Sposób, który każda z nas powinna znać. Jak przechowywać czosnek. Dzięki temu nie kiełkuje i nie gnije.

Przed wynalezieniem czosnku splatano jego pęczki w warkocz i zawieszano w chłodnym i ciemnym miejscu, najczęściej na strychu lub piwnicy. W ten sposób czosnek mógł być przechowywany przez wiele miesięcy i nie zaczynał kiełkować.

Korzenie

Zazwyczaj świeży czosnek posiada korzenie. Nawet jeśli nie są zbyt widoczne, odpowiadają w dużej mierze za to, czy czosnek wykiełkuje czy nie. Podpal korzenie czosnku za pomocą zapałek, zapalniczki lub opal je nad palnikiem, aby przedłużyć jego świeżość i przydatność do spożycia.

Sól

Przygotuj trzylitrowy słoik lub opakowanie z zakrętką. Układaj na przemian warstwy soli z główkami czosnku, po czym zamknij szczelnie słoik. Daje to gwarancję świeżości czosnku na długi czas, sól wciągnie bowiem nadmiar wilgoci z czosnku.

Zamiast soli można użyć trocin, popiołu, mąki lub trocin do zakopania czosnku. W każdym przypadku pamiętaj o tym, aby górna warstwa nie była grubsza niż 2 cm.

Parafina

Ta metoda pozbywania się wilgoci z czosnku była niegdyś powszechnie stosowana w sklepach warzywnych. Świeżo zebrany czosnek był stopniowo zanurzany w ciekłej parafinie.

Dzięki takiemu działaniu pozostawał długi czas świeży i nie psuł się szybko.

Czytaj dalej

Comments

Loading...