Sekrety zdrowych storczyków – odkąd je stosuje moje storczyki wciąż rozkwitają, są zdrowie i bujne

Przesuszenie. 

Suche korzenie stają się wiotkie, a następnie całkowicie przestają spełniać swoją rolę. Mogą uschnąć też zwyczajnie ze starości.

Pleśń i choroby grzybowe.

Storczyk nie lubi przesuszenia, ale i przesadnego podlewania. Stojąca w doniczce woda przyczynia się do gnicia korzeni, a proces ten może przenieść się na resztę rośliny. Ważne więc, by w przypadku przelania usunąć zniszczone części i na pewien czas zaprzestać podlewania.

Jak przycinać uszkodzoną bryłę korzeniową?

Kiedy zabierasz się za cięcie, zawsze pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu narzędzi. W pierwszej kolejności powinny być bardzo ostre, by cięły szybko i nie miażdżyły niepotrzebnie tkanek rośliny.

Po drugie zaś powinny być czyste i sterylne, aby zapobiec infekcji w miejscu cięcia. W tym celu możesz przemyć nożyczki lub sekator wacikiem zmoczonym w spirytusie albo przytrzymać ostrze przez chwilę nad płomieniem np. świeczki.

Roślinę wyjmij delikatnie z doniczki, korzenie otrzep z kory. Dokładnie się im przyjrzyj i przytnij tylko te, które wykazują oznaki choroby, lub są już zbyt stare, by spełniać swoją funkcję.

Miejsce cięcia możesz posypać węglem aktywowanym lub cynamonem. Po zakończeniu zabiegów posadź roślinę w nowym podłożu.

Czytaj dalej

Comments

Loading...