Wiatraczki: Mają boski smak dzięki karmelowo-żółtkowej bitej śmietanie i specjalnie przygotowanej polewie cukrowej

Co powiecie na ciasto francuskie?

Chociaż wiatraczki lub wianki należą do najpopularniejszych deserów, wiele osób martwi się o ich domowe przygotowanie. Największym strachem jest ciasto, które ma reputację niezwykle skomplikowanego. W końcu fakt, że jest to ciasto, które trzeba najpierw ugotować, a dopiero potem upiec, tylko go potęguje.

Jest to również jeden z powodów, dla których wiele osób woli iść do cukierni po wiatraczki. Opanowanie nie jest jednak tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. A kiedy już mamy gotowe ciasto, dzięki radom i przepisowi słynnego cukiernika, bez problemu same zrobimy wiatraczki.

Wiatraczki powinny być karmelowe

Wiatraczki są wyjątkowe, ponieważ oprócz kremu żółtkowego zawierają karmelową bitą śmietanę, a cały deser polany jest karmelową glazurą. Krótko mówiąc, aby uzyskać prawdziwe oryginalne wiatraczki, musisz wykonać wiele kroków. Ale wysiłek jest zdecydowanie tego wart.

Same wiatraczki powstają z już schłodzonej zimnej materii. Musi być półpłynny, pięknie spadać z pacy i tworzyć wstęgę. Następnie mieszanką napełnia się rękaw cukierniczy z końcówką i formuje się wiatraczki na papierze do pieczenia, który lepiej przymocować małymi kawałkami ciasta do blachy do pieczenia , aby się nie przesuwał.

Wiatraczki są zrobione w taki sposób, że kończą się w tak zwanym środku, a jednocześnie zaleca wykonanie wiatraczków na blasze do pieczenia z dala od siebie, ponieważ cechą charakterystyczną wypalonej masy jest to, że podczas pieczenia zwiększa się ona około trzykrotnie na wysokość i szerokość.

Przed pieczeniem wiatraczki można lekko skropić zimną wodą, tak jak robiły to nasze babcie. Następnie piecze się je w piekarniku nagrzanym do 200°C (grzanie górne i dolne). Ważne jest, aby nie otwierać piekarnika przez pierwsze 25 minut pieczenia.

W czasie, gdy wiatraczki się pieką, najpóźniej należy przystąpić do przygotowania nadzienia. Prawdziwy wiatraczek powinien mieć dwa nadzienia. Na wierzchu bita śmietana karmelowa, a pod nią waniliowy dyplomata – bita śmietana z żółtek. Przygotowywanie bitej śmietany karmelowej lepiej zacząć wcześniej.

Dobrze jest schłodzić przez co najmniej 12 godzin, aby dojrzało i dało się dobrze ubić. Jeśli chcesz trochę ułatwić sobie przygotowanie, możesz kupić gotowy karmel. Drugie nadzienie to waniliowy dyplomata. Dyplomata to zawsze budyń, owocowy lub waniliowy, rozjaśniony bitą śmietaną.

Jego przygotowanie polega na ugotowaniu podstawowego kremu żółtkowego, do którego następnie dodaje się bitą śmietanę. Jeśli chcesz poeksperymentować i stworzyć malinowego lub truskawkowego dyplomatę, zaleca się użycie przecieru malinowego lub truskawkowego zamiast mleka.

Nawet ten krem ​​trzeba schłodzić w lodówce, przykryć folią. Kiedy gotujesz coś z mąką lub skrobią, połóż folię bezpośrednio na powierzchni, aby nie tworzyła skorupy. Po ubiciu robił w śmietanie grudki, których nie dało się już zmiksować.

Ostatnim krokiem jest przygotowanie naturalnego barwnika spożywczego. Można go również kupić w sklepie gotowym. Wiatraczki muszą być pokryte polewą cukrową zawierającą mało wody, aby nie zamoczyła wypalanej masy.

Wiatraki według czeskiego cukiernika.

Na karmelowe nadzienie będziesz potrzebować:

  • 500 g śmietanki kremówki (33%),
  • 40 g masła,
  • 100 g cukru kryształu,
  • 2 g soli.

Dla waniliowego nadzienia przygotuj:

  • 500 g mleka,
  • 50 g skrobi kukurydzianej,
  • 50 g masła,
  • 80 g żółtek (4 żółtka),
  • 125 g cukru kryształu,
  • 1 laska wanilii,
  • 250 g śmietanki 33%.

Na polewę:

  • 100 g semoliny,
  • 150 g wody,
  • 200 g cukru pudru.

Przygotowanie

Najpierw przygotuj bitą śmietanę. Masło przełożyć do rondelka, dodać cukier, semolinę i sól i cały czas mieszając trzepaczką wytworzyć maślany karmel. Połowę śmietany przełożyć do rondelka i zagotować. Następnie wlej go w trzech częściach do złotego karmelu. Zawsze mieszaj.

Ponownie doprowadzić tę mieszaninę do wrzenia i dokładnie gotować przez ok. 1 minutę. Następnie dodać pozostałą śmietanę i wymieszać. Gotową bitą śmietanę schładzamy w lodówce, najlepiej przez całą noc.
Na krem ​​żółtkowy wlej mleko do rondelka, dodaj nasiona z laski wanilii, masło, cukier, żółtka i skrobię kukurydzianą.

Doprowadzić do wrzenia i ugotować gęstą śmietanę, cały czas mieszając. Należy to zrobić po dwóch minutach gotowania. Krem przełożyć do miski, przykryć folią i odstawić do ostygnięcia. Do rondelka stojącego na lodówce wsypać cukier , zalać odrobiną wody i zagotować ciemny karmel. Zajmuje to około 1 minuty.

Doprowadzić pozostałą wodę do wrzenia i dodać ją do karmelu w częściach. Zawsze mieszaj i doprowadzaj do wrzenia. Następnie durszlak wsypać do cukru pudru, wymieszać i zrobić glazurę. Ubij schłodzony krem ​​​​żółtkowy, aż będzie gładki, zaledwie kilka sekund. Im dłuższe ubijanie, tym rzadsza śmietana. Śmietankę ubić na sztywną pianę i delikatnie wymieszać szpatułką z ubitą śmietaną żółtkową, aby nie straciła objętości.

Upieczone wiatraczki przetnij wzdłuż, aby miały grubszy spód i cieńszą górę. Ubij dojrzałą bitą śmietanę karmelową na sztywną pianę, najpierw na niskich obrotach, a następnie dodaj, ale uważaj, aby nie przesadzić.
Następnie napełnij karmelową bitą śmietanę do rękawa cukierniczego.

Umieść krem ​​dyplomatyczny w torebce z gładką tubą. Najpierw rozprowadź dyplomatę waniliową na spodzie wiatraczków i udekoruj karmelową bitą śmietaną. Zanurz górną część wiatraczków w lukrze, pozwól mu spłynąć i ostrożnie umieść go na spodzie wiatraczków.

Comments

Loading...