a roślina otrzyma więcej składników odżywczych.

Uprawa ogórków w plastikowych butelkach ma swoje zalety:

  • uprawy zajmują mało miejsca
  • ziemia w butelkach dobrze się nagrzewa
  • nawożenie i nawadnianie odbywa się poprzez nawadnianie kroplowe
  • bez chwastów i szkodników

 Krok nr. 1 – Przygotowanie nasion

Wybierz wczesne mieszańce partenokarpiczne o wysokiej wydajności do uprawy butelkowej. Jeśli nasiona nie są przygotowane w warstwie składników odżywczych, namocz je w roztworze nawozu organicznego lub w roztworze z popiołem drzewnym.

W tym celu należy rozpuścić nawóz zgodnie z instrukcją, nasiona zawinąć w przewiewną szmatkę i namoczyć w roztworze na 15 – 20 minut. Następnie wyjąć je i przechowywać w ciepłym miejscu o temperaturze 23 – 25°C przez 1 dzień. Jeśli powietrze jest bardzo suche, przykryj szmatkę nasienną kolejną warstwą wilgotnej szmatki. Nie wkładaj nasion do plastikowej torby, ponieważ muszą oddychać.

Krok nr. 2 – Przygotowanie pojemników i gleby

Przygotuj doniczki do sadzenia: odetnij zwężającą się górę plastikowej butelki, a w dnie zrób otwory, przez które spłynie nadmiar wody. Wlać grubą warstwę humusu, kompostu lub wermikompostu, następnie dodaj pożywkę dla sadzonek, która zawiera kompleks niezbędnych pierwiastków śladowych.

Ponieważ ogórki potrzebują gleby bogatej w materię organiczną, możesz dodać garść granulowanego kompostu do każdego dołu, który mieszasz z glebą. Podlewaj glebę roztworem biofungicydu, aby chronić przyszłe uprawy przed fitopatogenami.

Krok nr. 3 – Siew nasion

Ponieważ ogórki nie są transponowane, nasiona można wysiewać bezpośrednio w przygotowanych pojemnikach. Jeśli nie masz pewności co do jakości nasion, dodaj 2-3 nasiona do każdej butelki. Posyp je warstwą gleby o grubości 1 – 1,5 cm. Po pojawieniu się młodych roślin zostaw tylko jedną i usuń najsłabsze.

Jeśli sadzisz przygotowane sadzonki w butelkach, staraj się nie uszkodzić systemu korzeniowego. Zasyp rośliny jak najdalej do dolnej warstwy liści.

Po przesadzeniu rośliny są podlewane i mulczowane pożywką glebą. Jeśli to możliwe, zachowaj od 5 do 6 cm wolnej przestrzeni pod krawędzią butelek, aby można było dodać żyzniejszą glebę.

Krok nr. 4 – Pielęgnacja upraw

Napełnij pojemniki stojącą wodą, której temperatura powinna wynosić około 22 – 24°C. Gdy pojawią się pierwsze liście, zwilż ogórki roztworem z efektywnymi mikroorganizmami. Przyspieszą rozkład materii organicznej w glebie, a rośliny będą mogły pozyskać niezbędne składniki odżywcze w łatwo dostępnej formie.

Ponieważ ogórki znajdują się w ograniczonej przestrzeni, wymagane jest regularne nawożenie nawozem azotowym.

Krok nr. 5 – Tworzenie krzewu

W miarę wzrostu krzewów dodaj ziemię do butelek, aby umożliwić wzrost korzeni bocznych. Jeśli rośliny są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a gleba w butelkach się przegrzewa, przykryj je białym papierem.

W czasie upałów pomoże to chronić glebę przed nadmiernym wysuszeniem. Gdy tylko rośliny zaczną rosnąć, należy je wspierać. Pierwsze pędy wiążą się zwykle do momentu wzmocnienia krzewu. Pierwsze pędy wtórne należy usunąć, aby rozwój krzewu nie uległ spowolnieniu, a późniejsze owocowanie było obfitsze.

Szyjkę można różnie ukształtować w zależności od odmiany i stworzenia odpowiednich warunków. W przypadku uprawy ogórków w ograniczonej przestrzeni, górną część łodygi głównej ściska się zwykle na wysokości 120-140 cm, a pędy boczne usuwa się, ściskając nad pierwszym liściem.

Zamiast plastikowych butelek możesz również użyć innych pojemników do uprawy ogórków: wiaderek, kieszeni, dowolnych większych opakowań. Latem ważne jest odpowiednie nawadnianie i odpowiednie nawożenie. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak zbierać i cieszyć się świeżymi ogórkami!

Comments

Loading...